Vilniaus universitete – pirmosios ekonominės elgsenos eksperimentinės laboratorijos Baltijos šalyse

Vilniaus universitete – pirmosios ekonominės elgsenos eksperimentinės laboratorijos Baltijos šalyse

Consumer Decision Making Lab (CDM Lab) ir Vilnius University Lab for Behavioural Economics (VU LABBE) laboratorijų atidarymas. VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto nuotr.

Vos prieš kelis mėnesius Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakultetas įrengė dvi naujas eksperimentinės ekonomikos ir vadybos krypčių laboratorijas. Iki šiol Lietuvoje tokios srities eksperimentinių tyrimų atlikimui nebuvo tinkamų sąlygų bei įrangos.

 

„Fakultete įrengus naujas laboratorijas galėsime užpildyti reikšmingą spragą ir išplėsti savo turimą tyrimų ir mokslo duomenų arsenalą. Kartu galėsime įsitraukti į reikšmingiausius tarptautinius mokslo pasaulio tyrimus, dirbdami čia pat, Lietuvoje. Tai puiki galimybė pritraukti čia atvykti ir užsienio partnerius“ – sako Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto dekanė Aida Mačerinskienė.

Laboratorijų įrengimą finansuoja Lietuvos mokslų taryba.

„CDM Lab“ – trečioji pasaulyje vartotojų sprendimo priėmimo laboratorija

Vilniaus universiteto vartotojų sprendimų priėmimo (angl. consumer decision making – CDM) tyrėjų grupė jau pradėjo vykdyti tyrimus naujoje laboratorijoje – Consumer Decision Making Lab („CDM Lab“). Tai yra pirmoji Šiaurės Rytų Europos regione ir trečioji pasaulyje tokia laboratorija.

Laboratorijoje esanti įranga leidžia stebėti vartotojų elgseną: veido išraiškas, emocijas, kur nukreiptas vartotojo dėmesys ir žvilgsnis, kaip reaguojama į aplinką, garsus apsipirkimo ar kitų sprendimų priėmimo metu. Įranga nesunkiai adaptuojama įvairiose vartojimo situacijose, todėl leidžia atlikti plataus masto tyrimus, susijusius su vartotojų elgsena, pasirinkimais ir sprendimų priėmimu.

„CDM Lab“ yra įrengtos atskiros, kompiuterine ir kita specialia įranga aprūpintos kabinos eksperimentiniams tyrimams vykdyti ir laboratorinė parduotuvė su lentynomis ir jose išdėliotomis prekėmis, mokėjimų sistema ir vaizdo stebėjimo įranga. Šios laboratorijos išskirtinumas – 2022 metų pabaigoje pristatyta mokslinių tyrimų technologija „NoldusHub“. Šiuo metu tai vienintelė technologija, įgalinanti tarpdisciplininius tyrimus, apjungiančius psichologijos, biofizikos, maisto, tvarumo ir vartotojų elgsenos mokslus.

Pirmoji ekonominės elgsenos eksperimentinė laboratorija Baltijos šalyse

„Šiais metais fakultete įrengta dar viena ekonominės elgsenos krypties eksperimentinė laboratorija – Vilnius University Lab for Behavioural Economics („VU LABBE“). Mūsų žiniomis, elgsenos ekonomikos laboratorijos nėra nei vienoje Baltijos šalyje, tad šios laboratorijos įrengimas suteiks plačias galimybes Vilniaus universitetui tapti ne tik šalies, bet ir regioniniu lyderiu eksperimentinės ir elgsenos ekonomikos srityje“, –sako A. Mačerinskienė.

„VU LABBE“ bus sutelkta mokslinių tyrimų ir mokymo bazė, dar šiais metais bus įdarbinta ir tiriamųjų grupė.

Elgsenos ekonomika tyrinėja socialinius, kognityvinius bei emocinius veiksnius, nulemiančius žmonių ekonominius sprendimus, tokius kaip investavimas, taupymas ar išlaidos. Tokių eksperimentinių tyrimų rezultatai atskleidžia, kaip žmonės priima vienus ar kitus ekonominius sprendimus, kaip reaguoja į įvairias politikos, rinkos priemones.

„Anksčiau mūsų fakultete dirbusio tyrėjo Matthias Weber atlikto tyrimo pagrindu buvo grįsti esminiai darbo apmokestinimo Lietuvoje įstatymų pakeitimai. Visgi šis, Lietuvos darbo rinkos politikos reguliavimui svarbus laboratorinis eksperimentas, buvo atliktas ne Lietuvoje, todėl itin džiugu, kad nuo šiol eksperimentinius tyrimus galėsime vykdyti čia“, dalinasi A. Mačerinskienė.

Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto inform.

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.

Naujienos iš interneto