Pagrindinis puslapis Istorija Istorinis pašto kelias: 800 kilometrų karietomis

Istorinis pašto kelias: 800 kilometrų karietomis

Šiais laikais laiškus siunčiame elektroniniu paštu – užtenka vieno mygtuko paspaudimo ir žinutė tą pačią akimirką gali nukeliauti, kad ir už tūkstančių kilometrų, tačiau juk taip buvo ne visada. Ilgus šimtmečius žmonės rašė popierinius laiškus ir laukė ištisas savaites ar net mėnesius, kol atkeliaus žinutė. Ką turėjo patirti paštininkai ir laiškanešiai, kuriems buvo pavesta pristatyti siuntinius? Atsakymo į šį klausimą nutarė paieškoti entuziastų – keliauninkų grupė.

Idėjos autoriai Giedrius Klimkevičius ir Gintautas Babravičius sutelkė dar kelių bendraminčių  būrį ir, padedami Žemės ūkio ministerijos bei Lietuvos žirgyno, išsiruošė į kelionę per Latviją, Lietuvą ir Lenkiją. Tai 800 km, kuriuos patyrę karietų važnyčiotojai ir juos lydintys raiteliai nukeliaus gegužės 12 – birželio 1 dienomis senuoju Sankt Peterburgas–Kaunas–Varšuva arklių pašto keliu, šiandien jungiančiu keturias nepriklausomas valstybes: Lietuvą, Latviją, Rusiją ir Lenkiją.

Savo laiku vienos moderniausių magistralių Europoje istorija šiandien siekia beveik 180 metų. Joje gausu istorinių įvykių ir žymių asmenvardžių. Pašto traktas, atvėręs carinei Rusijai duris į Vakarus, tapo didžiuliu strateginiu, politiniu, ekonominiu bei kultūriniu reiškiniu. Šalia šio kelio augo miestai, vystėsi prekyba, plėtėsi paslaugų rinka, juo nuolat migravo žmonės, o su jais ir informacija bei novatoriškos idėjos. „Sekti istoriniais pėdsakais, atgaminti nūdienos kasdienybės akimirkas, o svarbiausia, įtraukti į projektą ne tik Lietuvą, bet ir kaimynines šalis – Latviją ir Lenkiją  – tai ne tik labai graži, bet ir svarbi šalies istorijai idėja, todėl Žemės ūkio ministerija ją palaiko ir aktyviai dalyvauja“, – kalbėjo žemės ūkio ministro prof. Vigilijaus Juknos patarėja Jolanta Butkevičienė.

Kelionė istoriniu pašto keliu prasidėjo gegužės 12-ąją Latvijoje, mažame Nesteri miestelyje. Vėliau žygio dalyviai užsuko į Adamovo, Rezeknės gyvenvietes bei į nedidelį miestelį egzotišku pavadinimu – Malta. O gegužės 17-ąją dvi karietos ir būrys raitelių atvyks į Lietuvą. Jų kelionė prasidės Zarasuose ir truks 6 dienas. Keliaudami po Lietuvą žygio dalyviai aplankys mažesnius ir didesnius šalies miestus, visiems primindami apie istorinį pašto kelią.

Gegužės 21 d. žygio dalyviai atvyks į Kauną, kur 16 val. juos pasitiks žemės ūkio ministras prof. Vigilijus Jukna.

Daugiau informacijos: http://pastokelias.lt/

Žemės ūkio ministerijos informacija