Pagrindinis puslapis Istorija Prie Kirvakalnio žvangėjo ginklai

Prie Kirvakalnio žvangėjo ginklai

2013 m. liepos 20-21 dienomis jau septintą kartą žiūrovus sukvietė Tarptautinė gyvosios archeologijos diena – Varnupių „Kirvakalnio“ festivalis.

Prie vieno iš įspūdingiausių Sūduvos – Varnupių – piliakalnio dvi dienas buvo demonstruojami VIII-X amžių amatai, gyvenimo būdas, kulinarinis paveldas, senovės ginklai ir kovos menai. Į „viduramžių“ atmosferą visus sugrąžino eksperimentinės archeologijos, senovės baltų amatų, ginklų ir kovos menų klubai iš Latvijos, Lenkijos ir Lietuvos.

Čia dvi dienas žvangėjo senoviniai ginklai, smalsiausiems buvo aiškinamos tuo laikotarpiu klestėjusių amatų paslaptys. Senojo rašto ženklų – runų – paslaptis atskleidė iš Daukšių kilęs senųjų rašmenų tyrinėtojas Juozas Šeimys. Festivalio programą paįvairino ir meno kolektyvai. Klojimo teatras „Gegnė“ parodė Jurgio Smalskio pjesę „Nutrūko…“. Susirinkusius linksmino Marijampolės vaikų lopšelio-darželio „Nykštukas“ etnografinis ansamblis, Igliaukos tautinių šokių kolektyvas „Tryptukas“. Abiejų dienų programas užbaigė archajinės muzikos kolektyvai „SEN SVAJA“ ir „Obelija“. Vyko parodomosios riterių kovos, kurių metu buvo renkamas stipriausias karys.

Festivalio vienas iš pagrindinių organizatorių Saulius Stanynas įsitikinęs, kad toks gyvas edukacinio pobūdžio renginys turi teigiamą reikšmę šiandienos žmonėms, dažnai nutolusiems nuo savo šeimos ir krašto istorijos. Džiugu, kad festivalį po atviru dangumi greta įspūdingo kultūros paminklo lanko ištisos šeimos, kurios ir savo vaikams siekia įskiepyti meilę gimtinei, istorijai ir kitoms tikrosioms vertybėms.

Festivalis organizuojamas iš projekto lėšų. Jį šiemet rėmė Kultūros ministerija, Marijampolės savivaldybė, VšĮ „Sveikatingumo idėjos“, UAB „Marijampolės švara“, UAB „Konsultus“, renginio informaciniai rėmėjai buvo radijo stotys „Kapsai“ ir „Pūkas“.

Marijampolės savivaldybės Viešųjų ryšių tarnyba

www.punskas.lt