Pagrindinis puslapis Politika Izraelio prezidentui, Nobelio premijos laureatui Šimonui Peresui suteiktas Vilniaus garbės piliečio vardas

Izraelio prezidentui, Nobelio premijos laureatui Šimonui Peresui suteiktas Vilniaus garbės piliečio vardas

„Malonu pasveikinti Jus, Izraelio Prezidentą, atvykusį į Lietuvos Jeruzalę – Vilnių, į kurį sugrįžote kaip didis litvakas ir  garsus pasaulio politikas“, – hebrajų kalba pasveikino svečią Vilniaus meras Artūras Zuokas.

„Kai balandį lankiausi Izraelyje, Jūs, gerbiamas Prezidente Peresai, pasakėte: „Žydams yra du pasaulyje svarbūs miestai: Jeruzalė Izraelyje ir kita Jeruzalė Šiaurėje – Lietuvoje, tai yra Vilnius. Aš tai visuomet atsimenu.  Ir žvelgiant Į Vilnių kaip į Jeruzalę jis pasirodo visai kitoks – dar senesnis, spalvingesnis, paslaptingesnis ir šventesnis.

Esate sakęs, kad  nežinote, kur esate gimęs, nes keitėsi sienos. Jūs gimėte apie 100 km nuo Vilniaus, kur dabar –  Baltarusija, tačiau gimėte tuometinėje Lietuvoje, kurios sienos dėl to laikmečio istorijos įvykių ne kartą keitėsi“, – įteikdamas Vilniaus garbės piliečio ženklą sakė sostinės meras.

Pasiūlymą  suteikti šį vardą Prezidentui Šimonui Peresui pateikė Lietuvos žydų bendruomenė. Izraerlio prezidentą Lietuvos žydų bendruomenė laiko vienu garsiausių pasaulio litvakų – kartu su Vilniaus Gaonu, Jaša Heifecu, Romanu Gari ir kitomis iškiliomis asmenybėmis jis, kaip litvakas,  įeina ne tik į Lietuvos, bet ir viso pasaulio istoriją ir kultūrą.

Šimonas Peresas gimė 100 km netoli Vilniaus esančiame mažame Višnevo miestelyje (Baltarusija), kuriame nuo viduramžių gyveno save priskiriantys litvakams žydai. Dabar – Izraelio karinis ir politinis veikėjas, 1994 m. – Nobelio premijos laureatas, 1997 m. – Pereso taikos centro steigėjas, nuo 2007 metų – Izraelio prezidentas. Pasak Izraelio ambasados, Šimonas Peresas prisidėjo plėtojant dvišalius Lietuvos ir Izraelio santykius – santyliai tarp abiejų šalių yra labai geri.

„Negali būti žydu, nepabuvęs lietuviu. Lietuva – jidiš kalbos motina, todėl sakoma – litvakas. Litvakas – ne tik geografinė sąvoka, tai charakteris ir kultūra. Litvakai garsūs dėl jų ypatingo charakterio – jie niekada nenusileis kitam, nei sau” (citata iš Izraelio prezidento kalbos, pasakytos 2006 m. Tel Avive, minint Lietuvos ir Izraelio diplomatinių santykių užmezgimo 15-ąsias metines).

Šiemet Izraelio valstybė švenčia 65-ąsias Nepriklausomybės metines, o rugpjūčio 2 d. J. E. Prezidentas Šimonas Peresas švęs 90-ies metų sukaktį.

Šimonas Peresas tapo  dvyliktuoju Vilniaus garbės piliečiu. Iki šiol šį vardą yra gavę RONALD`AS   REIGAN`AS – JAV Prezidentas (1995 m.), JON`AS BOLDVIN`AS HANIBALSON`AS –   Islandijos užsienio reikalų ministras (1996 m.), KAZIMIERAS VASILIAUSKAS –   monsinjoras (2000 m.), MSTISLAVAS ROSTROPOVIČIUS –dirigentas, muzikantas,   visuomenės veikėjas (2000 m.), DENNIS`AS HASTERT`AS – JAV Atstovų Rūmų   Pirmininkas (2001 m.), ČESLAV`AS MILOŠ`AS – poetas, Nobelio premijos laureatas   (2001 m.), JUSTINAS MARCINKEVIČIUS – poetas (2002 m.), ZBIGNEV`AS BŽEZINSK`IS –   JAV Prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais 1977–1981 m., (2003   m.), JONAS KUBILIUS – profesorius, buvęs VU ilgametis rektorius (2006 m.),   ALGIRDAS KAUŠPĖDAS – architektas, 1988-1990 m. aktyvus Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio  dalyvis,  iniciatyvinės grupės narys, Sąjūdžio tarybos narys, kultūrinio –  politinio  fenomeno roko  grupės „Antis“ (1985-1990 m.) įkūrėjas (2012  m.), prof. Tomas Venclova – poetas, publicistas, visuomenės veikėjas (2013 m.)