Vieno žymiausių XX a. lietuvių grafiko Pauliaus Augiaus-Augustinavičiaus dailės paroda

Vieno žymiausių XX a. lietuvių grafiko Pauliaus Augiaus-Augustinavičiaus dailės paroda

Gegužės 18 d. Plungėje Žemaičių dailės muziejuje bus pristatyta vieno žymiausių XX a. lietuvių grafikų Pauliaus Augiaus-Augustinavičiaus grafikos darbų paroda „“PAULIUS AUGIUS 115″, skirta menininko 115-ųjų gimimo metinių jubiliejui.

P. Augius-Augustinavičius (1909-1960) – lietuvių grafikas, gimė Gečaičių kaime Plungės rajone. Mirė 1960 m. Čikagoje (JAV). Dailininkas buvo grupės „Forma“ narys (nuo 1933 m.). Nuo 1934 m. dalyvavo parodose. Už iliustracijų ciklą „Žemaičių vestuvės“ pagal M. Valančiaus apysakos „Palangos Juzė“ ištrauką laimėjo Paryžiaus pasaulinės parodos Garbės prizą (1937 m.), Lietuvos taupomųjų kasų premiją (1938). Grįžęs į Lietuvą dėstė Kauno meno mokykloje, nuo 1942 m. – Vilniaus dailės akademijoje. 1944 m. pasitraukė į Vakarus. Sukūrė estampų (medžio raižiniai „Malda“ 1937 m., „Piemenė“ 1938 m., ciklai „Žemaičių Kalvarijos“ 1939–1948 m., „Žemaičių simfonijos“ 1948 m.), iliustravo knygų (Žemaitės „Petras Kurmelis“ 1935–1938 m., S. Nėries „Eglė žalčių karalienė“, išleista 1940 m. Kaune, ir „Žalčio pasaka“, išleista 1947 m. Memmingene, V. Mačernio „Poezija“, išleista 1961 m. Čikagoje). Dailininko darbų turi Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Nacionalinis M.K.Čiurlionio muziejus, Žemaičių muziejus „Alka“, Žemaičių dailės muziejus.

2023 – 2024 m. dailininko dukra Rūta Augius, gyvenanti Jungtinėse Amerikos Valstijose, Žemaičių dailės muziejui dovanojo dailininko asmeninį dokumentų ir fotografijų archyvą, taip pat 105 medžio, lino, cinko raižinius (klišes), daugiausia sukurtus dailininkui gyvenant išeivijoje iliustracijų ciklams S.  Bačinskaitės „Eglė žalčių karalienė“ ir „Žalčio pasaka“, V. Mačernio „Poezija“, Petronėlės Orintaitės „Viligailė“ ir kt. Panaudojant minėtas klišes Žemaičių dailės muziejus atspaudė kūrinius ir eksponuoja juos parodoje.

Lankytojai taip pat galės susipažinti su P.Augiaus-Augustinavičiaus tarpukaryje  sukurtais darbais, kurie į parodą atkeliavo iš Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus.

Vienoje iš salių savo kūrybą pristato ir dailininko anūkė Krista Augius, gyvenanti ir kurianti Jungtinėse Amerikos Valstijose. Mediciną ir dailę studijavusi menininkė savo kūrybą yra pristačiusi tarptautinėse parodose „Art Market“, „LA Art Show“, muziejuose, garsiose internetinėse meno kūrinių galerijose. Jos darbai įamžinti filmuose „Geležinis žmogus III“, „Greiti ir įsiutę 7“, „Tiesa“.

***
Parodos pristatyme dalyvaus dailininko dukra Rūta Augius su šeima (JAV), anūkė Krista Augius (JAV) bei literatūrologė Virginija Babonaitė-Paplauskienė.

Muzikinę programą atliks Saulius S. Lipčius (liutnė) ir Teodoras Lipčius (balsas, violončelė).2023 – 2024 m. dailininko dukra Rūta Augius, gyvenanti Jungtinėse Amerikos Valstijose, Žemaičių dailės muziejui dovanojo dailininko asmeninį dokumentų ir fotografijų archyvą, taip pat 105 medžio, lino, cinko raižinius (klišes), daugiausia sukurtus dailininkui gyvenant išeivijoje iliustracijų ciklams S. Bačinskaitės „Eglė žalčių karalienė“ ir „Žalčio pasaka“, V. Mačernio „Poezija“, Petronėlės Orintaitės „Viligailė“ ir kt. Panaudojant minėtas klišes Žemaičių dailės muziejus atspaudė kūrinius ir eksponuoja juos parodoje. Lankytojai taip pat galės susipažinti su P. Augiaus-Augustinavičiaus tarpukaryje sukurtais darbais, kurie į parodą atkeliavo iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus. Vienoje iš salių savo kūrybą pristato ir dailininko anūkė Krista Augius, gyvenanti ir kurianti JAV.

Paroda veiks iki 2024 m. birželio 1 d.

Žemaičių dailės muziejaus – Kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmų informacija

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.

Naujienos iš interneto