Pagrindinis puslapis Istorija Smetoninės prezidento gimtinėje

Smetoninės prezidento gimtinėje

Akvilė PLAIPAITĖ

2012 m. liepos 12-ąją, sekmadienį, Ukmergės rajone, Užulėnio kaime vyko prezidento Antano Smetonos 138-ųjų gimimo metinių minėjimas – Smetoninės.

Šventė prasidėjo tradiciniu, jau ketvirtąjį kartą vykusiu, daugiau kaip 30 km ilgio dviračių žygiu iš Ukmergės į Užulėnį. Važiavime dalyvavo 32 ekologiškų transporto priemonių mėgėjai. Po starto šventė persikėlė į Lėną, kuriame buvo laikomos šv. Mišios, o teatralizuotas renginys vyko A. Smetonos pastatytos mokyklos, kurioje taip pat įsikūręs Užugirio muziejus, kieme, visai netoli gimtosios Jo Ekselencijos sodybos. Ten gėlių padėjimu bei vėliavos pakėlimu ir prasidėjo iškilmės.

Žmonės, atvykę į renginio vietą, tikrai galėjo pasijausti patekę į tarpukario laikus. Šventiškai išpuoštame mokyklos kieme sėdėjo pats Antanas Smetona drauge su pirmąja dama. Daugybė tarpukario madomis apsirėdžiusių ponų ir damų bei gausus būrys „liaudies“ sėdėjo ant suolų už jų nugaros. Nepaisant rentkarčiais iškrentančių kelių lietaus lašų, į šventę susirinko tikrai daug Ukmergės rajono gyventojų ir svečių.

Smetoninėse buvo gausu šventinių kalbų. Savo sveikinimus prezidentui išsakė Taujėnų, kuriuose Antanas Smetona lankė pradinę mokyklą, bendruomenės atstovai, Tautinė Lietuvių studentų korporacija „Neo Lituania“, „artimiausios parapijos kunigas“ Dominykas Rūta. Buvo ir svečių atvykusių iš praeities – Bostono lietuvių bendruomenės pirmininkės personažas Jane Apples (Janina Obuolytė). Pats „prezidentas“ taip pat nepasikuklino ir gražiai padėkojo susirinkusiems. „Įkvėpkite Užugirio oro, grožėkitės brandžiausiomis rugpjūčio spalvomis, klausykites žiogelių ir mūsų svečių atliekamų melodijų. Švęskime Smetonines taip, kad jos ilgam įstrigtų mūsų atmintin ir kad Užugirin visa Lietuva rinktųsi“, linkėjo Dariaus Kaplūno įkūnytas Antano Smetonos personažas.

Renginio metu taip pat buvo pristatytas šventinis laikraštis „Smetoniškos Žinios“ ir knyga „Tūkstantmečio žiedas“, išrinkta gražiausia Užugirio kiemo ponia. Ja tapo „viešnia iš Bostono Jane Apples“, kuri turėjo garbės sušokti valsą su „prezidentu“.

Šventės organizatoriai tikisi, kad Smetoninės taps neatsiejama šiuo metu renovuojamo Užugirio dvaro, arba Užugirio kiemo, kaip jį vadino pats prezidentas, dalimi. Planuojama restauruoti A. Smetonos dvaro pagrindinį pastatą ir kumetyną bei aplinkinę teritoriją. Darbai pradėti vykdyti 2012 metų gegužę, planuojami baigti 2013-ųjų rugpjūtį. Atnaujintame komplekse bus įrengtas muziejus skirtas pirmojo Lietuvos prezidento gyvenimui. Projektui įgyvendinti Europos Sąjungos struktūriniai fondai skyrė 5 mln. litų.

Antano Smetonos gimtadienio proga Ukmergės kraštotyros muziejuje šiuo metu taip pat vyksta fotografijų paroda „A. Smetona Užugiryje ir Ukmergėje“.

Prezidento gimtadienis šiuose kraštuose švenčiamas dar nuo sovietinių laikų, iškilmingiau, drauge su Ukmergės muziejininkais – nuo 2002-ųjų metų, o teatralizuotas reginys šiemet suorganizuotas antrą kartą. Ukmergiškiai nebuvo vieninteliai minintys A. Smetonos gimtadienį. Prezidento sukaktis buvo minima ir tikrąją jo gimimo dieną – rugpjūčio 10-ąją, istorinės LR Prezidentūros kiemelyje Kaune.

Nuotraukose: Smetoninių akimirkos

Naujienos iš interneto