Pagrindinis puslapis Istorija Turkijos valstybės archyvų vadovas Uğur Ünal ir Lietuvos vyriausioji archyvarė Kristina Ramonienė pasirašė istorinį protokolą

Turkijos valstybės archyvų vadovas Uğur Ünal ir Lietuvos vyriausioji archyvarė Kristina Ramonienė pasirašė istorinį protokolą

Turkijos valstybės archyvų vadovas Uğur Ünal ir Lietuvos vyriausioji archyvarė Kristina Ramonienė pasirašė istorinį protokolą

Lietuvos vyriausioji archyvarė Kristina Ramonienė ir Turkijos Respublikos Prezidentūros Valstybės archyvų direkcijos vadovas Uğur Ünal. archyvai.lt nuotr.

www.voruta.lt

Spalio 15 d. Lietuvos vyriausioji archyvarė Kristina Ramonienė ir Turkijos Respublikos Prezidentūros Valstybės archyvų direkcijos vadovas Uğur Ünal pasirašė istorinį bendradarbiavimo protokolą bei pasikeitė istorinių dokumentų, atspindinčių Lietuvos ir Turkijos diplomatinių santykių raidą, skaitmeninėmis kopijomis.

Užsienio reikalų ministerijos viceministras Arnoldas Pranckevičius, tardamas sveikinimo žodį, pabrėžė, kad pastaruoju metu Lietuvos ir Turkijos bendradarbiavimas nuolat stiprėja daugelyje sričių ir pasidžiaugė, jog šis naujasis susitarimas tarp dviejų šalių valstybinių archyvų institucijų atveria naujas dvišalių santykių plėtros galimybes. A. Pranckevičius išreiškė viltį, kad intensyvėjantis Lietuvos ir Turkijos archyvų bendradarbiavimas suteiks daugiau progų Lietuvos istorikams susipažinti su Turkijos archyvuose saugoma vertinga istorine medžiaga, galinčia geriau nušviesti dar nežinomus mūsų valstybės istorijos epizodus ar Lietuvos ir Turkijos santykių aspektus.

Pasak K. Ramonienės, Turkijos ir Lietuvos bendradarbiavimo ryšiai kultūros ir mokslo srityse turi ilgą ir gražią istoriją. Dar Osmanų imperiją ir Lietuvos Didžiąją Kunigaikštiją siejo ilgaamžiai diplomatiniai santykiai. Osmanai niekada nepripažino 1795 metų Lenkijos–Lietuvos valstybės padalijimo bei pasmerkė Rusijos imperijos vykdytus 1831 ir 1863 metų sukilimų numalšinimus. 1930 metų rugsėjo 17 dieną pasirašyta Draugystės (Draugingumo) sutartis laikoma diplomatinių santykių pradžia. Turkija nepripažino 1940 metais Sovietų Sąjungos paskelbtos Baltijos valstybių okupacijos. Netrukus po nepriklausomybės atgavimo, 1991 m. Lietuvos Respublika ir Turkijos Respublika pasirašė Diplomatinių ryšių atnaujinimo dokumentus. Dar po kelerių metų buvo pasirašyti dokumentai dėl bendradarbiavimo švietimo, mokslo, kultūros ir sporto srityse.

„Šiandien pasirašytas bendradarbiavimo protokolas yra dar vienas žingsnis pirmyn, siekiant stiprinti bendradarbiavimą ir partnerystę dokumentinio paveldo išsaugojimo ir sklaidos srityse“, ‒ sakė K. Ramonienė.

Protokolo pasirašymo ceremonijos metu buvo pasikeista istorinių dokumentų, atspindinčių Lietuvos ir Turkijos diplomatinių santykių raidą, skaitmeninėmis kopijomis.

Pasirašymo ceremonijoje, kuri vyko Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyboje, dalyvavo ir Turkijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje J.E. Gökhan Turan.

Turkijos valstybės archyvų vadovas Uğur Ünal Lietuvoje viešės iki spalio 16 d. Viešnagės metu jis apsilankys ne tik Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyboje, bet ir Lietuvos valstybės istorijos archyve bei Lietuvos centriniame valstybės archyve.