Pagrindinis puslapis Pasaulis Išeivija Lietuviškasis Sugihara – diplomatas dr. A. Kalvaitis

Lietuviškasis Sugihara – diplomatas dr. A. Kalvaitis

Nuotraukoje – LR diplomatas  – konsulas Čikagoje 1928-1936 m dr. Antanas Kalvaitis centre ir du Čikagos litvakai – S. B. Komaiko ir M. Rozenbaum.

Ernestas LUKOŠEVIČIUS

1933 metais Čikagoje, būtent konsulo A. Kalvaičio dėka, Lietuvos žydai – litvakai finansiškai parėmė garsųjį  S. Dariaus ir S. Girėno skrydį į Lietuvą. “Drauge” esu tai pažymėjęs, bet Lietuvoje  tai nežinomas faktas. S. B. Komaiko įėjo net į dr. A Kalvaičio vadovaujamą skrydžio komitetą. Vėliau Klaipėdoje jis tiesė pagalbos ranką Vokietijos ir Klaipėdos krašto  žydams. Hiustone gyvena vienos šeimos palikuonys, kurie turi išsaugoję  pasą su Klaipėdoje išduota viza. Tai svarbu tolimesniam tyrimui ir ieškojimui išsigelbėjusiųjų. Nuotrauka yra iš Čikagoje įsikūrusio LTSC, ją man maloniai pateikė šio centro viceprezidentė Loreta Timukiene, esu jai labai  dėkingas.

1933 m. Dariaus ir Girėno skrydį nulėmė keistos žemiškos aplinkybės, konsulas dr. A. Kalvaitis  labai rizikavo, į skrydžio komitetą jis įtraukė šiuos litvakus, būtent jų pinigai ir finansai kaip bebūtų, iš dalies nulėmė šį drasų lietuvių lakūnų  žygi. Iš tikrųjų tai beveik niekam nežinoma šio lemtingo žygio istorija. Man ir dabar neaišku, kas iš tikrųjų  buvo šis paslaptingas, kuklus diplomatas, jame tiek daug visko…Žiūrėkite, Klaipėdoje jis atsiranda, kaip ir kodėl, po karo IRO tarnyba pas sąjungininkus, nepriimtas į egzilo diplomatų tarpą, nekalbus, tylus diplomatas groja vargonais JAV lietuvių parapijose…Keisti, per daug keisti sutapimai… Ar atsakysime į juos… ir miršta, ir palaidojamas nepaženklintame kape, žolėje be nieko… Klaipėdoje jis tyliai išduoda vizas Vokietijos piliečiams į Kauną – gyvybės vizas. Lietuva po šiai dienai nieko nežino ir niekas nieko nedaro, kad sužinotų. Man atrodo jis herojus, vertas didžiausios pagarbos, tarptautinio pripažinimo, lietuviškasis Sugihara.