Ugdomasis vadovavimas padeda rasti atsakymus į rūpimus klausimus

Ugdomasis vadovavimas padeda rasti atsakymus į rūpimus klausimus

Koučingo specialistė Alma Užusienė

Ugdomasis vadovavimas, dar vadinamas koučingu, – tai procesas, kurio metu kartu su specialistu identifikuojate elgesio modelius, kuriuos norite keisti, sudarote planą kaip to pasiekti ir, žinoma, jo laikydamiesi keičiate savo įpročius ar elgesį. Taigi ugdomasis vadovavimas jums leidžia tobulėti, ugdytis, vadovaujant specialistui.

Ugdomasis vadovavimas (koučingas) gali būti naudingas tiek asmeniniame gyvenime, tiek ir profesinėje srityje.

Kaip tiksliai veikia ugdomasis vadovavimas?

 

Jei anksčiau nesusidūrėte su koučingu, gali atrodyti, kad tokios paslaugos jums nereikia. Juk ir taip žinote, ko norite iš gyvenimo ar kokie jūsų tikslai įmonėje. Visgi apie koučingą galima galvoti kaip apie sportą su treneriu – gerą pavyzdį, paaiškinantį koučingo privalumus, pateikia koučingo specialistė, tarptautinės koučingo organizacijos ICF narė Alma Užusienė: „Koučeris yra mąstymo partneris ir treneris, padedantis keisti neefektyvius mąstymo modelius, ribotus įsitikinimus, taip gerinant savo gyvenimo ir veiklos kokybę. Atinkamai pagal tai, kokioje srityje norima tobulėti, jis vadinamas gyvenimo, verslo ar karjeros koučeriu. Koučerį galima lyginti su fitneso treneriu – vienas padeda treniruoti kūną, kitas – mentalinę veiklą ir asmeninį augimą. Užsienyje kartais koučingo paslaugos pristatomos terminu „mental fitness“. Kiekvienas gali sportuoti savarankiškai namuose ar sporto klube, tačiau padedant asmeniniam treneriui pasiekiami geresni rezultatai per trumpesnį laiką. Analogiškai veikia ir koučingo sesijos – koučeris padeda klientams išsiaiškinti savo prioritetus, asmeninius tikslus, ugdo savimonę, skatina sąmoningumą siekiant užsibrėžtų rezultatų.“

Išsigryninti tikslus, susidaryti veiksmų planą ar tiesiog nepristigti motyvacijos jo laikytis – asmeninis koučeris padės nepamesti tikslo ir laikytis susidaryto veiksmų plano.

Koučingas užsienyje ir Lietuvoje

Angliškas veiksmažodis „coach“ atsirado palyginti neseniai. Manoma, kad žodis buvo pradėtas vartoti Oksfordo universitete apie 1830-uosius metus. Pirmiausia jis buvo skirtas apibūdinti universiteto studentui padedančio globėjo veiklą ir buvo siejamas tik su akademiniais pasiekimais.  Tačiau neilgai trukus žodžiai „coach, coaching“ iš universiteto diskurso išplito ir į kitus. 19 a. viduryje koučingas jau buvo vartojamas kalbant apie sporto trenerius ir po truputį pradėjo populiarėti kitose srityse, tokiose kaip vadyba, verslo valdymas, asmeninis augimas.

Lietuvoje koučingas kaip asmeninio augimo būdas pradėjo skintis kelią prieš maždaug 20 metų. Šiandien Lietuvoje veikia ir IFC – Tarptautinės koučingo federacijos (ang. International Coaching Federation) – skyrius. Ši tarptautinė organizacija vienija 37 000 narių iš 145 šalių, o akredituoti specialistai gali padėti tiek asmeninio augimo, tiek ir su karjera, mokslais susijusiomis temomis.

Kaip atrodo darbas su koučeriu?

 

Kiekvienas koučeris gali dirbti šiek tiek kitaip ir pasiūlyti kitokį veiksmų planą. Žinoma, viskas priklauso ir nuo to, ar jūsų koučingo tikslai susiję su santykiais, namais, asmeniniu tobulėjimu, ar su darbo, karjeros klausimais. Visgi galima išskirti kelis bendrus bruožus, kurie tiks daugeliui darbo su koučeriais sesijų:

Tikslas

Pirmo ar kelių pirmų sesijų metu yra išsiaiškinami jūsų lūkesčiai, apžvelgiama jūsų dienotvarkė ir t. t. Pavyzdžiui, jei jūsų tikslas yra praplėsti turimas profesines žinias, tačiau tam vis nerandate laiko, pirmiausia reikės kartu su koučeriu išaiaiškinti, kur „dingsta“ jūsų laikas. Tam gali užtekti ir paprasto pokalbio, taip pat koučeris gali pasiūlyti atlikti įvairių testų, kurie leidžia greičiau identifikuoti problemines sritis.

Nuoseklumas

Išsiaiškinus, ką tiksliai savo gyvenime ar darbe norite keisti, susidarysite planą, kuris būtų logiškas ir tvarus, t. y. jį būtų realu įgyvendinti ir pasiekti norimų rezultatų. Koučeris čia veikia kaip savotiškas atskaitos taškas – įprastai su koučeriu yra susitinkama kartą per savaitę valandos ilgio sesijoms, kurių metu apžvelgiama, kas buvo nuveikta bei, jei reikia, pakoreguojamas artimiausių dienų tvarkaraštis.

PR

Naujienos iš interneto