Pagrindinis puslapis Naujienos Jonas Burokas: „Tikimės, kad Kryžkalnyje bus įamžintas visų Lietuvos partizanų atminimas“

Jonas Burokas: „Tikimės, kad Kryžkalnyje bus įamžintas visų Lietuvos partizanų atminimas“

Jonas Burokas: „Tikimės, kad Kryžkalnyje bus įamžintas visų Lietuvos partizanų atminimas“

Mindaugo Lukošaičio piešinys

Jonas BUROKAS

Pagal turimą informaciją Kryžkalnyje, Raseinių rajone šių metų pabaigoje bus įamžintas visų žuvusių už Lietuvos laisvę partizanų atminimas (partizano pavardė, vardas, slapyvardis).

Jų atminimą vainikuos didingas dviašmenis kalavijas. Jį iš tolo matys praeinantys ir pravažiuojantys. Šiuo metu jau įamžintos relikvijos suvežtos iš visos Lietuvos. Visa tai suderinta su LRV ir Raseinių savivaldybe. Pastačius šį paminklą atkris ir A. Labašausko „bunkeris“, remiamas Šiuolaikinio meno centro ir Vilniaus miesto mero Lukiškių aikštėje. Ten pastatysime paminklą per amžius kovojusiems ir žuvusiems už Lietuvos laisvę su Vyčio simboliu.

Deja yra piliečių, kurie teigia, kad kalavijas, įsmeigtas į žemę, reiškia ne pergalę, o pralaimėjimą. Todėl, remdamasis lietuvių tautos etnografija ir baltų tautos istorija manau, kad taip yra klaidinami žmonės.

Garsus etnologas prof. Libertas Klimka teigia, kad įsmeigtas į kalvą kalavijas simbolizuoja pergalę ir Tėvynės apsaugą. Iškilus grėsmei, jis bus ištrauktas iš žemės ir priešams teks slėptis nuo kalavijo kirčių. Sulaužytas kalavijas ar ietis reiškia pralaimėjimą.

Kitais teiginiais iš kalvos iškylantis kalavijas tai tas pats „Pasaulio medis“,  jungiantis Žemę ir Dangų. Kalavijo skersinis su nulenktais kraštais žemyn – Dangaus skliautas, rankena ir buožė – virš dangaus esantis Dievas. Tokią pat prasmę perteikia verpsčių ir ir stogastulpių vertikali sandara. Vertikalus kalavijas simbolizuoja Dangaus ir Žemės jungtį, kurią perteikia Dangiškoji šviesa, sminganti Perkūno žaibu žemyn. Bendrine prasme kalavijas simbolizuoja Gėrio pergalę prieš Blogį. Tai šviesos gynėjų ginklas prieš grėsmingas tamsos jėgas. Baltų pasaulėžiūroje jis atitinka žaibą. Tuo būdu kalavijas įkūnija ir įkvepia karį – Tėvynės gynėją – Dievo pagalbą mūšyje už gėrį. Tuo yra paneigiamas kai kurių asmenų teigimas, kad  įsmeigtas į žemę kalavijas reiškia pralaimėjimą.

Tikimės, kad Kryžkalnyje bus įamžintas visų Lietuvos partizanų atminimas, o Lukiškių aikštėje iškils didingas Vyčio paminklas. Vienykime visas jėgas tam tikslui. Mes be Vyčio nenurimsim.

 

https://www.facebook.com/jonas.burokas.3

 

Susiję straipsniai:

 

Prezidentas: partizanus vienijo laisvės siekis ir teisingumo troškimas