Pagrindinis puslapis Lietuva LGGRTC vadovas išklausė Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pasiūlymus dėl centro vykdomų Holokausto tyrimų ir įamžinimo veiklų

LGGRTC vadovas išklausė Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pasiūlymus dėl centro vykdomų Holokausto tyrimų ir įamžinimo veiklų

LGGRTC vadovas išklausė Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pasiūlymus dėl centro vykdomų Holokausto tyrimų ir įamžinimo veiklų

www.voruta.lt

Praėjusį penktadienį Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro iniciatyva institucijos generalinis direktorius Adas Jakubauskas kartu su Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento direktoriumi Arūnu Bubniu susitiko su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininke Faina Kukliansky. Susitikime aptartos galimo bendradarbiavimo perspektyvos ir bendradarbiavimo sutartis, pasidalinta mintimis, kaip vyksta Holokausto tyrimas, kaip ruošiamasi paminėti tremčių ir Holokausto Lietuvoje pradžios 80-ąsias metines.

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkės nuomone, abi institucijos turi sąlyčio taškus, kur gali sutelkti jėgas – pirmiausia, sudarant Holokausto aukų miestuose ir miesteliuose sąrašus. Žydų bendruomenės lyderė taip pat įvertino Genocido ir rezistencijos tyrimo centro istorikų atliktus darbus, sudarant ir tikrinant nusikaltėlių, dalyvavusių Holokauste, sąrašus. Į reikalavimą skelbti dalyvavusių Holokauste sąrašus tiek Centro vadovas Adas Jakubauskas, tiek istorikas Arūnas Bubnys atsakė, kad tai yra teisinis klausimas, kad būtinas surinktų žinių teisinis įvertinimas.

„Centras nėra teisminės valdžios dalis, tad negali kategoriškai pasisakyti šiuo klausimu, o kaip viešojo administravimo įstaiga turi paisyti ir asmens duomenų apsaugos, ir nekaltumo prezumpcijos“, – teigia Genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius Adas Jakubauskas.

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky siūlėsi tarpininkauti Centro bendradarbiavimui su Yad Vashemo institutu, kur, pasak jos, yra surinkta unikali medžiaga ir apie Lietuvos miestelių aukas bei žydus gelbėjusius Pasaulio tautų teisuolius.

Lietuvos žydų bendruomenės lyderė kvietė Centrą būti aktyvesnį ir santykiuose su savivalda. Dauguma iš apie 220 žydų žudynių vietų turi būti tvarkomos savivaldybių. Deja, Fainos Kukliansky nuomone, savivaldos lygmeniu daromos ir nedovanotinos klaidos vertinant Lietuvos istoriją bei Holokaustą. Centro atstovai patikino, kad aktyviau įsitrauks į trišalį bendradarbiavimą projekte „Holokausto aukų vardai gyvi“.