Pagrindinis puslapis Istorija Dvarai Restauruojant Dautarų rūmus pavyko atrasti turtingą sienų dekorą

Restauruojant Dautarų rūmus pavyko atrasti turtingą sienų dekorą

Marija Gabrienė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

Mažeikių rajone baigtas restauruoti XIX amžiuje vokiečių meistrų statytas Dautarų dvaras. Jis dabar traukia ne tik turistus, bet ir klasikinės muzikos gerbėjus.

Mažeikių rajono pakraštyje raudonų plytų Dautarų dvaras – prikeltas naujam gyvenimui. Dvaro savininkė sako, kad vien pagrindinį  pastatą tvarkė aštuonerius metus.

„Pastatas buvo, galima sakyti, beveik griuvėsiai. Nebuvo čia nei langų, nei durų. Stogai kiauri, kaminai sukritę, perdangos irgi vietomis įkritusios“, – pasakoja architektė, restauratorė, dvaro savininkė Gražina Juknevičienė.

Prieš daugiau kaip 160 metų dvarą pastatė vokiečių meistrai, o apdailą kūrė meistrai iš Rygos. Todėl Dautarų dvaras ir panašus į Latvijos dvarus. 1910-aisiais Rusijos ministras pirmininkas Piotras Stolypinas sodybą padovanojo savo dukrai Marijai, ištekėjusiai už barono von Boko. Vėliau dvarą įsigijo karo gydytojas KazImieras Nasvytis. Šeima čia praleisdavo tik vasaras.

Sovietmečiu dvare buvo mokykla, kolūkio kontora, vėliau jame apgyvendinti žmonės.

Buvusi Lietuvos radijo diktorė Undinė Nasvytytė, kuri kartu su broliais 2002-aisiais dvarą pardavė dabartinei savininkei, sako, kad po rekonstrukcijos dvaras tapo dar gražesnis ir jai primena jaunystės namus.

„Kraštovaizdis visiškai pasikeitęs: ten buvo parkas, o dabar – vandenys. Man trūkdavo vandens, o dabar upeliai teka. Jaučiuosi čia kaip namuose“, – tvirtina buvusio dvaro savininko duktė U. Nasvytytė.

Dabartinė dvaro savininkė sako, kad restauruojant rūmus pavyko atrasti turtingą polichrominį sienų dažymą ir dekorą, paslėptus po keliais sluoksniais dažų.

Restauruotas dvaras jau džiugina turistus, o vasarą kvies ir klasikinės muzikos gerbėjus – dvare planuojami šeši koncertai.

G.Anužio nuotr.