Pagrindinis puslapis Kultūra Švietimo, mokslo ir sporto ministerija apskundė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos sprendimą dėl Meilės Lukšienės premijos

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija apskundė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos sprendimą dėl Meilės Lukšienės premijos

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija apskundė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos sprendimą dėl Meilės Lukšienės premijos

Meilė Lukšienė. Apie 1990 m. Onos Pajedaitės fotografija

www.voruta.lt

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija teismui apskundė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos sprendimą dėl Meilės Lukšienės premijos skyrimo nuostatų. Tarnyba buvo nusprendusi, kad Meilės Lukšienės premijos teikimo tvarka pažeidžia vyresnių mokytojų teisę gauti šį apdovanojimą ir yra diskriminacinio pobūdžio.

 „Neįžvelgiu vyresnių mokytojų diskriminacijos, nuvertinimo, tik matau akivaizdų siekį paskatinti tuos pedagogus, kuriems reikia palaikymo. Privalome daryti viską, kad praėjus keleriems metams turėtume, kas dirba mokyklose, kad būtų, kas pakeičia pasitraukiančius iš darbo pensinio amžiaus pedagogus. Be abejo, norime į mokytojus pritraukti patį gabiausią ir labiausiai motyvuotą jaunimą. Pritraukti ir išlaikyti, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. – Tad turime jaunus žmones kviesti į mokyklas, o M. Lukšienės premija yra puikus būdas parodyti, kad jie ten laukiami. Jeigu tik būtų galimybė, pritarčiau, kad kasmet įvertintume kur kas daugiau mokytojų, nes šimtai jų nusipelno pagarbos ir įvertinimo“.

Lietuvos švietimo reformos pradininkės, habilituotos mokslų daktarės Meilės Lukšienės, kuri labai vertino jaunąją pedagogų kartą ir ją skatino, premija yra analogiška Metų mokytojo apdovanojimo galimybė jauniems mokytojams. Skiriant ją, vertinami paskutiniai penkeri darbo metai.

Metų mokytojais beveik visada tampa pedagogai, turintys ilgametę patirtį. Per metus vidutiniškai skiriamos penkios tokios premijos, o jauniems mokytojams sudėtinga į jas pretenduoti. M. Lukšienės premija skiriama tik vienam mokytojui per metus.

Meilės Lukšienės premiją Švietimo ir mokslo ministerija įsteigė 2010 m. Ji skirta pedagogams už demokratiškumo, bendruomeniškumo, pilietiškumo, tautiškumo, humanizmo ir kūrybiškumo idėjų įgyvendinimą ir sklaidą. Į premiją gali pretenduoti asmenys iki 35 metų. Premijos dydis – 120 bazinių socialinių išmokų. Šiuo metu tai būtų 4680 eurų.

Pensinio amžiaus mokytojai sudaro apie 7 proc. visų mokytojų.  Mokytojų šalyje mažėja, tačiau pensinio amžiaus mokytojų dalis kasmet auga. Mokytojų amžiaus vidurkis didėja. 2018 metais vidutinis mokytojų amžius šalyje buvo beveik 50 metų. Jis yra didesnis negu mokytojų amžiaus vidurkis (44 metai) EBPO šalyse. Be to, apie 57 proc. mokytojų Lietuvoje yra 50 metų ir vyresni (EBPO vidurkis – 34 proc.).

ŠSMM Komunikacijos skyrius