Pagrindinis puslapis Istorija Dvarai Teismas nusprendė leisti Trakų Vokės dvaro parke kirsti senus medžius

Teismas nusprendė leisti Trakų Vokės dvaro parke kirsti senus medžius

Teismas nusprendė leisti Trakų Vokės dvaro parke kirsti senus medžius

Trakų Vokės dvaras. Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Violeta GRIGALIŪNAITĖ, aktualijų žurnalistė Vilniuje, www.15min.lt

Vilniaus miesto apylinkės teismas panaikino ankstesnę nutartį taikyti laikinąsias apsaugos priemones – uždrausti sostinės savivaldybei įgyvendinant Trakų Vokės dvaro sodybos parko tvarkymo projektą šalinti šiame parke esančius želdinius. Teismą įtikino savivaldybės argumentai, kad darbais siekiama sugrąžinti šiam parkui autentiškumą ir pagerinti jo želdynų būklę bei parko estetinį vaizdą. Į teismą balandžio 3 dieną kreipėsi Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdis, prašydamas iki ieškinio padavimo taikyti laikinąsias apsaugos priemones – uždrausti Vilniaus savivaldybės administracijai šalinti Trakų Vokės dvaro sodybos parke esančius želdinius. Prašymas buvo patenkintas, tačiau gavus Vilniaus miesto savivaldybės administracijos skundą – sprendimas priimtas kitoks. Kartu su skundu savivaldybė, kaip rašoma teismo sprendime, „pateikė rašytinius įrodymus, iš kurių spręstina, kad nėra pagrindo taikyti pareiškėjo Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdžio prašomų laikinųjų apsaugos priemonių“.

Teismas taip pat gavo pernai sausį surašytą Trakų Vokės dvaro sodybos, Žalioji a. 2A Vilniuje, komplekso teritorijos tvarkymo projekto (dendrologinių ir kraštovaizdžio formavimo sprendinių) ekspertizės aktą, kuriame, be kita ko, nurodyta, kad „komisija pritaria pagrindinei Trakų Vokės dvaro sodybos komplekso teritorijos planavimo ir tvarkymo projekto idėjai – sugrąžinti šiam parkui autentiškumą bei pagerinti jo želdinių būklę bei parko estetinį vaizdą, labiau pritaikant jį bendruomenės reikmėms“. Komisija, kaip rašoma akte, pritaria parko rekonstrukcijos darbų įgyvendinimui etapais bei etapų eiliškumui. Pirmajame tvarkybos darbų etape numatyta sugrąžinti autentišką XIX–XX a. pradžios centrinės parko dalies vaizdą, restauruoti atsodinant alėjas, papildyti želdyną naujai sodinamomis istorinėmis medžių rūšimis, Antrajame etape numatytoje tvarkyti teritorijoje palikti visus esamus, geros fitosanitarinės būklės, pakankamai mechaniškai stabilius, gero estetinio vaizdo medžius, formuoti kraštovaizdinį miško parką papildant želdyną istorinėmis medžių rūšimis.

Trakų Vokės dvaro sodybos parko centrinės alėjos medžių vertinimo išvadose nurodoma, kad iš 56 medžių tik 3 kamienai buvo visiškai sveiki, kitų medžių kamienai turėjo medienos puvinius ir/arba žievės įaugas ir vidinius kamieno įtrūkimus. Trakų Vokės dvaro sodybos parko alėjų vertinimo lentelėje nurodyta, kad alėjos medžių būklė gera yra Baltųjų vartų – Lentvario alėjose I ir II bei Įvažiavimo alėjoje, kitur medžių būklė nurodyta bloga arba patenkinama. „Atsižvelgiant į tai darytina išvada, kad ieškovo teiginiai, kad nebuvo atlikta želdinių būklės ekspertizė ir Trakų Vokės dvaro sodybos parko teritorijoje masiškai šalinti sveiki brandūs parko želdiniai, dėl ko ir buvo taikyto laikinosios apsaugos priemonės, paneigti“, – savo nutartyje teigia teismas.

Vilniaus miesto savivaldybė kovo pabaigoje skelbė, kad planuojama renovuoti Trakų Vokės dvaro sodybą, o šalia esantis parkas jau pradedamas tvarkyti. Mes siekiame dvarą paversti turistiniu-rekreaciniu objektu. Tokiu šeimoms draugišku objektu, nes dvaras yra supamas didelio parko“, – BNS sakė rūmų direktorė Ieva Šiušaitė. Anot jos, parengtas tvarkybos darbų projektas, jo sąmatinė vertė yra apie 15 mln. eurų, iš jų 11 mln. planuojama skirti rūmų pastatui atnaujinti. Pagrindinis dėmesys būtų skiriamas panaikinti pastato kritinę būklę: atkurti inžinerines sistemas, sutvarkyti fasadus, duris, langus. Pagal projektą, dalis investicijų bus skirta ir interjerui atkurti. Vilniaus miesto savivaldybės Želdynų poskyrio vedėja Giedrė Čeponytė BNS sakė, kad parkui tvarkyti jau skirti 3 mln. eurų. Darbai pamažu pradedami, nes yra ir techninis projektas, ir statybos leidimas, ir parinktas rangovas. Tačiau ne visi pritaria nuomonei, kad projektas yra tinkamas. 15min skelbtoje nuomonėje visiškai atvirkščiai pasisakė aplinkosaugininkas, dabar jau buvęs Vilniaus tarybos narys Liutauras Stoškus, parkotyrininkas, visuomeninės želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos pirmininkas Dainius Labeckis ir šios komisijos pirmininko pavaduotojas Algis Davenis. Jų argumentus galite perskaityti čia: L. Stoškus, D. Labeckis, A. Davenis: Trakų Vokės parke „atgimsta“ mūsų paveldas.

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/teismas-nusprende-leisti-traku-vokes-dvaro-parke-kirsti-senus-medzius-56-1130868?copied