Pagrindinis puslapis Lietuva Rytų Lietuva Tarptautinės Užgavėnės Eitminiškėse

Tarptautinės Užgavėnės Eitminiškėse

Povilas VIRVIČIUS, Vilnius

Neįprastos Užgavėnės buvo švenčiamos Tomo Grybo dvaro arklidėse – į svetingo šeimininko didžiulį kiemą deginti Morės ir vyti žiemos iš Lietuvos susirinko per pusantro šimto įvairiatautės publikos.

Eitminiškių vidurinės mokyklos moksleiviai su mokytojais visais įmanomais būdais rodė ir prie žiemos varymo kvietė prisijungti Italijos, Graikijos, Turkijos, Rumunijos, Lenkijos ir Latvijos moksleivius su auklėtojais. Eitminiškių vidurinė mokykla  dalyvauja „Europos sąjungos mokyklos prieš smurtą ir socialinę atskirtį“ programoje, todėl šiomis dienomis Lietuvoje lankėsi moksleivių ir mokytojų grupė iš šešių ES šalių.

Pirmasis susitikimas buvo Graikijoje, o antrasis – jau čia, Lietuvoje. Suprantama, kad Eitminiškių vidurinės mokyklos vadovai ir mokytojai svečiams, tokiu metu atvykusiems į Lietuvą, nusprendė parodyti pačias gražiausias mūsų šalies vietas ir sudalyvauti neįprastoje, užsieniečių akimis žiūrint, Užgavėnių šventėje.

Moksleiviai kartu su dailės mokytoja Olga Seletickaja kūrė Užgavėnių kaukes, kiti – ruošė specialius lankstinukus, kuriuos lietuvių kalbos mokytoja Aušra Rudytė pavadino savotiškomis programėlėmis, kuriose išsamiai paaiškinta Užgavėnių šventės tradicijos ir prasmė. Nepaisant pastangų, iš svečių veidų buvo matyti, kad mūsų Morės deginimas ir baisių kaukių dėvėjimas juos greičiau glumino. Tačiau virvės traukimas, triviečių slidžių varžybų rungtis ir pasivažinėjimas arklio traukiamomis rogėmis suteikė daug džiaugsmo akimirkų. Eitminiškių vidurinės mokyklos direktorė Jurgita Kviklytė pasakojo, kad moksleiviai su mokytojais labai atsakingai ruošėsi svečių priėmimui, rūpinosi užkandžiais, kepė blynus, virė arbatą. Prie vaišių prisidėjo ir Tomas Grybas, pats stojęs prie viryklės arklidėse ir be sustojimo kepęs svečiams forminius blynelius. Nepaprastai

originaliai Eitminiškių mokyklos vadovai ir mokiniai sutiko svečius. Kaip sakė lietuvių kalbos mokytoja Aušra Rudytė, kur gi daugiau švęsti Užgavėnes, jei ne kaime. Bet realybė pranoko visus lūkesčius – grojo Vilniaus universiteto kapela, arklidėse žvengė žirgai, smirdėjo ožys Narcizas, švietė saulė, buvo nepaprastai linksma. „Už tai reikia padėkoti visiems Eitminiškių mokyklos moksleiviams ir mokytojams, taip pat – kaimynui, Grybų dvaro arklidžių savininkui T. Grybui, priėmusiam į savo valdas porą šimtų žmonių“, – šypsodamasi dėkoja mokyklos direktorė Jurgita Kviklytė.

Tai ne paskutinis tokio pobūdžio susitikimas su moksleiviais iš kitų Europos Sąjungos valstybių. Dabar Eitminiškių mokyklos moksleiviai intensyviai mokosi, dalyvauja užklasinėje veikloje ir stengiasi pakliūti tarp tų vaikų, kuriems nusišypsos laimė vykti į 5 dienų kelionę į Italiją. Kaip ir svečiai Lietuvoje, taip ir atrinkti Eitminiškių vidurinės mokyklos moksleiviai su mokytojais šioje Viduržemio jūros regiono valstybėje gyvens italų šeimose, susipažins su šalies kultūra, tradicijomis, lankys istorijos ir kultūros paminklus.

Reikia pasakyti, kad Eitminiškių vidurinę mokyklą lanko beveik 95 procentai lenkų tautybės vaikų. Galima tik pagirti moksleivius, šventės metu įrodžiusius, jog lietuviškai kalbėti ir bendrauti jie tikrai moka. Užgavėnių metu skambėjo ne tik taisyklinga lietuvių, bet ir anglų, graikų, italų, lenkų, latvių ir rumunų kalbos. Neabejojame, kad Vilniaus rajono Eitminiškių vidurinės mokyklos organizuotą Užgavėnių šventę svečiai atsimins ilgai, o fotografijos tokios keistos šventės apskritai neleis pamiršti.

Nuotraukose: Šventės akimirkos Eitminiškėse

Voruta. – 2011, kov. 26, nr. 6 (720), p. 8.

Naujienos iš interneto