Lietuva atstatė karo nuniokotą mokyklą Borodiankoje: į klases sugrįžta 700 moksleivių

Lietuva atstatė karo nuniokotą mokyklą Borodiankoje: į klases sugrįžta 700 moksleivių

Šių metų kovo 15 dieną Borodiankos miestelyje Ukrainoje duris atvėrė lietuvių pastangomis atstatyta viena iš trijų miestelio mokyklų. Dabar ji vadinasi Lietuvių-ukrainiečių licėjumi Nr.1, kurį lankys 700 mokinių nuo pirmos iki vienuoliktos klasės.

Projektas, kurio vertė siekia beveik 8 mln. eurų, yra finansuojamas iš Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo lėšų, 1,8 mln. eurų mokyklos baldams ir lauko infrastruktūrai įrengti skyrė Taivaniečių atstovybė Lietuvoje. Šį Lietuvos Vyriausybės inicijuotą projektą įgyvendino Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA).

Pasak Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės, Lietuva, nelaukdama karo pabaigos, padeda atstatyti sugriautus Ukrainos miestus ir jau yra skyrusi daugiau nei 14 mln. eurų laikinos gyvenvietės, mokyklų, darželių rekonstrukcijai ir kitiems projektams. Be to, sudarytos sąlygos Lietuvos verslui aktyviai dalyvauti Ukrainos infrastruktūros atkūrimo projektuose per „B2Lithuania“ platformą, kurioje įmonės gali registruotis ir prisidėti prie Ukrainos rekonstrukcijos projektų įgyvendinimo. „Bendromis pastangomis atkursime Ukrainą ir kartu pasieksime visų mūsų pergalę“, – iškilmingame licėjaus atidaryme sakė ministrė.

Atidaryme taip pat dalyvavo Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos kanclerė, Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo pirmininkė Inga Černiuk, Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Valdemaras Sarapinas, CPVA direktoriaus pavaduotoja Rasa Suraučienė, Kyjivo srities karinės administracijos vadovo pavaduotoja Zhanna Osypenko, Borodyankos miestelio merė Iryna Zakharchenko.
„Mokyklos atstatymas Borodiankoje įkūnija Taivano ir Lietuvos bendrą ryžtą padėti Ukrainai įveikti iššūkius ir atstatyti vilties pamatus jaunajai kartai. Taivanas didžiuojasi galėdamas prisijungti prie Lietuvos įgyvendinant šį projektą. Mūsų bendradarbiavimas pabrėžia, kaip svarbu puoselėti tvirtus ryšius ir siekti bendro tikslo – taikos ir gerovės visiems“, – sakė Taivano atstovybės Lietuvoje vadovė Constance Wang.

Čia užaugs naujos Ukrainos kūrėjai

„Vaikai negali būti karo taikiniu. Atakos prieš vaikus yra terorizmas. Naujai duris atveriantis Lietuvių-ukrainiečių licėjus yra ir vilties, ir neišvengiamos Ukrainos pergalės ženklas. Kai Ukraina laimės prieš barbarišką Rusijos agresiją, šios mokyklos absolventai bus naujos Ukrainos kūrėjai. Turime sutelkti visas pastangas, kad tai įvyktų kuo greičiau“, – pažymi Lietuvos diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis.

Pasak R. Suraučienės, Ukrainos švietimo sistemos atkūrimas yra vienas iš Lietuvos pagalbos Ukrainai prioritetų. „Kiekviena atstatyta ar nauja mokykla, darželis yra kur kas daugiau nei tik švietimo ir lavinimo įstaiga. Tai – ir Ukrainos kovos, stiprybės ir tikėjimo ateitimi simbolis, o taip pat ir ženklas, kad Ukraina šioje kovoje nėra viena“, – sakė CPVA direktoriaus pavaduotoja.

Atgimusi mokykla ir požeminė slėptuvė

Praktiškai iš griuvėsių prikeltas mokyklos pastatas Borodiankoje dabar virto visiškai nauju, moderniu trijų aukštų statiniu. Jame įrengtos klasės su išmaniosiomis lentomis, interaktyviais stalais pradinukų lavinimui. Mokytojų darbo vietos aprūpintos kompiuteriais, spausdintuvais ir kita kompiuterine įranga. Mokyklos poilsio erdvės dekoruotos ukrainiečių menininkės Julijos Trypolskos piešiniais.

Prie licėjaus įrengta ir pirmoji Ukrainoje šalia švietimo įstaigų pastatyta nauja požeminė slėptuvė, vienu metu galinti sutalpinti iki 800 žmonių. Mokyklą su slėptuve jungia priestatas su liftu ir laiptine, slėptuvė taip pat turi tiesioginį išėjimą į lauką.

Ši nauja patirtis, statant pirmąją slėptuvę šalia mokyklos, inicijavo dar 6 slėptuvių šalia mokyklų Ukrainoje statybos programą, kurią finansuoja Europos Sąjunga ir Lietuva. Tam iš viso skirta 15,5 mln. eurų.

Padedant atkurti sugriautą Ukrainos švietimo infrastruktūrą, šiuo metu taip pat įgyvendinama Lietuvos iniciatyva sukurti adaptyvų techninį projektą „Ateities mokykla Ukrainoje“. Vyksta tarptautinis šio projekto architektūrinis konkursas, o geriausiu išrinktas projektas, pritaikant jį prie vietos sąlygų, bus naudojamas naujų mokyklų statybai visoje Ukrainoje.

eimin.lrv.lt inform.

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.

Naujienos iš interneto