Prezidentas siūlo sausio 22-ąją paskelbti 1863–1864 m. sukilimo prieš okupacinę Rusijos imperijos valdžią pradžios diena

Prezidentas siūlo sausio 22-ąją paskelbti 1863–1864 m. sukilimo prieš okupacinę Rusijos imperijos valdžią pradžios diena

Sukilimo mūšis (dailininko Arturo Grottgerio piešinys iš 1888 Vienoje išleisto Grottgerio albumo)

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda teikia Lietuvos Respublikos Seimui Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo sausio 22-ąją siūlo paskelbti 1863–1864 m. sukilimo prieš okupacinę Rusijos imperijos valdžią pradžios diena.

Prieš 160 metų Varšuvoje prasidėjęs sukilimas prieš Rusijos imperijos valdžią labai greitai išsiplėtė ir visoje Lietuvoje. 1863–1864 m. sukilimu buvusios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės tautos – lietuviai, lenkai, baltarusiai, ukrainiečiai – siekė išsivaduoti iš Rusijos imperijos priespaudos.

Tai buvo kovingiausias, ilgiausiai trukęs išsivadavimo sąjūdis bei kova už laisvę ir nepriklausomybę Rusijos imperijoje XIX amžiuje.

„Lietuviška laisvės tradicija buvo perduodama iš kartos į kartą, jos vedama lietuvių tauta nepalūžo, nenusilenkė tironijai. Į lietuviškos spaudos draudimą atsakėme dar uolesnėmis pastangomis ją spausdinti ir platinti. Į religinę priespaudą – karštesniu tikėjimu. Į bandymus ištrinti sukilimo dalyvių atminimą – didesne meile Tėvynei ir jos laisvei“, – sakė Prezidentas.

Caro režimas prieš sukilimo dalyvius ėmėsi ne tik žiaurių represijų, bet ir siekė ištrinti sukilimo vadovų atminimą. Konstantino Kalinausko, Zigmanto Sierakausko ir kitų sukilimo Lietuvoje vadų bei dalyvių palaikai po egzekucijos buvo slapta sumesti į nežymėtas duobes ant Gedimino kalno viršūnės. Prireikė daugiau nei pusantro šimto metų, kad jie būtų atrasti, atpažinti ir su derama pagarba  palaidoti.

„Šiomis dienomis, kai broliška Ukrainos tauta priversta gintis nuo brutalios Rusijos karinės agresijos, sukilėlių atminimas mums – ypač svarbus. Rusijos režimas XXI a., kaip ir XIX a., stengiasi nuslėpti karo nusikaltimus, perrašyti istoriją, paneigti ukrainiečių tautinę tapatybę. Laisvė tironijos kaimynystėje nėra savaime suprantama duotybė. Ją reikia ginti. Už ją reikia kovoti. Pagarba didvyriams, jų žygių atminimas mums rodo teisingą kelią“, – sakė šalies vadovas.

Šiemet, minint 160-ąsias sukilimo metines, Prezidentas kvietė vietos bendruomenes visoje Lietuvoje formuoti prasmingą kasmetinę tradiciją ir minėti sukilimo metines organizuojant renginius, parodas, edukacines programas, įtraukiant jaunimą. Sausio 22-osios paskelbimas 1863–1864 m. sukilimo prieš okupacinę Rusijos imperijos valdžią pradžios diena prisidėtų prie gyvos atminties tų, kurie savo pavyzdžiu ir kova prieš okupacines struktūras įkūnijo laisvės siekį.

Prezidento komunikacijos grupė

Komentarų sekcija uždaryta.

Naujienos iš interneto