Pagrindinis puslapis Lietuva Komunikacijos Gediminas Kazėnas. Ar reikia Pietryčių Lietuvai skirto televizijos kanalo? Klausimą reikia kitaip formuluoti

Gediminas Kazėnas. Ar reikia Pietryčių Lietuvai skirto televizijos kanalo? Klausimą reikia kitaip formuluoti

Gediminas Kazėnas. Ar reikia Pietryčių Lietuvai skirto televizijos kanalo? Klausimą reikia kitaip formuluoti

Dr. Gediminas Kazėnas, Mykolo Romerio universiteto, Politikos mokslų instituto direktorius, Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narys, www.voruta.lt

Jau kuris laikas Lietuvoje kartas nuo karto iškyla klausimas dėl tautinėms bendrijoms pasiekiamos informacijos. Tai ypač aktualu tampa tam tikrų krizių ir pavojų akivaizdoje. Paskutinis atvejis, akivaizdžiai rodantis tautinių bendrijų buvimą visiškai kitoje informacinėje erdvėje (tuo labiau nedraugiškoje) yra Covid-19 pandemija ir nuostatos dėl skiepijimosi. Todėl tokie svarstymai, kaip „susigrąžinti“ tautines bendrijas į nacionalinę informacinę erdvę tikrai yra reikalingi ir reikia padėkoti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Kultūros komitetams už rodomą dėmesį šiam klausimui.

Nors nesu žiniasklaidos specialistas, tačiau kiekvienas nesunkiai suvokiame, kad fiziškai paleisti naują televizijos kanalą yra viena, o užpildyti jį turiniu yra visiškai kas kitą. O turinio užpildymas yra pagrindinis dalykas, kuris lems šio kanalo žiūrimumą ir populiarumą. Dauguma atliktų tyrimų rodo, kad Lietuvos lenkai pažiūri ir lietuviškus kanalus, nori integruotis, ir laukia atitinkamo dėmesio iš Lietuvos valdžios institucijų. Deja, tačiau tenka pripažinti, kad visos Lietuvos buvusios valdžios nesugebėjo atliepti tų gyventojų poreikių, pasiduodavo politiniam spaudimui arba nusišalindavo nuo klausimo sprendimo.

Posėdžio nuotr.

Kadangi Lietuvai sunkiai sekasi dorotis su Pietryčių Lietuvos problematika, todėl nesėkmės kaina manyčiau būtų labai didelė ir Lietuva sau to leisti nebegali. Bandymų kurti televizinį turinį apie Pietryčių Lietuvą būta, tačiau tenka konstatuoti, kad savo vaidmens jie neatliko ir buvo nutraukti (šviežiausias pavyzdys „Misija Vilnija“ kuri prieš porą metų gyvavo tik vieną sezoną). Kaip nesėkmės pavyzdį vertinu ir TVP WILNO kanalo Lietuvoje paleidimą. Noriu atkreipti dėmesį, kad šis televizijos kanalas su visu Lenkijos TVP „užnugariu“, naujo turinio nesukuria ir realybėje tik retransliuoja TVP Polonia programą. Apie regioną būna maždaug apie 1  – 1,5 val., t.y. 4 trumpos informacinės laidos iš Vilniaus studijos (apie 7, 13, 19 ir 24 val.) atskiromis dienomis keli trumpi reportažai apie „pakraščius“ (lenk. Kresy) arba kitokios laidelės daugiau/mažiau apie šį regioną. Viskas !!!! Po to viskas retransliuojama iš TVP Polonia. Taigi kanalo turinį užpildyti nėra lengva. Visa TVP Wilno sėkmė – tai su didžiausiu patosu, 2019 m., lenkams simbolinę rugsėjo 17 dieną, įvykęs atidarymas.

Grįžtant prie žiniasklaidos ir informacinės problematikos Pietryčių Lietuvoje, norėčiau atkreipti dėmesį į neišnaudojamą LRT potencialą. Manyčiau Lietuvos televizija, kaip mokesčių mokėtojų išlaikomas nacionalinis transliuotojas galėtų daugiau dėmesio skirti Lietuvos regionams bendrai, tame tarpe ir Pietryčių Lietuvai. Šiuo metu vakare mes turime valandos trukmės informacinę laidą PANORAMĄ, kurios rėmuose turime 10 – 15 min. trukmės aktualijų laidą „Dienos tema“. Kodėl nebūtų galima prieš arba po (prieš kultūros naujienas) sukurti rubriką „Regionų naujienos/aktualijos“ ir padaryti reguliarus trumpus (5 min.) reportažus apie tai kas vyksta Žemaitijoje, Aukštaitijoje, Suvalkijoje, Pietryčių Lietuvoje ar dar kur nors. Galima netgi suskirstyti, kad pvz. pirmadieniais eitų naujienos iš Aukštaitijos, o ketvirtadieniais iš Pietryčių Lietuvos.

 

Posėdžio nuotr.

Mes daug kalbame apie savivaldą, kaip apie labai svarbią ir pirmąją instanciją nuo kurios prasideda piliečio santykis su valstybe, tačiau kokius darbus, kaip tvarkosi atskiros savivaldybės informacijos manyčiau yra mažoka. Taip pat būtų „pramušta“ informacinė blokada kai kuriose savivaldybėse. Dabar visas žinių srautas yra iš Seimo, Vyriausybės, Vilniaus ir pasaulio. O kas vyksta visai šalia – nežinome. Manyčiau tai apskritai būtų naudinga Lietuvos regioninei politikai, didinant informacijos srautus iš regionų, pačius žmones supažindinant, kas vyksta pas juos, kokios aktualijos. Galima būtų ir politines aktualijas savivaldoje apžvelgti, poziciją/opoziciją pakalbinti, taip pat ir paprastus žmones paklausinėti ką jie galvoja, kokiomis nuotaikomis gyvena. Gal iš pirmo žvilgsnio ir atrodo, kad regionuose nieko nevyksta, bet patikėkite – geriau įsižiūrėjus pamatytumėt, kiek vyksta ir kiek gražių iniciatyvų įvairios bendruomenės įgyvendina. Ne išimtis ir Pietryčių Lietuva, o pakalbinti vietiniai žmonės, gal ir su akcentu, bet manau mielai sutiktų papasakoti kokių planų turi, kur projektus rašo ir kokias iniciatyvas ruošiasi įgyvendinti. Negi nebūtų įdomu sužinoti? Per tai viliuosi pavyktų ir lenkakalbius gyventojus pripratinti prie LRT televizijos.

Neabejoju, kad tai prie regioninio tapatumo stiprinimo tikrai prisidėtų, o ir rizikos tokios kaip su kuriamu nauju kanalu nebūtų ir finansiškai manau nebūtų labai brangu. LRT turi korespondentus Briusely, JAV, o Lietuvos regionuose … Kiek žinau, keli yra, bet matome juos retai.

Naujienos iš interneto