Vladas Putvinskis ir jo šeima šauliškoje veikloje

Vladas Putvinskis ir jo šeima šauliškoje veikloje

Emilija ir Vladas Putvinskiai

Birželio 23 d. Kelmės krašto muziejuje vyks mokslinė konferencija „Vladas Putvinskis ir jo šeima šauliškoje veikloje“. Konferencija skiriama Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėjo Vlado Putvinskio-Pūtvio 150-ųjų gimimo metų jubiliejui paminėti.

Ši konferencija – vienas iš daugelio renginių, skirtų šiemet minimiems Vlado Putvinskio-Pūtvio metams.

„Vladas Putvinskis-Pūtvis turėjo du sūnus ir tris dukteris. Ir visa Putvinskių šeima buvo aktyvūs Lietuvos šaulių sąjungos kūrėjai bei dalyviai, – pasakoja Stasys Ignatavičius, Vlado Putvinskio-Pūtvio klubo prezidentas ir šios konferencijos iniciatorius bei vienas iš pranešėjų. – Jo žmona, Emilija, kartu su dukterimis tapo viena pirmųjų moterų šaulių, o vėliau buvo išrinkta Šaulių sąjungos Moterų šaulių garbės pirmininke. Ir ta šauliška dvasia eina per kartų kartas, gyva vaikaičių širdyse ir veiklose.“

Paminklas Vladui Putvinskiui-Pūtviui Kelmėje

„Kelmės krašte labai branginamas Vlado Putvinskio-Pūtvio atminimas. Čia buvo Putvinskių giminės dvarai, čia jo tėvas bajoras Rapolas Putvinskis telkė vyrus priešintis carui per 1863 m. sukilimą, už ką vėliau buvo ištremtas į Sibirą. V.Putvinskis-Pūtvis, gyvendamas Graužikų, Šilo-Pavėžupio dvaruose, suorganizavo platų draudžiamos lietuviškos spaudos platinimo tinklą“, – iškilios asmenybės nuopelnus ir sąsajas su Kelmės kraštu vardija Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė.

Pasak jos, 1918 m. Lietuvai atkūrus nepriklausomą valstybę, gyvendamas savo dvaruose V. Putvinskis-Pūtvis suprato, kaip sunku bus ją išsaugoti be visos tautos įsitraukimo – taip subrendo idėja įkurti šaulių organizaciją. Kelmėje V. Putvinskis-Pūtvis ir palaidotas. 1989 m. rugsėjo 20 d. Lietuvos šaulių sąjungos atkūrimo iniciatyvinės grupės nariai davė pirmą priesaiką prie organizacijos įkūrėjo ir ideologo kapo.

Kelmės krašto muziejuje lankytojams pristatoma ekspozicija, skirta V. Putvinskiui-Pūtviui, pasakojanti apie tris Putvinskių šeimos kartas, kovojusias dėl Lietuvos Nepriklausomybės ir patyrusias tremtį.

„Kelmės krašto muziejus glaudžiai bendradarbiauja su Lietuvos šaulių sąjungos V. Putvinskio-Pūtvio klubu. Džiaugiamės, kad dalyvauti konferencijoje ir skaityti pranešimus sutiko kompetentingi Lietuvos šaulių sąjungos istorijos ir dabarties aktualijų tyrinėtojai. Ne tik šauliams ar istorija besidomintiems, bet ir vietos bendruomenei labai svarbu žinoti, vertinti ir prisiminti už mūsų šalies nepriklausomybę kovojusias asmenybes“, – pastebi Kelmės krašto muziejaus vadovė.

Kelmės krašto muziejuje vyksiančioje konferencijoje pranešimus skaitys Lietuvos karo istorikas, Lietuvos Respublikos Seimo narys, humanitarinių mokslų daktaras, prof. dr. Valdas Rakutis, Vytauto Didžiojo universiteto prof. dr. Jonas Vaičenonis, Vytauto Didžiojo karo ir Šiaulių „Aušros“ muziejų atstovai bei kiti pranešėjai.

Pasibaigus konferencijai, iškilmingai bus atidengta atminimo lenta, skirta Rapolui Putvinskiui, 1863 m. sukilimo dalyviui – taip bus pagerbtas Vlado Putvinskio-Pūtvio tėvas.

***

Apie Vladą Putvinskį-Pūtvį

V. Putvinskis-Pūtvis – lietuvių visuomenės ir kultūros veikėjas, rašytojas, knygnešys. Baigęs Hallės (Vokietija) universitete žemės ūkio studijas, nuo 1896 m. ūkininkavo Šilo Pavėžupio dvare, kur įsteigė didžiausią draudžiamosios lietuviškos spaudos gabenimo, paskirstymo ir platinimo centrą Žemaitijoje (laikė slaptas ginkluotas sargybas). Priimdavo užsakymus iš knygnešių ir prenumeratorių, susisiekdavo su Mažosios Lietuvos leidyklomis.

1899 m. Šilo Pavėžupyje, 1900 m. Graužikuose įsteigė slaptąsias mokyklas. Finansiškai rėmė Varpo žurnalą, nuo 1901 m. bendradarbiavo lietuvių spaudoje. Buvo kalintas ir dėl draudimų, kurį laiką gyveno Jaltoje. 

Grįžęs iš tremties, 1919 m. birželio 27 d. kartu su bendraminčiais V. Putvinskis-Pūtvis įkūrė Lietuvos šaulių sąjungą, kūrė jos ideologiją, iki 1922 m. buvo jos pirmininkas, nuo 1928 m. – garbės pirmininkas. 1920 m. įsteigė šaulių žurnalą „Trimitas“.

Už nuopelnus atkuriant bei įtvirtinant Lietuvos nepriklausomybę, 1928 m. apdovanotas Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino II laipsnio ordinu.

1929 m. kovo 5 d. mirė Kaune, palaidotas Kelmėje. 2019 m. Kelmėje jam atidengtas paminklas, kurio autorius yra Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis architektas Stasys Pūtvis.

Siekiant Lietuvos visuomenei aktualizuoti V. Putvinskio-Pūtvio iniciatyvas žemės ūkio, švietimo, kultūros, sporto, gynybinių pajėgumų stiprinimo, Lietuvos teritorinio vientisumo su Klaipėdos kraštu ir sostine Vilniuje srityse, LR Seimas 2023 m. paskelbė Vlado Putvinskio-Pūtvio metais.

***

Papildoma informacija:

Konferenciją „Vladas Putvinskis ir jo šeima šauliškoje veikloje“ bus galima žiūrėti tiesiogiai internetu birželio 23 d. nuo 10 val.

Transliacija LŠS Youtube kanale:  https://www.youtube.com/watch?v=cMbPRWTvVHo

Naujienos iš interneto