Kūdikių žaislai – daugiau nei tik pramoga

Kūdikių žaislai – daugiau nei tik pramoga

Žaislai – tai neatsiejama vaikystės dalis. Jau nuo mažų dienų kūdikį supa žaislai, kuriais pasirūpina tėvai arba artimieji, dovanojantys juos mažyliams. Kartais gali atrodyti, kad tokiame ankstyvame amžiuje jie dar nėra reikalingi ir neteikia jokios naudos kūdikiui, nes jis tiesiog per mažas ir žaislai jį domins tik ateityje.

Tačiau tinkamas žaislų parinkimas ir jų įtraukimas į kūdikio gyvenimą gali atnešti didelę naudą kūdikio vystymuisi. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad žaislų funkcija yra tik linksminti, tačiau ji tikrai nėra vienintelė. Žaislai kūdikiams didele dalimi prisideda prie vaiko vystymosi ir tai liečia net kelias sritis, kurios lavinamos žaislų pagalba.

Motorinės raidos lavinimas. Parinkus tinkamus ir saugius žaislus kūdikiui gali būti skatinama motorinė raida. Įvairūs, skirtingi žaislai gali skatinti griebti, sekti daiktą akimis ar net suteikti energijos pradėti judėti. Jų pagalba vaikas tobulina ir įgyvendina motorinius įgūdžius. Taip stiprinami kūdikio raumenys, lavinama pusiausvyra, koordinacija bei judesių kontrolė.

Sensorinės raidos lavinimas. Sensorinė raida yra procesas, kurio metu smegenys apdoroja ir suvokia skirtingus pojūčius per kūną ir aplinką. Parinkti tinkami žaislai, kurie skatina patirtį per pojūčius gali lavinti tinkamą pojūčių suvokimą, gebėjimą tinkamai reaguoti į jutimus ir efektyviai prisitaikyti prie kintančios aplinkos.

Kūrybiškumo lavinimas. Kūdikių kūrybiškumas neatsiskleidžia taip anksti. Nepaisant to, būtent žaislai yra kūrybiškumo lavinimo instrumentas, kuris jau nuo mažų dienų skatina kūdikį pažinti ir suvokti aplinką. Per tyrinėjimą ir lietimą žaislų pagalba kūdikiai pradeda suprasti skirtingas medžiagas ir formos, o tai ir yra ankstyvojo kūdikystės kūrybiško mąstymo pradžia.

Saugumo ir emocinio ryšio kūrimas. Žaislai gali ne tik lavinti, bet ir skatinti jausmų atpažinimą, bendravimą ir emocinių ryšių kūrimą. Dažnai kūdikiai prisiriša prie tam tikrų žaislų ir jų turėjimas šalia teikia jiems saugumo jausmą, kuris yra itin svarbus kūdikystėje.

Kognityvinės raidos lavinimas. Kognityvinės raidos lavinimas per žaislus yra veiksmingas būdas skatinti vaiko mąstymo įgūdžius, problemų sprendimo gebėjimus. Pavyzdžiui, žaislai su raidėmis ir skaičiais gali padėti vaikui mokytis kalbos ir skaičiavimo įgūdžių. Taip pat žaislai padeda kūdikiams mokytis suvokti tiesioginius ir netiesioginius ryšius tarp objektų.

Socialiniai įgūdžių lavinimas. Žaislai, kurie leidžia kūdikiui ir suaugusiajam bendrauti žaidimo forma, gali skatinti socialinius įgūdžius ir bendravimo įgūdžių vystymąsi. Pasitelkiant vaizduotę, žaislų pagalba galima kurti įvairias situacijas, kuriose skatinsite bendravimą su kūdikiu. Nors pradžioje tai gali atrodyti kaip vienpusis bendravimas, tačiau kūdikio veido išraiškos ir yra bendravimo forma, kurią jis ir tobulins žaidimo metu. Tokiu būdu su laiku kūdikis supras tokių žaidimų esmę ir ras būdus kuo aiškiau komunikuoti.

Taigi, žaislai yra daugiau nei tik linksminimo objektas. Dauguma žaislų yra labai reikalingi kūdikiams dėl savo lavinamųjų savybių. Kūdikiai tyrinėja pasaulį per pojūčius ir judesį, o žaislai tampa neatsiejama to pasaulio dalis, per kurį galima daug ko išmokti ir suprasti. Žaislai yra galingas įrankis, kuris tiesiogiai prisideda prie visapusiško kūdikio vystymosi. Kognityviniai, motoriniai bei sensoriniai įgūdžiai tobulėja, kai vaikas žaidžia su įvairiais žaislais. Jie taip pat skatina vaikų vaizduotę, kūrybiškumą ir kuria emocinius bei socialinius ryšius. Žaislai tampa priemone vaikams eksperimentuoti su pasauliu, o kas geriau gali suteikti tokią galimybę, jei ne tinkamai, pagal amžių parinkti, visus saugumo standartus atitinkantys žaislai.

PR

Naujienos iš interneto