Pagrindinis puslapis Istorija Rumšiškių miestelio siuvėjas Jonas Klimas ir jo rinkinys Lietuvos liaudies buities muziejuje

Rumšiškių miestelio siuvėjas Jonas Klimas ir jo rinkinys Lietuvos liaudies buities muziejuje

Inga LEVICKAITĖ-VAŠKEVIČIENĖ, Lietuvos liaudies buities muziejaus vyr. muziejininkė, Rumšiškės

Lietuvos liaudies buities muziejaus miestelyje, gyvenamajame prekybiniame name iš Kauno šiemet įrengta nauja siuvyklos ekspozicija. Joje eksponuojama dalis daiktų, priklausiusių garsiam Rumšiškių miestelio siuvėjui Jonui Klimui. Juos padovanojo jau beveik 40 metų čia dirbanti jo dukra, kasininkė Stasė Klimaitė-Lekavičienė. Tai pats didžiausias siuvėjo amatą atspindintis rinkinys muziejuje.

Jonas Klimas gimė 1912 m. Rumšiškių valsčiaus Užtakų kaime (Kaišiadorių r.). Tėvai – ūkininkai. Šeimoje dar augo trys broliai. Brolis Petras Klimavičius buvo garsus kalvis.

J. Klimas siuvėjo amatą pasirinko dėl fizinės negalios. Vaikystėje įkandus šuniui, jam sutraukė koją, pradėjo šlubuoti. Iš pradžių tėvai leido mokytis pas žydų tautybės siuvėją. Vėliau, 1935 m., J. Klimas baigė Kaune veikusius garsaus tarpukario siuvėjo Juozo Bernoto kirpimo ir siuvimo kursus.

Baigęs mokslus, siuvo vyriškus drabužius: kostiumus, kelnes, švarkus, liemenes, vatines striukes, kepures. Moterims siuvo paltus. Taip pat persiūdavo ir taisydavo senus drabužius. Dirbo tik namuose, Užtakų kaime, pas užsakovus nekeliavo.

Darbui siuvėjas buvo paskyręs atskirą kambarį. Siuvo kojine siuvimo mašina „Singer“. Ją 1930 m. įsigijo naują.

Medžiagą kirpo didelėmis siuvėjiškomis, 10 numerio žirklėmis. Jos buvo su prekės ženklu „Solingen“, pagamintos Vokietijoje.Sukirpdamas naudodavo iš laikraščių ar vyniojamo popieriaus padarytas iškarpas.

Matuodavo centimetrine juostele. Naudojo ir paties pasidarytas popierines matavimo juosteles. Tiesias linijas brėždavo pasiėmęs didelę medinę trikampio formos liniuotę. Lenktoms linijoms brėžti turėjo iš plonos medžio plokštės pagamintą liniuotę. Ant medžiagos braižė siuvėjiškos kreidos gabaliuku. Siūdamas ant piršto užsimaudavo antpirštį kiauru galu.

Drabužius lygindavo anglimis kaitinamu ketaus lygintuvu su kaminėliu. Vėliau įsigijo elektrinį lygintuvą. Lygino ant stalo, naudojo ir lyginimo lentą. J. Klimo lyginimo lenta buvo padaryta iš dviejų, lygiagrečiai viena ant kitos sudėtų, stačiakampių, suapvalintais galais lentų, sujungtų dviem statmenomis lentelėmis. Viršus aptrauktas audiniu. Jos reikėjo atvartams, atlapams, rankovėms, klostėms lyginti. Lygindamas drabužio pečius ir nugarą, J. Klimas naudojo pusiau perkirstą medžio kaladę.

J. Klimas domėjosi mados naujovėmis, pirko madų žurnalus. Buvo geras, žinomas siuvėjas, turėjo daug užsakovų. Amatu vertėsi iki senatvės.

Jis taip pat buvo labai garsus Rumšiškių apylinkių muzikantas. Grojo bajanu. Buvo grojęs daugiau kaip 300 vestuvių. Laisvalaikiu ir šiaip jam labai patikdavo atsisėsti kieme ant suoliuko, prie gatvės ir groti.

J. Klimas buvo labai darbštus, veltui neleido nei minutės. Dukra Staselė pasakojo, kad kai pas tėtį ateidavo pabendrauti kaimynas, tai jo prašydavo garsiai skaityti laikraščius, o pats siūdavo. Turėjo didelį bityną – 40 bičių kelmų. Užsiėmė ir sodininkavimu. Išvesdavo veisles, skiepydavo medžius. Daug kas Rumšiškėse turi jo skiepytų kriaušių, obelų. Senatvėje J. Klimas dar augino nutrijas, išdirbdavo jų kailiukus.

Su žmona užaugino keturis vaikus: sūnų ir tris dukteris. Mirė 1992 m., palaidotas Rumšiškių kapinėse.

J. Klimo rinkinį sudaro 58 eksponatai, saugomi muziejaus pagrindiniame ir pagalbiniame fonde. Be siuvėjo darbo įrankių ypač vertingi yra dokumentai: amato kortelė, siuvimo mašinos pasas, banko kvitai su mokesčių įmokomis. Labai įdomus vyriškų drabužių madų žurnalas „Styles for men. Winter 1941/1942“. Muziejuje jis kol kas vienintelis. Įgytas ir paties siūtas kostiumas, su kurį apsivilkęs J. Klimas grodavo vestuvėse. Atminčiai apie tėtį dukra pasiliko siuvimo mašiną ir žirkles. Žirklės, beje, puikiausiai kerpa iki dabar.

2010 m. apie J. Klimą buvo parengta virtuali paroda. Joje buvo parodyta daugelis šio siuvėjo rinkinio eksponatų.

S. Lekavičienės albumo nuotr.

Nuotraukoje: Siuvėjas J. Klimas savo darbo kambaryje prie siuvimo mašinos „Singer“. 1934 m.

Voruta. – 2013, rug. 14, nr. 19 (783), p. 10.

Naujienos iš interneto