Pagrindinis puslapis Kultūra Eitminiškių lietuviškoje mokykloje pūstelėjo gaivesni vėjai

Eitminiškių lietuviškoje mokykloje pūstelėjo gaivesni vėjai

Vienas iš iškiliausių krašto žmonių

Vilniaus rajone esančios Eitminiškės neatsiejamai susijusios su vardu čia kunigavusio Ambraziejaus Jakavonio, žinomo lietuvybės skleidėjo lenkų okupuotame Vilniaus krašte. Baigęs Vilniaus kunigų seminariją, jis dirbo Gervėčiuose, vėliau – Švenčionėliuose, kur pradėjo statyti naują bažnyčią. 1934 metais buvo perkeltas į Eitminiškes, kuriose sulaukė Vilniaus krašto grąžinimo Lietuvai. 1943 metais jį suėmė Lenkijos „armijos krajovos“ partizanai ir, kaip manoma, sušaudė, o kūną įmetė į Nerį.
Kita vertus, jo pasėta lietuvybės sėkla sudygo tik po daugelio metų ir vienas jos simbolių – pernai Eitminiškėse atidaryta nauja lietuviška mokykla.

Mokyklos direktorius Giedrius Krasauskas tikisi, kad remiantis valstybės lėšomis, mokyklos statyba ir moderninimas bus tęsiami, nors ir dabar pedagogai džiaugiasi geromis darbo sąlygomis. Jie nesiskundžia ir tuo, kad kai kuriems tenka važinėti į darbą iš Vilniaus.

Paklausus, kam labiausiai reikėtų dėkoti už išjudintus ledus statant mokyklą, pedagogai teigė, jog sunku būtų suminėti iniciatorių ir prie jos statybos prisidėjusiųjų pavardes. Beje, už pradinį postūmį ir palaiminimą, matyt, labiausiai reikėtų dėkoti buvusiam Vilniaus apskrities viršininkui Aliui Vydūnui, o šiuo metu – daugiausiai tam jėgų atiduodančiam mokyklos direktoriui Giedriui Krasauskui.

Ką reiškia geras vadovas?

 Į mokyklos atidarymą pernai buvo atvykę garsių politikų, ministerijų darbuotojų, įvairių visuomeninių organizacijų atstovų. Ne mažiau iškilmingai vyko ir šiuometinis mokslo metų atidarymas.

„Vorutai“ pasidomėjus, kaip atrodo šie mokslo metai Vilniaus apskrities lietuviškose mokyklose, Vilniaus apskrities administracijos valstybinės švietimo priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Raminta Vyšniauskienė sakė: „Palyginti su ankstesniais metais, mokyklose jaučiamas tiek moksleivių, tiek pedagogų darbo pagyvėjimas ir netgi užsidegimas. Kalbant apie Eitminiškes, būtina pasakyti, kad entuziazmas  čia atsirado atėjus dirbti dabartiniam direktoriui G. Krasauskui. Mokykla tapo perspektyvi, plečiasi, daugėja mokinių. Taigi dar labiau galima įsitikinti, kiek kolektyvo darbas ir perspektyva priklauso nuo vadovo“.

Valstybės vėliava – mokyklos simbolis

Anot R. Vyšniauskienės, tą pačią dieną buvo apsilankyta Riešės vidurinėje mokykloje ir įsitikinta, kad perspektyvi ir ši mokykla, tačiau joje trūksta patalpų.

Į Riešės mokyklą šiemet atėjo labai daug pirmokų. Todėl ateityje būtinai reikės spręsti ir šios mokyklos problemas. Galbūt, reikės rūpintis ir mokyklos statusu.

Valstybės vėliava Eitminiškėse gerbiama, o šiemet, pradedant naujus mokslo metus, Lietuvos
Respublikos švietimo ministro Algirdo Monkevičiaus vardu mokyklai buvo įteikta simbolinė valstybės vėliava, kuri bus keliama ir nuleidžiama pradedant kiekvieną mokslo dieną. Tai kiek gal ir neįprasta intencija, bet graži, kuri padės ne tik skatinti patriotinius jausmus, bet ir puoselėti tautines, krikščioniškąsias ir bendražmogiškąsias vertybes.

Tuo pačiu metu Vyriausybės vadovo Algirdo Brazausko vardu įteikta Mindaugo 750-tųjų karūnavimo metinių dovana, atlikta pagal Jono Varno projektą.

Mokytojų kolektyvą papildė nauji nariai. Šiemet dirbti pradės choreografijos, rusų kalbos, lituanistikos, fizikos, pradinių klasių specialistai.

Mokiniai – ne tokie susikaustę

Dar pernai mokytoja Dalia Buknytė minėjo, kad pietryčių Lietuvoje pedagogams dirbti sunku todėl, kad vaikai kilę iš dvikalbių šeimų. Visus vaikus tenka po pamokų papildomai mokyti lietuvių kalbos. Nemokėję lietuvių kalbos, vaikai tik apie Kalėdas pradeda kalbėti lietuviškai ir tik pavasariop ima kalbėti gerai. Gal todėl vaikai jaučia psichologinį diskomfortą.

Kita vertus, antrus metus dirbanti dailės mokytoja Vilija Ulienė pasidžiaugė tuo, kad vaikai – jau ne tokie susikaustę ir tolydžio darosi kūrybingesni. Gal tai lėmė ne tik geresnis valstybinės kalbos mokėjimas, bet ir auklėjimas. Realizavus kūrybinį projektą apie pirmykščių žmonių gyvenimą vaikai užsidegė kitam projektui.

Mokytojai gerai sutaria su vaikais

„Dirbu antrus metus. Iš pat pradžių dirbti sekėsi labai gerai, todėl džiaugiuosi tiek kūrybiniu darbu, tiek ir darbo sąlygomis“, – sakė V. Ulienė.

Pirmuosius metus auklėtoja dirbanti ir 8 dešimtokus auklėjanti pedagogė vilnietė Gražina Martinkėnienė sakė, kad mokykloje daug dėmesio skiriama užklasinei veiklai, bet svarbiausia, kad su mokiniais sutariama. Mokyklą lanko 100 mokinių tiek iš Eitminiškių, tiek ir iš aplinkinių vietovių. Mokiniai nėra visi vienodai gabūs, bet viena itin gabi matematikė jau dabar galėtų mokytis specializuotoje matematikos mokykloje.

Vilniaus pedagoginį universitetą baigusios Rimos Vailiukonytės laukė pirmoji pamoka, todėl liko tik palinkėti geros kloties, kaip ir visai Eitminiškių mokyklos bendruomenei.

Atidarytas naujas priestatas

Šių metų rugsėjo pirmoji sutapo su gražia švente – buvo atidarytas naujas mokyklos priestatas: prie praeitais metais pradėto eksploatuoti naujo pastato atidarytas priestatas, kuriame įsikurs 3 klasės ir chemijos-biologijos laboratorija. Priestato vertė – 350 tūkst. litų. Statybos darbus vykdė UAB „Andova“.
Jo atidaryme dalyvavo Vilniaus apskrities viršininko pavaduotojas A. Klimkevičius.

Naujoje Ažulaukės mokykloje – 6 mokiniai

Tą pačią dieną buvo atidarytas ir Eitminiškių pagrindinės mokyklos Ažulaukės skyrius. Jis taip pat atidarytas mokyklos direktoriaus G. Krasausko rūpeščiu.

Pirmoji Ažulaukės mokytoja yra Rasita Būdaitė. Ažulaukės pradinėje mokykloje rugsėjo pirmąją mokytis pradėjo 5 mokiniai: Gediminas Strazdauskas, Giedrė Kazlauskaitė, Justina Gabnytė, Edvinas Kramcevičius, Remigijus Volkovas. Po rugsėjo pirmosios dar atėjo ir Artūras Kazlauskas.
Mokyklos atidaryme dalyvavo „Vilnijos“ draugijos pirmininkas hum. m. dr. Kazimieras Garšva, pavaduotojai Evaldas Gečiauskas ir Nijolė Balčiūnienė.

Juozo Vercinkevičiaus nuotr.

Nuotraukose:

1. Vilniaus apskrities viršininko pavaduotojas Arvydas Klimkevičius įteikia Lietuvos Ministro Pirmininko A. Brazausko dovaną – J. Varno paveikslą „Mindaugo karūnavimas“
2. Ažulaukės pradinio ugdymo skyriaus mokiniai su tėveliais ir Eitminiškių mokyklos direktoriumi G.Krasausku
3. Pradinių klasių mokytoja Irma Rauckytė su savo mokiniais

Naujienos iš interneto