Pagrindinis puslapis Lietuva Atrask Dubingių kraštą rugpjūtį!

Atrask Dubingių kraštą rugpjūtį!

Atrask Dubingių kraštą rugpjūtį!

www.voruta.lt

Molėtų krašte įsikūręs Dubingių miestelis – įstabus, dar mažai ištyrinėtas, turtingas ežerais, istorija Lietuvos kraštas. Viską pamatyti nepakanka vienos dienos, bet atradus jį norisi praleisti ne vieną savaitę. Čia kultūros ir patyrimų ar prasmingo laisvalaikio pasiilgusių laukia stovyklos, unikalūs pažintiniai žygiai, vietos bendruomenės kuriami renginiai ir net festivaliai!

Dubingiai minimi nuo XV amžiaus, kryžiuočių kronikose kai ginkluoti ordino kariai paskui save paliko tik degančias trobas ir nužudytųjų kūnus. Remiantis kronikose pateiktais skaičiais, Dubingiuose žuvo 1200 lietuvių.

XV a. Asvejos ežero pusiasalyje, kuris anksčiau buvo sala, didysis kunigaikštis Vytautas pastatė naują pilį, kurios gera strateginė padėtis užkirsdavo kelią kryžiuočių veržimuisi Vilniaus ir Trakų link.

Dubingių pilis – svarbus XIV – XVIII a. Lietuvos kultūros, pramonės, gynybos centras, mena karą su Kryžiuočių ordinu, reformaciją – reikšmingas mūsų istorijos epochas. Pilis susijusi su žymių to meto asmenų (Vytauto Didžiojo, Mikalojaus Radvilos Rudojo, Barboros Radvilaitės ir kitų) gyvenimu ir veikla. Dubingiai neatsiejami nuo Radvilų giminės iškilimo ir suklestėjimo istorijos.

Dabar įvažiavus į miestelį, pagrindinių gatvių sankirtą iš vienos pusės supa bažnyčia ir varpinė, iš kitos – smuklė (dabar Asvejos regioninio parko Lankytojų centras ir direkcija). Tai yra didžiausia Rytų Lietuvoje smuklė, pastatyta būdingu XIX a. stiliumi, yra architektūros paminklas. Istorijos šaltinių liudijimu, ją 1842 m. pastatė Boleslovas Tiškevičius.

Grafas M. Tiškevičius buvo įrengęs keltą keltis per Asvejos ežerą ir pastatęs keltininko namelį. Į Dubingius atvykęs Lietuvos prezidentas Antanas Smetona pasigedo tilto ir jau po metų jis iškilmingai buvo atidarytas. Pagaliau prezidentas galėjo aplankyti dubingiečius. Tai vienas iš nedaugelio Lietuvoje tebe esančių medinių tiltų: jis 87 m. ilgio, 4,5 m. pločio ir 15 m. aukščio.

Dabar miestelyje gyvena apie 230 žmonių. Dubingių seniūnas Kęstutis Kaminskas pasakoja, kad rengiamas miestelio detalusis planas, kuriuo norima įgyvendinti Dubingių, kaip kurortinio miestelio, viziją. Unikali gamtinė aplinka, istorinis ir kultūrinis paveldas sudaro visas sąlygas jai įkūnyti. Šis Lietuvos kampelis turi nuostabių pažintinių takų, aktyvią bendruomenę bei turiningą renginiais ir veiklomis laisvalaikį. Tad ką pamatyti, patirti Dubingių krašte? Atraskime tai rugpjūtį!

Rugpjūčio renginiai Dubingiuose

Rugpjūčio 2 – 6 d. 12+ metų vaikai kviečiami į kūrybinę teatro „Teatriukas“ dienos stovyklą Drąsių kaime! Stovykla vyks aštuntus metus iš eilės. Vaikams veiklas ves kūrėjai – režisieriai, aktoriai, choreografai, tekstilininkai, keramikai, muzikantai ir kiti. Su „Teatriuko“ aktoriais vaikai bendraus visas dienas. Stovykla vyks darbo dienomis nuo 10:00 iki 17:00 val. Paskutinę dieną (penktadienį) nuo 15:00 val. vyks stovyklos šventė, į kurią kviečiame šeimas ir draugus!
Informacijai: Dalia ir Žilvinas, tel. 868604303, Adresas Šilo g. 4, Drąsių k., Dubingių sen., Molėtų raj. tickets.paysera.com/lt/event/dienos-stovykla-teatriuko-kaime-rugpjucio-2-6-d

Rugpjūčio 6 – 8 d. sąmoningo buvimo stovykla „Asvejos virpesiai“. Esate kviečiami ypatingą laiką praleisti nuostabios gamtos apsuptyje, sodyboje ant Asvejos ežero kranto (Molėtų raj.), kartu žengti per „Skambančius liūto vartus“. Kodėl skambančius? O gi todėl, kad pro juos žengite skambant gongams, būgnams, krištoliniams bei „dainuojantiems“ Tibeto dubenims ir daugeliui kitų sakralaus garso instrumentų, gebančių paliesti iki sielos gelmių, atverti širdį ir padėti apsijungti su savo tikruoju AŠ.

Informacijai: Sonata, tel. 861474694; Registracija el. paštu: skambantierdve@gmail.com,

https://www.facebook.com/events/1262829767483500/

Rugpjūčio 6-8 d. „Kūno ir sielos SPA“ trys dienos visiško atsipalaidavimo, persikrovimo, pasikrovimo bei naujų žinių ir įgūdžių įgijimo, tam, kad dar labiau taptume savo kūno ir proto šeimininkais, sodyboje „Mylinti erdvė“. Tai – vieta, kur mokomasi gyventi klausantis širdies ir proto balsų sąskambio, bendraujama laisvai ir atvirai, kuriama iš vidinės pilnatvės ir noro dalintis. Nuo 2014 m., pasitraukusi iš sostinės šurmulio į Dubingių miškų bei ežerų prieglobstį, šioje, sodyboje šeimininkauja Grybėnų šeima.

Informacijai: Jurga Žagaraitė, www.zagaraite.lt; Rūta Katiliūtė, www.kvapualchemija.lt; Rasa Subačienė, www.rasokle.lt:

Rugpjūčio 8-14 d. Patirtinių stovyklų ir renginių ekspertai – Whatansu. 14-21 m. jaunimą, kuris mėgsta ne tik stovyklauti, bet ir užsiimti aktyvia veikla, kviečia į „Ugnies zonos“ stovyklą. Tai – stovykla norintiems patirti kas yra festivalių užkulisiai ir tikra savanorystė, kurie dega idėjomis ir patys kuria gyvenimą. Stovykla vyks „Auksinėje girioje“. Liudgardos k., Dubingių s., Molėtų r. GPS koordinatės: 55°03’13.2″N 25°30’32.6″E.
Informacijai: +370 620 998 88, el. p.: info@auksinegiria.lt, https://www.whatansu.lt/stovyklos/

Rugpjūčio 13-22 d. nuo 11:00 val. Asvejos regioniniame parke įsikūrusioje „Auksinėje girioje“ vyks jubiliejinis, 10-asis sąmoningas švietimo ir kultūros festivalis – stovykla „Masters of calm“. „Masters of Calm“ – tai keliasdešimt skirtingų vasaros stovyklų po vienu dangumi sveikatingumo, dvasingumo, psichologijos, lyderystės, bendruomenių kūrimo ir finansų temomis. Dešimties dienų renginio programoje sporto ir sveiko judesio praktikos, arti 100 patyrusių lektorių iš užsienio ir Lietuvos. Programoje gausu pramoginių ir kultūrinių veiklų. Į renginį galima atvykti vienai, 3, 5 ar visoms 10 dienų.  Daugiau informacijos: +370 604 32131, info@mastersofcalm.lt,  www.mastersofcalm.lt

Rugpjūčio 15 d. 16:00 val. Dubingių šv. Jurgio bažnyčioje – baigiamasis V-ojo Dubingių muzikos festivalio koncertas. Koncertuos Eglė Stundžiaitė Bešėnienė (sopranas), Eimantas Bešėnas (tenoras), Lina Giedraitytė (fortepijonas).

Rugpjūčio 16 – 19 d. menininkų plenero renginys „Barbora Dubingiuose“. Renginys vyks Dubingių piliavietėje.

Rugpjūčio 19 d.  Asvejos regioninio parko direkcijoje vyks plenero dalyvių paroda „Barbora Dubingiuose“. Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/asvejosregioninisparkas/

Rugpjūčio 20 – 22 d. Moteriškas savaitgalis „Balio įkvėpimas“. Samanta ir Ieva, kviečia Jus į atpalaiduojantį moterų savaitgalį, kurio metu, galėsite sugrįžti į prigimtinį moteriškumą, susijungti su gamta, kuri yra mūsų dalis, pabūti moteriškoje bendrystėje, pasimėgauti ypatingai skaniu ir sveikuolišku maistu ir patirti, koks yra jausmas, kai moteris tiesiog teka lengvume ir meilėje sau. Informacija: registracija SMS žinute tel. 868441470, el. paštu samantadvi@gmail.com Dubingių sen. 33254 Dubingiai

Rugpjūčio 22-27 d. Stovykla 8-12 klasių moksleiviams „Motyvatorius“.
Jau 10-metį patirtinių stovyklų,  renginių ir seminarų organizatoriai „Whatansu“. Ši stovykla skirta tiems, kuriems svarbu pilnai nugyventi kiekvieną dieną. Nelaukti atostogų, gimtadienių, savaitgalių, laisvadienių, bet SUSIKURTI ir išjausti kiekvienos dienos prasmę ir vertę. Net jeigu tai diena, kai reikia eiti į mokyklą. Stovykla vyks „Auksinėje girioje“. Liudgardos k., Dubingių s., Molėtų r. GPS koordinatės: 55°03’13.2″N 25°30’32.6″E.
Informacijai: +370 620 998 88, el. p.: info@auksinegiria.lt https://www.whatansu.lt/stovyklos/

Rugpjūčio 26-29 d. holistinis retritas moterims „Būties slėpiniai“.
Atgaiva kūnui ir protui bei šventė sąmonei, kuri besąlygiškai kas akimirką yra Čia (viduje ir išorėje), tik dėmesys ne visada atpažįsta tikrą tyrą Save tarp visų „Savęs tapatinimų”.
Registracija el.p.: info@shakti.lt arba FB žinute arba tel. + 37067508787.
https://www.facebook.com/mylintierdve/events/?ref=page_internal

Rugpjūčio 28 d. po 9 val. Mišių Dubingių bažnyčioje, koncertuos Molėtų kultūros centro mišrus vokalinis ansamblis,  vadovė Justina Medževeprytė – Sabeckienė.

Žygiai po Dubingių kraštą

Kai orai džiugina vietos bendruomenė organizuoja žygius  subalansuotus kiekvieno patirčiai ir skoniams.

Rugpjūčio 5 d. 16 val. esate laukiami žygyje nuo „Žalktynės link Alkos“. Startuojama „Žalktynės“ stovyklavietėje, keliaujama pėsčiųjų maršrutu per Dubingių mišką, aplankant „Dubingių šlaitą„ ir „Laumės duobę”. Pasiekus „Alką sėdama į baidares ir parplaukiama atgal gaiviais Asvejos vandenimis. Jonėnų piliakalnis Vainikų saloje bus ranka pasiekiamas.

Rugpjūčio 14 d. 10 val. „Nuo Žingių pro Baluošus“. Atradę „Veliankos pilkapyną“ ir „Karpakėlio ąžuolą“ bus judama link Purviniškių. Maršrutas grąžins pro Alką ir Jankūniškes.

Rugpjūčio 20 d. 18 val. turėsite galimybę žygiuoti vietinių, Dubingių krašto muziejaus krikštamote, vadinamos – „Kristinos Lyndienės-Giedrytės vaikystės keliais“. Kelionė tęsis pro pro „Čigono akmenį“ ir vietinių gyventojų atrastą vokiečių kareivio kapą. Ko galima tikėtis? Pačių įvykių liudininkų pasakojimų.

Rugpjūčio 21 d. 10 val. „Nuo Abejučių per Dubingą“. Aplankę „Abejučių ąžuolą“ ir piliakalnį judėsime link Padubingės. Dubingos upe leisimės link Vyriogalos ežero, persikelsime per užtvanką ir Asveja grįšime link Abejučių.

Jei sudalyvausite žygiuose per visą vasarą būsite išnarstę visą Asvejos ežerą ir jo pakrantes, aplankę daugumą Asvejos regioninio parko lankytinų vietų. Išmėginę ir vandens maršrutus, ir sausumos takelius dviračiais bei pėsčiomis. Tikri vietos gyventojų pasakojimai su nuotraukomis ir prisiminimais suteikia išskirtinumo bei autentiškumo čia rengiamoms išvykoms. Pasak žygius organizuojančios gidės Kristinos Šimukonienės, čia – kiekvienas laukiamas kaip dalyvis! „Visa informacija ir nuotraukos po žygių yra skelbiamos FB puslapyje Susitikime veikti. Dalyvio mokestis yra naudojamas socialinėms ir bendruomeninėms veikloms Dubingiuose vystyti. Visuomet džiaugiamės sodybiečių ir vietinių gyventojų skaniomis arba smagiomis staigmenomis, nuo vietos vaišių iki šokių. Visus žygių dalyvius kviečiame pasipuošti Dubingių logotipu papuoštais atributais ir saugoti prisiminimus ne tik apie Dubingius, bet ir mūsų krašto žmones, bei jų gyvenimų istorijas“, – pasakoja žygių organizatorė.

Bendrauti: Kristina Šimukonienė, tel. 861200712, el. p.: susitikime.veikti@gmail.com
https://www.facebook.com/susitikime.veikti
Dėl patirtinių žygių teiraukitės ir „Auksinės girios“ sąmoningo poilsio ir renginių sodyboje. Kur rasti? Liudgardos k., Dubingių sen., Molėtų r. (55.053668, 25.509079)  Tel. +370 620 99888, el.: info@auksinegiria.lt

Ką dar aplankyti,  pamatyti ar nuveikti Dubingių krašte?

Pačiame krašte – gausu lankytinų vietų. Nuo Didžiausios pasaulyje sapnų gaudyklės, 4 stichjų labirinto iki istoriją menančių ir Lietuvai svarbių archeologinių ar gamtinių objektų.

Asvejos ežeras
Asvejos ežeras ilgiausias Lietuvoje – 22 km, trečias pagal gylį (iki 50 m) ir vienas didžiausių. Ežere yra net penkios salos, įdomūs pusiasaliai, vertingi Asvejos ir Smailių rininiai kloniai (dubakloniai). Įspūdingai atrodo statūs ir aukšti ežero šlaitai.

Asvejos regioniniame parke populiarus vandens turizmas. Maršruto baidarėmis pradžia Asvejos ežere, toliau plaukiama Dubingos upele, kuri Pabradėje įteka į Žeimeną, o ši į Nerį. Vandens keliu galima pasiekti Vilnių.
Kur rasti? Dubingiai, Molėtų r. (55.057169, 25.443639), www.asvejosparkas.lt

Dubingių tiltas
Per Asvejos ežerą esantis Dubingių tiltas yra vienas iš nedaugelio Lietuvoje tebe esančių medinių tiltų. Tai pirmas medinis 76 m. ilgio tiltas per ežerą Lietuvoje, kuris buvo  pastatytas Lietuvos Prezidento Antano Smetonos dėka 1934 m. Iki tilto pastatymo per ežerą buvo įrengtas keltas ir keltininko namelis, pastatyti grafo Tiškevičiaus rūpesčiu. Tačiau Asvejos ežero dugne rasti tilto poliai byloja, kad šioje vietoje tiltu keltasi jau viduramžiais.
Kur rasti? Dubingiai, Molėtų r. (55.057169, 25.443639) (Žiūrėti žemėlapyje) www.asvejosparkas.lt

Dubingių piliavietė, vadinama Pilies kalnu
Apsilankę Asvejos regioniniame parke, būtinai užlipkite į Dubingių piliavietę. Eidami pažintiniu taku iš anksčiau buvusios salos (dabar pusiasalio), galėsite grožėtis ilgiausio, vieno giliausių ir didžiausių Lietuvos ežerų panorama.
Nuo 2012 m. piliavietėje lankytojų laukia eksponavimui paruošti išlikę Radvilų rūmų fragmentai, uždengti gaubtu, bei buvusios evangelikų reformatų bažnyčios vieta su Radvilų laidojimo panteonu. Piliavietėje įrengtas pažintinis takas su 6 apžvalgos stotelėmis prie archeologinių ir gamtinių objektų. Natūralaus grunto tako ilgis apie 1,5 km., jame įrengti mediniai laiptai, informaciniai stendai, suoliukai.
Kur rasti? Dubingiai, Molėtų r. (55.059580, 25.444044)
Informacijai: Tel. +370 383 47 222, E. p. www.asvejosparkas.lt

Dubingių Šv. Jurgio bažnyčia
Dubingių bažnyčia praėjusio amžiaus VI dešimtmetyje net du kartus sudegė iki pamatų. 1954 m. supleškėjo parapijai nuo XVII a. antros pusės tarnavusi medinė bažnyčia, o po ketverių metų ir senoji medinė kapinėse Liudvikos Karolinos Radvilaitės pastatyta koplytėlė, kurioje po pirmojo gaisro buvo įrengti maldos namai. Dabar verslininkų Aurelijos ir Aurelijaus Rusteikų rūpesčiu pastatyta nauja Šv. Jurgio bažnyčia.
Medinis statinio karkasas iškilęs toje vietoje, kur buvo senoji bažnyčia. Naujoji bažnyčia yra panašaus dydžio, kaip ir senoji. Kryžiaus plano bažnyčios architektūra – lakoniškos ir tradicinės išraiškos, naudojamos paprastos, lietuviškos medžiagos: klijuotas medis, stiklas, o stogas ir sienos dengiamos specialiomis čerpėmis, primenančiomis gontus – lenteles, kuriomis senovėje buvo dengiami stogai. Bažnyčios ansamblio sudėtyje – išlikusi šventoriaus kampe senoji varpinė, akmenų tvora, restauruoti vartai. Kiekvienais metais balandžio mėn. Dubingiuose vyksta Šv. Jurgio atlaidai.
Kur rasti? Radvilų g. 2, Dubingiai, Molėtų r. (55.057489, 25.452922)

Buvusi Dubingių smuklė (dabar Asvejos regioninio parko Lankytojų centras ir direkcija)
Pačiame miestelyje, gatvių sankryžoje, jau antras šimtmetis stovi buvusi Dubingių smuklė. Ji pastatyta 1842 metais grafo Boleslovo Tiškevičiaus. Jos savininkai ne kartą keitėsi. 1968 metais smuklė buvo rekonstruota ir įrengta poilsinė. Ji yra didžiausia rytų Lietuvoje. Saugoma kaip būdingas XIX a. I pusės smuklių tipas, laikoma architektūros paminklu.
2008 m. po smuklės rekonstrukcijos, joje įsikūrė Asvejos regioninio parko Lankytojų centras ir direkcija. Lankytojų centre galima susipažinti su 2013 m. įrengta parko gamtines ir kultūrines vertybes pristatančia „Ilgiausio Lietuvos ežero slėpiniai, archeologinis paveldas“ ekspozicija, čia rengiamomis parodomis, taip pat gauti dominančią informaciją apie lankytinus objektus, stovyklavietes bei užsisakyti ekskursijas, žygius.
Kur rasti? Radvilų g. 1, Dubingiai, Molėtų r. (55.058177, 25.453213), Tel. +370 383 47 222, +370 626 53014, el.p.: info@asvejosparkas.lt www.asvejosparkas.lt

Didžiausia pasaulyje sapnų gaudyklė
12,7 m aukščio, 10,14 m lanko skersmens, 156 kg masės – padaryta iš eglės medienos lanko, 1250 m ilgio pintos sintetinės virvės, 700 medienos dalių, 319 karoliukų sukurta menininko Vladimiro Paranino. Galite rasti „Auksinėje girioje“, Asvejos regioniniame parke, netoli Dubingių. Gaudyklė iškelta 2018 m. liepos mėn.
Kur rasti? Liudgardos k., Dubingių sen., Molėtų r. (55.053668, 25.509079)
Prieš atvykstant pasiskambinkite. Tel. +370 620 99888, el.: info@auksinegiria.lt, www.auksinegiria.lt

4 stichijų miško LABIRINTAS
Unikalus ir analogų pasaulyje neturintis labirintas sukurtas Whatansu ir Auksinės Girios komandos (psichologai, koučeriai, sociologai, mokytojai, orientacininkai). Projektą įgyvendinti prireikė daugiau kaip metų, sudarinėjant užduotis strategijas ir veikimo mechanizmus. Šiuo metu labirintas užima vieną kvadratinį kilometrą.  Jis neturi sienų, teritorijos ribinių žymėjimų.
Labirinto paskirtis – atsakyti į Tau rūpimą klausimą, kuriam šiandien sprendimo neturi.

Kelionėje labirintu tau reikės:  ilgų rankovių ir ilgų kelnių: labirintas pilnas augmenijos. Vandens: o kas jei ištrokšti? Užrašų knygelės ir rašiklio: svarbiausius pastebėjimus naudinga pasižymėti. Žibintuvėlio: jei pasiryžai labirintu eiti tamsoje – purškalo nuo uodų.
Kur rasti? Liudgardos k., Dubingių sen., Molėtų r. (55.053827, 25.511374)
Prieš atvykstant pasiskambinkite: Tel. +370 620 99888, el. p.: info@auksinegiria.lt, www.auksinegiria.lt

Liudgardo šlaitas
Liudgardo šlaitas – viena įdomesnių Asvejos regioninio parko vietų. Tai priešais Vainikų salą esantis status, pušynu apaugęs šlaitas šiaurinėje Asvejos ežero pakrantėje tarp Baluošos upelio ir Giraičių kaimo. Nuo šlaito atsiveria nuostabus vaizdas į Asvejos ežerą. Šlaito ilgis ~ 570 m, atstumas nuo šlaito viršaus iki ežero ~ 60 m, aukštis ~20-25 m. Šlaite įrengtais laiptais galima nusileisti prie Asvejos ežero.
Kur rasti? Giraičių k., Dubingių sen., Molėtų r. (55.047338, 25.500501)

Dubingių Žirgynas
Nuo dubingių eidami į Žalktynės kaimo pusę už 3 km pasieksite Dubingių žirgyną, kur galėsite pajodinėti žirgais ar pasivaišinti kava ir pietumis restorane.
Daugiau informacijos www.dubingiuzirgynas.lt.