Ukrainos centre – D. Nausėdienės susitikimas su Mariupolio universiteto rektoriumi ir diskusija apie ukrainiečių diasporos svarbą

Ukrainos centre – D. Nausėdienės susitikimas  su Mariupolio universiteto rektoriumi ir diskusija apie ukrainiečių  diasporos svarbą

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė trečiadienį Ukrainos centre susitiko su Mariupolio valstybinio universiteto rektoriumi Mykola Trofymenko, vėliau kartu su juo dalyvavo diskusijoje apie ukrainiečių diasporos svarbą.

Pirmosios ponios teigimu, rektoriaus vizitas neabejotinai pasitarnaus ne tik akademinių, bet ir draugystės ryšių tarp Lietuvos ir Ukrainos stiprinimui bei ukrainietiškos kultūros puoselėjimui. Tuo tarpu akademinis bendradarbiavimas ir buriamos intelektualinės pajėgos, pasak jos, itin reikalingos Ukrainai žengiant eurointegracijos keliu.

„Žinome, kad Mariupolio universitetas, kaip ir praktiškai visas Mariupolio miestas, Rusijos okupantų buvo sulygintas su žeme. Žinome ir tai, kad, nepaisant visko, didvyrių dvasia yra nepalaužiama. Nė trupučio neabejojo, kad Mariupolio universiteto vardas dar nuskambės per visą pasaulį kaip neįtikėtinai stiprios dvasios ir nepasiduodančios akademinės bendruomenės simbolis“, – pabrėžė D. Nausėdienė.

Po susitikimo pirmoji ponia ir Mariupolio universiteto rektorius dalyvavo diskusijoje „Ukrainos diasporos svarba pasauliniame kontekste. Kuo naudinga aktyvi diaspora?“. Joje taip pat kalbėjo Vytauto Didžiojo universiteto profesorė Ineta Dabašinskienė, Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta ir ukrainiečių bendruomenės atstovė Anna Dovbakh. Diskusiją moderavo politologas Alvydas Medalinskas.

Įžanginį žodį tarusi D. Nausėdienė pabrėžė, jog tai pirmoji diskusija iš 8 diskusijų ciklo Ukrainos centre, finansuojamo Britų tarybos projekto, skirto stiprinti ryšiams tarp žmonių.

„Lietuvoje vadovaujamės požiūriu, kad lietuvių tauta, jungiama lietuviškosios tapatybės ir istorinės atminties, yra vientisa, neskirstoma į lietuvius, gyvenančius Lietuvoje, ir lietuvius, gyvenančius užsienyje, o Lietuvos diaspora yra integrali valstybės dalis. Esu įsitikinusi, kad ir ukrainiečių bendruomenės, turėjusios palikti savo šalį dėl žiauraus karo ir plačiai pasklidusios po visą pasaulį, taip pat galėtų tapti aktyvia, integralia Ukrainos dalimi. Mes turime padėti Ukrainai stiprinti valstybės ir diasporos ryšį, skatinti išsaugoti tautinę tapatybę, sudaryti sąlygas Ukrainos diasporai atkurti savo šalį po karo ir padėti susigrąžinti savo šalies piliečius“, – sakė pirmoji ponia.

D. Nausėdienės teigimu, aktyvi diaspora ypač svarbi tuomet, kai valstybei kyla egzistencinių iššūkių ar būtina įgyvendinti strateginius, egzistencinius sprendimus. Pirmosios ponios žodžiais, Lietuvai nuosekli diasporos parama buvo reikalinga okupacijos metu, taip pat paskelbus nepriklausomybę bei siekiant ją įtvirtinti ir, be jokių abejonių, siekiant šalies narystės ES ir NATO.

„Manau, kad gausi, intelektuali, kūrybinga ir aktyvi ukrainiečių diaspora yra būtina Ukrainos sėkmės sąlyga. Kviečiu visus ukrainiečius, kurie buriasi ir bendrauja Ukrainos centre, kurie gauna pagalbą ir čia mokosi, savo idėjomis, entuziazmu, kūrybine galia aktyviai prisidėti įveikiant Ukrainos dabarties iššūkius. Mūsų visų bendros pastangos reikalingos siekiant Ukrainos pergalės ir suklestėjimo“, – teigė D. Nausėdienė.

Ukrainos centras įsteigtas Lietuvos ir Ukrainos pirmųjų ponių iniciatyva, siekiant sukurti ukrainiečių bendruomenei Lietuvoje skirtą atvirą kultūros, švietimo ir bendruomeninių paslaugų erdvę. Jo steigėjai – Lietuvos Respublikos Prezidentūra, Vytauto Didžiojo universitetas ir Ukrainos ambasada Lietuvoje.

Duris lankytojams centras atvėrė 2022 metų birželio mėnesį. Vienas iš pagrindinių jo uždavinių – ne tik suteikti erdvę pasitraukusiems iš Ukrainos žmonėms, siekiant sėkmingos ukrainiečių integracijos Lietuvoje, bet ir sudaryti jiems galimybes susitikti su tautiečiais, puoselėti savo kultūrą, istoriją ir identitetą, gauti psichologinės pagalbos, neformaliojo švietimo, kultūrines, socialines, kitas reikalingas paslaugas. Iki šiol tai yra tarptautiniam bendradarbiavimui atvira kultūrinė ir edukacinė erdvė.

Prezidento komunikacijos grupė

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotraukos/ Eitvydas Kinaitis

Naujienos iš interneto