Trakų kultūriniame kraštovaizdyje gaivinamas unitų paveldas

Trakų kultūriniame kraštovaizdyje gaivinamas unitų paveldas

Gintaras Abaravičius, Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos direktorius, www.voruta.lt

Dažnas besilankantis Užutrakio dvaro sodyboje nustemba, ant  aukščiausios parko kalvos netikėtai aptikęs paslaptingus griuvėsius. Po pušų, uosių ir baltažiedžių robinijų  lajomis, tarp vešlių paprastųjų sausmedžių ir miškinių serbentų krūmų, taip mėgtų prancūzų botaniko ir peizažisto Eduardo Fransua Andre (1840-1911), iškilusios raudonų plytų kolonos primena apie kadaise čia stovėjusią unitų cerkvelę.  1789-aisiais ją pasistatė tuometiniai Užutrakio dvaro savininkai- Odynecai. Vietos pasakojimai  liudija, kad tarp Galvės ir Skaisčio ežerų įsispraudusi kalva laikyta ypatinga nuo seniausių laikų, nes ant jos, esą, pagonybės laikais taip pat stovėjo šventykla. XIX a. gale Užutrakio dvaro sodybos savininkais tapę Tiškevičiai nedidukę unitų cerkvelę suremontavo ir naudojo ją kaip šeimos koplyčią.

Deja, po karo šventovė buvo išgrobstyta, apleista ir galų gale sugriauta, o jos vietoje visasąjunginės Turbazės vadovai planavo įrengti  malūnsparnio aikštelę sovietiniams turistams skraidinti.

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija, atstovaudama vienintelę Lietuvoje kultūros paveldo apsaugos prioriteto saugomą teritoriją ir jausdama atsakomybę už istorinės atminties gaivinimą bei  atsižvelgdama į tai, kad 2023 metai skirti unitų Šventojo Juozapato (apie 1580–1623) atminimui, bei siekdama aktualizuoti graikų apeigų katalikų (unitų) paveldą valstybės saugomame Trakų kultūriniame kraštovaizdyje, inicijavo Užutrakio unitų cerkvelės virtualaus vaizdo atkūrimą: https://drive.google.com/file/d/1cvovyUO6nWrgylU-U-G450u9m7rPPHdP/view . Remdamasis archeologiniais, architektūriniais duomenimis ir istorinėmis analogijomis, Užutrakio unitų cerkvelės vaizdą atkūrė architektas Aurimas Širvys. Projektą finansavo Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija.

Šiandien kaip niekad svarbu siekti pažinti ir pripažinti visas Europos kraštovaizdį formavusias tautas, tokias kaip istorinius rusėnus, kurių atstovais buvo tiek Užutrakio Odynecai, tiek iš Kyjivo kilusi visa Tiškevičių giminė. Rusėnai tapo moderniomis baltarusių ir ukrainiečių tautomis, kurios nuo pirmųjų savo ištakų įsiliejo į Europos civilizacijos kūrimą ir dėl savo vakarietiškos orientacijos šimtmečiais iki pat šiandien vis dar yra nuožmiai niekinamos ir naikinamos agresyvios Rusijos valstybės.

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija 2023 m. tęs unitų paveldo gaivinimą tiek Užutrakyje, tiek Trakų mieste stovėjusio Bazilijonų vienuolyno vietoje. Pripažindami ir viešai rodydami pagarbą unitų paveldui savo šalyje, galime sustiprinti šiandien agresiją patiriančių tautų viltį išlikti ir pasipriešinti naikinimui bei ant visuotinai vertinamų tautinės tapatybės pagrindų kurti bendrą Europos ateitį.

Naujienos iš interneto