Pagrindinis puslapis Lietuva Prezidentas: „Esu laimingas galėdamas įteikti Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiaus apdovanojimus“

Prezidentas: „Esu laimingas galėdamas įteikti Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiaus apdovanojimus“

www.voruta.lt

Mieli susirinkusieji,

kiekvieną rugsėjį, minėdami Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, pagerbiame per Antrąjį pasaulinį karą nužudytų Lietuvos piliečių žydų atminimą.

Kartu prisimename ir žydų gelbėtojus – žmones, kurie drįso pasipriešinti okupaciniam režimui nepaisydami mirtino pavojaus sau ir savo šeimoms.

Žydų gelbėtojai Lietuvoje veikė itin sudėtingomis sąlygomis – iš laikraščių puslapių sklido nuožmi antisemitinė agitacija, vyko masinės žydų žudynės, išdrįsę slapstyti pasmerktuosius ar priešintis okupaciniam režimui taip pat nesulaukdavo pasigailėjimo.

Tiek Lietuvos žydai, tiek ir jų gelbėtojai ilgus mėnesius ir metus gyveno nuolatinio pavojaus ir baimės sąlygomis. Niekas nežinojo, kada baigsis ir kaip baigsis karas. Daugelis buvo priversti spėlioti, ar pavyks išgyventi.

Tačiau gelbėtojų drąsa ir žmogiškumas buvo stipresni už prievartą ir baimę. Jie išsaugojo gyvybes ir pratęsė gyvenimus. Jų kilnus pavyzdys drąsiai gali būti vadinamas didvyriškumo ir humanizmo etalonu.

Šiandien Amžinybės šviesoje ilsisi ir dauguma gelbėtojų, ir išgelbėtųjų. Tačiau jų išsaugotas gyvybės stebuklas gyvena jau kitose kartose. Jūsų buvimas čia tai liudija.

Esu laimingas galėdamas įteikti Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiaus apdovanojimus. Ir nesvarbu, kad daugeliui jau po mirties. Drąsa ir kilnumas nemiršta – jie gyvuoja toliau, tapdami įpareigojimu mums visiems.

Gitanas Nausėda, Lietuvos Respublikos Prezidentas