Česlovas Iškauskas. Barbaras prie vartų

Česlovas Iškauskas. Barbaras prie vartų

economist.com nuotr.

Česlovas Iškauskas, politikos apžvalgininkas, www.silales-artojas.lt, www.iskauskas.lt

Praėjusią savaitę nušvito vilties kibirkštėlė: bent vienoje srityje – grūdų eksporte iš Ukrainos – atsirado optimizmo teikianti naujiena. Penktadienį Stambule keturios šalys – Rusija, Ukraina, Turkija ir Jungtinės Tautos – pasirašė susitarimą, kuris užtikrina iki 25 mln. tonų kviečių, šiuo metu įstrigusių Odesos uostuose ir Ukrainos saugyklose, nekliudomą išgabenimą pirkėjams visame pasaulyje. Taip apie 47 mln. gyventojų, ypač vargingose šalyse, susidūrusių su ūmiu maisto stigiumi dėl karo Ukrainoje, išvengs bado.

Putinas į Stambulą atsiuntė gynybos ministrą Sergėjų Šoigu, kuris irgi suraitė parašą po viltį teikiančiu susitarimu. Kijevas su agresore Maskva išvengė sudaryti tiesioginį susitarimą. Ukrainos grūdai bus plukdomi saugiu koridoriumi iš trijų uostų – Odesos, Černomorsko ir Južnoje. Laivus ves ukrainiečių locmanai. Uostų ekvatorijoje ir koridoriuje negalės būti kitų laivų, išskyrus pervežančius grūdus, trąšas, maisto produktus. Uostų prieigos nėra išminuotos, nes tai užimtų daug laiko. Tad laivų maršrutą tikrins specialūs minininkai. S. Šoigu garantavo, kad Rusija nesinaudos šiais koridoriais kariniais tikslais. Grįžtančius iškrautus laivus turkų vandenyse Bosforo sąsiauryje tikrins specialios komisijos, sudarytos iš keturių šalių atstovų. Susitarimas galioja 120 dienų, bet po to gali būti pratęstas.

Rusų agresorius nieko nelaukdamas pažeidė sutarties punktą, kuriame rašoma, kad šalys nepuls uostų statinių, kurie paminėti dokumente. Dvi raketos nukrito būtent toje uosto dalyje, kur buvo grūdai.

Atrodytų, viskas gražu. Afrikos vaikučiai gaus taip reikalingos duonos, Ukraina – pinigų (Kijevo pajamos sudarys apie milijardą dolerių per mėnesį), elevatoriai ištuštės po dviejų savaičių būsimam naujam javų derliui. Pirmieji laivai su svarbiu kroviniu turi išplaukti apie rugpjūčio vidurį.

Šiuolaikiniai barbarai (nuo Romos imperijos laikų šis žodis įgavo bendrinę prasmę, apibūdinančią tamsų, žiaurų, negailestingą, viską naikinantį žmogų ar gentį), dar nepraėjus nė parai nuo susitarimo, raketomis „Kalibr“ smogė Odesos jūrų uostui, kuriame į laivus jau buvo ruošiamasi krauti grūdus. Rusų agresorius nieko nelaukdamas pažeidė sutarties punktą, kuriame rašoma, kad šalys nepuls uostų statinių, kurie paminėti dokumente. Dvi raketos nukrito būtent toje uosto dalyje, kur buvo grūdai.

Rusijos propagandai neliko nieko kito, kaip eilinį kartą prajuokinti savo skaitytoją. Antai, portalas „Russkaja vesna“ taip pat logika nepasižymėjo. „Rusų kariškiai, – rašoma nuo gynybos ministerijos nukopijuotame pranešime, – vykdydami specialią karinę operaciją, išvaduojant taikius dviejų Donbaso respublikų gyventojus, tiksliais sparnuotųjų raketų smūgiais sunaikino karinius taikinius Odesoje“. V. Putinas vienu metu vaduoja Donbasą, griauna visą Ukrainą, smogia grūdų saugyklai Odesos uoste, naikina „nacikus“, o iš tikrųjų – barbaro veiksmai nenuspėjami. Ši ataka – tai dar vienas įrodymas, kad jokie susitarimai su šiuo agresoriumi neįmanomi…

Taigi, nuolaidžiavimas barbarui, kaip, beje, ir prieš Antrąjį pasaulinį karą, virsta nežabota jo agresija. Įžūlus smūgis grūdų saugykloms Odesos uoste dar kartą įtikina: derybose su Rusija laikyk ginklą parengtyje…

Apie tai rašo opozicinis Rusijos portalas Graniru.org. Jis priduria, kad 1999 m., kai Rusija užpuolė Čečėnijos Ičkerijos respubliką, ji net nesivargino denonsuoti pasirašytos sutarties dėl jėgos nenaudojimo tarpusavio santykiuose. 2014 m. aneksuodama Krymą, Rusija nedenonsavo sutarties dėl sienų. O kam, klausia portalo apžvalgininkas. Juk barbaras niekada nepaisė jokių susitarimų, ir jo tinkamiausias argumentas – kuoka. Apžvalgininkas kerta tiesiai šviesiai: Ukrainos sąjungininkai turi pradėti „specialią operaciją“ prieš Rusijos Juodosios jūros karo laivyną…

Su tokiu barbarišku nepatikimu derybininku kaip Rusija pastaruoju metu skaudžiai susiduria ir Lietuva. Kai 2002 m. lapkričio 11 d. buvo pasirašytas Bendras pareiškimas dėl Rusijos piliečių ir prekių tranzito į Kaliningrado sritį ir atgal (šiai programai finansuoti Lietuva skyrė apie 12 mln. eurų), nebuvo galima numatyti visų saugiklių, kas nutiks po 20 metų, o juo labiau – tokios įžūlios Rusijos agresijos. Dabar Vilnius surenka tokio neapsižiūrėjimo vaisius, o Maskva šokdina Briuselį, esą šis pamina tarptautinę teisę ir susitarimus. Europos Komisijos išaiškinimas paliko lietuvius kvailio vietoje, iš dalies tranzitas buvo atnaujintas, o įsidrąsinęs Putinas skelbia, kad jis neapsiribos Donbasu. Taigi, nuolaidžiavimas barbarui, kaip, beje, ir prieš Antrąjį pasaulinį karą, virsta nežabota jo agresija. Įžūlus smūgis grūdų saugykloms Odesos uoste dar kartą įtikina: derybose su Rusija laikyk ginklą parengtyje…

Nes barbaras prie mūsų vartų.

Naujienos iš interneto