Stasys Ignatavičius. Šaulio diena

Stasys Ignatavičius. Šaulio diena

Stasys Ignatavičius, LŠS V.Putvinskio-Pūtvio klubo prezidentas, www.voruta.lt

1920 m. birželio 27-29 dienomis Kaune įvykusiame pirmajame LŠS dalinių atstovų visuotiniame suvažiavime be priimtų Šaulių sąjungos nutarimų ir išrinktos pirmosios Centro valdybos buvo nutarta Šaulio dieną minėti drauge su Joninėmis – birželio 24 d., kadangi ir tarpukario Lietuvoje ši diena buvo nedarbo diena, todėl ir šventė buvo iškilmingesnė.

1922 m. birželio 23 d. Kaune, prie Napoleono kalno buvo surengta pirmoji Šaulio dienos šventė, kuri tarpukario Lietuvos organizacijoje tapo tradicinė. Kasmet (iki sovietinės okupacijos) Šaulio dienos-Joninių laužai degdavo Napoleono ir Rambyno kalnuose, Šaulio dienos šventei parinktose vietose.

Ypatingi Šaulio dienos renginiai birželio 24 d. vykdavo Graužikų dvaro Žvėryno kalne, kur į organizacijos šventę suvažiuodavo ne tik aplinkinių miestų ir miestelių šauliai, valdininkai, kariškiai ir gyventojai, bet ir garbingi svečiai iš Laikinosios sostinės. Į šventę atvažiuodavo Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona, tuometiniai ministrai pirmininkai, ministrai,…

Tik 1929 m. ant Žvėryno piliakalnio neliepsnojo laužai – pagerbiant tais metais mirusį Šaulių sąjungos įkūrėją, ideologą ir pirmąjį viršininką Vladą Putvinskį.

Lietuvoje 1989 m. atkūrus Šaulių sąjungą, pirmoji Šaulio dienos šventė buvo organizuota 1990 m. birželio 23-24 dienomis Kačerginėje ir ši tradicija buvo tęsiama ilgą laiką, kol kažkas nesugalvojo Šaulio dieną sutapatinti su Šaulių sąjungos įkūrimo data – birželio 27 diena. Tai dvi skirtingos datos ir negalime jas sieti.

1997 m. liepos 2 d. Lietuvos Respublikos Seimo priimtame Lietuvos Respublikos šaulių sąjungos įstatyme yra rašoma: „… Lietuvos šaulių sąjunga tęsia 1919 m. birželio 27 d. įkurtos organizacijos veiklą.“ Tad tęskime ne tik mūsų istorinės organizacijos veiklą, bet ir tradicijas bei istorinį paveldą, ginkime jį …

Šaulio dieną švęskime birželio 24 dieną, o ne kai kam šovusiems į galvą Šaulio dieną švęsti birželio 27 d. Ši diena yra Lietuvos šaulių sąjungos įkūrimo diena.