Kazokai Lietuvoje

Kazokai Lietuvoje

Kubanės kazokų choras Panevėžyje. 1929 m. Lietuvos ypatingasis archyvas, f. K-1, ap. 58, b. 23489/3, l. 283-7, 283-7 ap.

1929 m. Panevėžyje koncertavo Kubanės kazokų choras. Šio choro pirmtakas – Kubanės kazokų karinis choras buvo įkurtas 1811 m. Jekaterinodare (dabar – Krasnodaras). 1920 m. Raudonajai armijai užėmus Kubanės regioną choras buvo išvaikytas. Dėl gresiančio raudonojo teroro, iš Kubanės ir kitų regionų į Graikijai priklausančią Lemno salą evakavosi apie 20 tūkst. Kubanės, Astrachanės, Dono ir Tereko kazokų. Vėliau dalis jų persikėlė į Serbų, Kroatų ir Slovėnų karalystę (Jugoslaviją). Į Serbiją persikėlę buvę choristai 1921 m. chorą atkūrė. Choras koncertavo ne tik Europos šalyse, bet ir JAV, Pietų Amerikos valstybėse, net Australijoje. 

Vasilijaus Siziakino asmens pažymėjimas, išduotas Liuksemburgo Didžiosios Hercogystės Merterto savivaldybės administracijos. 1936 m. gegužės 11 d. Lietuvos ypatingasis archyvas, f. K-1, ap. 58, b. 23489/3, l. 283-5.

Emigranto dalią patyrė ir Dono kazokas Vasilijus Siziakinas (g. 1901 m.). Kaip ir daugelis kazokų pasirinkęs kario profesiją, įstojo į Dono kadetų korpusą. 1920 m. vasario mėnesį drauge su Korpuso kadetais evakuotas į Serbų, Kroatų ir Slovėnų karalystę, o vėliau perkeltas į Bulgariją. Tikėtina, kad būdamas Serbijoje V. Siziakinas įstojo į Kubanės kazokų chorą. Chorui gastroliuojant Lietuvoje, jis susipažino su iš Panevėžio kilusia būsima žmona Olga, su kuria 1938 m. susituokė Liuksemburge. 1942 m. kaip vertėjas pradėjo tarnauti nacistinės Vokietijos kariuomenėje, buvo Rytų fronte, kur dėl patirto sužeidimo jam amputuota ranka. 1945 m. gegužės mėn. Austrijoje Didžiosios Britanijos karių paimtas į nelaisvę, perduotas sovietų karinei valdžiai ir išgabentas į patikrinimo – filtracijos lagerį Tolimuosiuose Rytuose. 1947 m. paleidus iš lagerio, atvyko į Panevėžį pas žmoną.

Sovietų saugumas rinko informaciją apie V. Siziakino biografiją ir pažiūras. Nustačius, kad jis palaikė kazokų kovas prieš sovietų valdžią, kalbėjo, kad Lietuvos partizanai „ne banditai, tai idėjiniai kovotojai už savo reikalą“, sakė, kad jei anglai jo „nebūtų pagaliais išviję“, nebūtų grįžęs į SSRS, 1951 m. sovietų saugumo buvo suimtas ir nubaustas 25 m. laisvės atėmimu, bausmę atliekant pataisos darbų lageryje. Suimant saugumiečių rastos kazokų nuotraukos ir kiti dokumentai prijungtos prie baudžiamosios bylos kaip įkalčiai.

Vasilijus Siziakinas Lietuvos SSR valstybės saugumo ministerijos (MGB) Šiaulių srities valdybos vidaus kalėjime Šiauliuose. 1951 m. birželio 22 d. Lietuvos ypatingasis archyvas, f. K-30, ap. 1, b. 1298, l. 265-7.

Kazokų nuotraukas galima pažiūrėti Lietuvos ypatingojo archyvo paskyroje Facebook socialiniame tinke https://www.facebook.com/lietuvosypatingasisarchyvas/ .

Lietuvos ypatingojo archyvo informacija

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.

Naujienos iš interneto