Pagrindinis puslapis Istorija „Istorijos detektyvai“: 10 garsiausių sąmokslų Lietuvos istorijoje

„Istorijos detektyvai“: 10 garsiausių sąmokslų Lietuvos istorijoje

lrt.lt

Ten, kur valdžia, ten ir noras tą valdžią pasiglemžti, o sąmokslai – pavojingas, bet efektingas būdas paimti valdžią į savas rankas. 10 garsiausių sąmokslų per visą Lietuvos istoriją – nuo Mindaugo ir Voldemaro – pristatys Virginijus Savukynas laidoje „Istorijos detektyvai“ antradienį 22.20 val. per LRT televiziją.

Viduramžiai – tai sąmokslų amžius. Lietuva nebuvo išimtis. Pirmasis Lietuvos valstybės valdovas Mindaugas buvo nužudytas surengus prieš jį sąmokslą. Jo autorius – didžiuoju kunigaikščiu tapęs Treniota, kurį vos po pusmečio ištiko toks pats likimas.

„Tais laikais labai dažnai po vieno nužudymo sekdavo kitas. Galime kalbėti apie tam tikras sąmokslų grandines, nes natūralu, kad sąmokslininkas žudikas gyvendavo dar didesnio netikrumo situacijoje, nes dar daugiau žmonių dėl keršto, dėl kitų motyvų norėdavo jo mirties“, – sako Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dekanas profesorius Rimvydas Petrauskas.

Laidoje bus pristatyta ir bene sudėtingiausia Vokiečių ordino politinė kombinacija suregzta prieš Kęstutį. Kaip Vinrichas iš Kniprodės įžiebė nesantaikos ugnį tarp dviejų kunigaikščių – Kęstučio ir Jogailos?

Sąmokslai prieš Žygimantą Kęstutį, Švitrigailą, Stanislovą Augustą Poniatovskį, Mykolo Glinskio surengtas sąmokslas ir maištas taip pat pateko tarp garsiausių sąmokslų Lietuvos istorijoje.

Tarpukario Lietuvoje taip pat virė kova dėl valdžios, todėl sąmokslų netrūko. Laidos kūrybinė grupė atrinko du iš jų – sąmokslą prieš Ernestą Galvanauską ir Augustiną Voldemarą.

10 garsiausių sąmokslų Lietuvos istorijoje – laidoje „Istorijos detektyvai“ kartu su V. Savukynu šį antradienį 22.20 per LRT televiziją.

Naujienos iš interneto