Pagrindinis puslapis Lietuva Vasario 16-oji Valstybės šventė – su kartėlio prieskoniu

Valstybės šventė – su kartėlio prieskoniu

Vladas KASPERAVIČIUS, Šalčininkai

Švenčiant Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, 2011 m. Vasario 16-ąją, Šalčininkų visuomenė pirmą kartą ryškiai pajuto tradicijų laužymo ir priešpriešos demonstravimą.

Šįmet tradicinė, jau keliolika metų rengiama sukarintos rikiuotės eisena per Šalčininkus, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šventei, vyko kiek kitaip. Stiprus ir netikėtas vasario šaltukas, o gal ir priešrinkiminiai reikalai pakoregavo tradicinį Vasario 16-osios karinį paradą Šalčininkuose. Išėjo lyg savotiška takoskyra. Rajono savivaldybė valstybinę šventę šventė atskirai, rajono lietuviškoji bendruomenė – irgi atskirai.

Rajono valdžia surengė tik kuklų koncertą Kultūros centre, kurį padabino garsios kviestinės grojančių ir dainuojančių įžymybių pavardės iš sostinės, o lietuviškoji Šalčininkų rajono bendruomenė svarbiausią valstybinę šventę pažymėjo iškilminga eisena per visą miestą.

Gūžčiojo Šalčios krašto senbuviai, kraipo galvas – artėjantys rinkimai į savivaldybių tarybas daro savo. Vardan rinkėjų balsų buvo laužoma nusistovėjusi ir ilgametė tradicija, kurioje visada noriai dalyvavo visa rajono visuomenė. Deja, šįmet kažkokia nebalta katė perbėgo kelią ir išryškėjo aiškūs atskirties ženklai.

Vis tik tradicinė karinė eisena įvyko, smalsuoliai galėjo stebėti pagrindinėmis miesto gatvėmis darnia rikiuote žygiavu­sius generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos kariūnus, valstybinės sienos apsaugos tarnybos Tribonių, Dieveniškių, Gintaro Žagunio užkardų pasieniečius bei Šalčininkų rajono policijos komisariato pareigūnus, Šaulių sąjungos aktyvistus, visuomeninių organizacijų atstovus su savo vėliavomis.

Po to didžiausioje Šalčininkų rajone Lietuvos tūkstantmečio gimnazijoje vyko ginkluotės paroda, buvo ragaujama kareiviška košė, vyko iškilmingas minėjimas ir šventinis koncertas. Pagrindinį pranešimą skaitė Nepriklausomybės akto signataras Algirdas Patackas, sveikino Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. Antanas Plieskis, aktorius Tomas Vaisieta, darniai šoko ir dainavo Vilniaus miesto folkloro ansamblis „Laukis“, vadovaujamas Lijanos Šarkaitės-Vilums.

Šventės organizatorius, Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijos direktorius Vidmantas Žilius neslėpė savo nusivylimo. Juk keliolika metų graži tradicija visai Šalčininkų rajono bendruomenei kartu švęsti svarbiausią valstybinės šventę šįmet ėmė ir iš esmės pasikeitė. Ir kalčiausias šioje situacijoje pigus ir savanaudiškas vietos valdžios išskaičiavimas. Rinkimai į savivaldą svarbiau nei valstybinis požiūris.

V. Žilius pabrėžė: „Šventė lyg ir viena, visų, o ryškus atskirties kartėlio prieskonis glumino visą Šalčininkų rajono bendruomenę.“

Autoriaus nuotr.

Nuotraukose:

1. Trispalvių vėliavų jūra Šalčininkų pagrindinėje gatvėje

2. Koncertuoja folkloro ansamblis „Laukis“

3. Šventės dalyvius sveikino Lietuvos šaulių vadas plk. Antanas Plieskis

4. Jaunosios šaulės dalijo kareivišką košę

Voruta. – 2011, vas. 26, nr. 4 (718), p. 6.

Naujienos iš interneto