Pirmieji Vyčio ordino medaliai įteikti politinių kalinių giminėms

Pirmieji Vyčio ordino medaliai įteikti politinių kalinių giminėms

Aliaksandras Adamkovičius, www.voruta.lt

Vilniuje, Gudų kultūros draugijos būstinėje, įteikti pirmieji Vyčio ordino medaliai politinių kalinių Ihario Losiko, Darijos Losik ir Eduardo Palčyso artimiesiems, kurie Baltarusijos Liaudies Respublikos (BLR) tarybos pirmininko 2023 m. kovo 25 d. dekretu apdovanoti už nuopelnus kovojant už Baltarusijos laisvę.

BLR tarybos Apdovanojimų komisijos narys Alesas Chaichytsas pakomentavo:

„Darija, Iharis ir Eduardas išgyvena sunkius išbandymus dėl tiesos, dėl ištikimybės savo idealams ir visai Baltarusijos tautai. Jie demonstruoja orumą ir didvyriškumą pačiomis sunkiausiomis sąlygomis, kurias jiems primetė demokratijos priešai. Visa Baltarusija laukia  jų išvadavimo“.

Iharis Losikas, tinklaraštininkas, „Telegram“ kanalo administratorius, neteisėtai kalinamas kalėjime nuo 2020 m. birželio mėn. Neteisėta bausmė: 15 metų laisvės atėmimo pataisos darbų kolonijoje, taikant sustiprintą apsaugą (teisėjas Mikalajus Dolyja, prokuroras Dzianis Mikushau).

Ihario Losiko žmona Darija Losik neteisėtai įkalinta 2022 m. spalį už pokalbį apie neteisėto jos vyro sulaikymo aplinkybes. Neteisėta bausmė: 2 metai laisvės atėmimo bendrojo režimo kolonijoje (teisėjas Mikalajus Grigarovičius, prokurorė Kateryna Pakala).

Nuo 2020 metų rudens neteisėtai kalinamas tinklaraštininkas ir visuomenės veikėjas Eduardas Palčysas. Neteisėta bausmė: 13 metų laisvės atėmimo kalėjime griežtomis sąlygomis (teisėjas Piotras Orlovas).

Baltarusijos Liaudies Respublikos taryba reikalauja nedelsiant paleisti ir reabilituoti Iharį ir Dariją Losikus, Eduardą Palčysą ir kitus – daugiau nei 1 500 Baltarusijos politinių kalinių.

Baltarusijos Liaudies Respublika (BLR) – politinis subjektas, paskelbtas 1918 m. kovo 25 d. visos Baltarusijos kongreso Rados (1 872 delegatai) 3-iuoju statutiniu diplomu vokiečių okupacijos ir emigracijos sąlygomis. Jis egzistavo Pirmojo pasaulinio karo metu (1918 m.) Baltarusijos teritorijoje, o po jo – tremtyje.

Dešimtojo dešimtmečio pradžioje Niujorke įsikūrusią BNR Radą sudarė apie 200 žmonių iš viso pasaulio, įskaitant Baltarusiją, tačiau dauguma jų gyveno JAV. Pagal įstatus Rados prezidentas arba pirmininkas yra „aukščiausias BPR Rados ir Baltarusijos žmonių atstovas“, kurį Rada renka 6 metų kadencijai.

Po Baltarusijos nepriklausomybės paskelbimo Baltarusijos Liaudies Respublikos Rada priėmė pokyčius šalyje, neišreikšdama savo oficialaus požiūrio į Valstybės suvereniteto deklaraciją ir naujų valstybės simbolių priėmimą, nors būtent už tokią valstybės plėtrą ji kovojo tremtyje. Skirtingai nei Ukrainos, Baltijos šalių, Lenkijos emigrantų vyriausybės, pripažinusios naujas vyriausybes posovietinėse ir posocialistinėse šalyse ir perdavusios joms savo galias, Baltarusija išlieka vienintelė šalis Rytų Europoje, turinti savo „Vyriausybę tremtyje“.

Parengta pagal Baltarusijos Liaudies Respublikos informaciją

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.