Pagrindinis puslapis Sena Voruta A. Kubilius: lenkai Lietuvoje gyvena gerai, tačiau lietuviai Šalčininkuose – nelabai

A. Kubilius: lenkai Lietuvoje gyvena gerai, tačiau lietuviai Šalčininkuose – nelabai

Lietuvos lenkų gyvenimo sąlygos ir veiklos galimybės yra didžiausios, jeigu palygintume su tuo, kokiomis teisėmis naudojasi lenkų mažumos kitose valstybėse. Tačiau lenkų gyvenamuose rajonuose Lietuvoje sunkumų patiria lietuviai. Tokią nuomonę ketvirtadienį Vyriausybės valandos metu Seime išsakė premjeras Andrius Kubilius.

„Net diskutuodamas su lenkų parlamentarais niekad neišgirdau argumentuoto atsakymo į tai, kad Lietuvoje lenkų mažumai yra sudarytos geriausios sąlygos, jeigu lygintumėme, kokias galimybes ir teises lenkų tautinė mažuma turi kitose šalyse“, – atsakydamas į Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) parlamentaro Jaroslavo Narkevičiaus klausimą, teigė premjeras.
 
Tačiau, pasak A. Kubiliaus, klausimų kelia lietuvių padėties lenkų tankiai apgyvendintuose pietryčių Lietuvos rajonuose. Premjero tvirtinimu, rajono valdžia galėtų pasirūpinti, kad lietuviai nesijaustų neginama tautine mažuma tokiuose rajonuose, kaip pavyzdžiui, Šalčininkai.
 
„Tačiau kokias teises lenkų tankiai gyvenamuose rajonuose turi lietuvių tautinė mažuma, dėl to mes galėtume labai daug diskutuoti. Ir, mano įsitikinimu, čia kaip tik savivaldybės, kuriose LLRA ar kitos politinės lenkų bendruomenei atstovaujančios organizacijos turi daugumą, galėtų pasirūpinti, kad lietuviai nesijaustų neapginama tautinė mažuma, gyvenanti Lietuvos teritorijoje“, – sakė ministras pirmininkas.
 
LLRA parlamentaras J. Narkevičius sunerimo, kad naikinant apskritis jų pavaldžių įstaigų funkcijos ne visur perduodamos savivaldybėms. Išimtis bus daroma Vilniaus ir Šalčininkų rajonams, kuriems papildomos funkcijos neatiteks – dalį su ugdymu susijusių funkcijų perims Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM).
 
Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius sako, kad, pavyzdžiui, Vilniaus rajono savivaldybė, kurioje daugumą sudaro lenkų atstovai, nesilaiko Vyriausybės nutarimų, o lietuviškų mokyklų atžvilgiu dažnai taiko sprendimus, kurie kenkia lietuvių mažumos šiame rajone interesams.
 
„Jums puikiai yra žinoma, kad bent jau Vilniaus rajono vadovybė nesilaiko Vyriausybės nustatytų klasių komplektų skaičiaus, nedaro būtinų sprendimų, demonstratyviai moka baudas ir toliau. O lietuviškų mokyklų atžvilgiu kartais imamasi sprendimų, kurie galbūt kelia grėsmę net ir didesnėms (mokykloms – DELFI), palyginus su klasių komplektų skaičiais lenkiškose“, – prie premjero atsakymo prisidėjo G. Steponavičius.
 
 
K. Čachovskio nuotr.

Naujienos iš interneto