„Atminties kelio“ eisenos dalyviai pagerbs Holokausto aukas visoje Lietuvoje

„Atminties kelio“ eisenos dalyviai pagerbs Holokausto aukas visoje Lietuvoje

Paneriai. 1941 m. Žydų žudynės. Yad Vashem nuotr.

Rugsėjo 23 d. (penktadienį) 11:00 val. Rūdninkų aikštėje prasidės „Atminties kelio“ minėjimas ir eisena į Panerius. Renginys skirtas paminėti Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną ir Vilniaus geto likvidavimo 79-ąsias metines.  Eidami „Atminties keliu“ ir kitais būdais šias sukaktis pažymės maždaug 150 mokyklų visoje Lietuvoje.

Daugiau nei dešimtmetį vykstanti tradicinė pilietinė iniciatyva „Atminties kelias“ – tai kvietimas visiems geros valios žmonėms, bet pirmiausia mokytojams ir mokiniais, prisiminti Holokausto metu sunaikintas gausias Lietuvos žydų bendruomenes, kartu nueiti į masinių žudynių vietas tais keliais, kuriais žydai buvo varomi į paskutinę savo kelionę. Lietuvoje tokių vietų yra daugiau nei 200.

Rengiantis minėjimams mokiniai susipažino su toje vietovėje gyvenusios žydų bendruomenės istorija, tradicijomis, išlikusiu kultūros paveldu. Tuo siekiama, kad mokiniai ne tik žinotų apie Holokausto tragediją, bet ir apie Lietuvoje gyvenusią gausią žydų bendruomenę. Pasak Tarptautinės komisijos direktoriaus Ronaldo Račinsko „tokiais renginiais siekiama, kad visuomenėje rastųsi suvokimas, kad Holokaustas yra ne tik žydų tragedija, bet ir visos Lietuvos netektis – prarastas intelektualinis, kultūrinis, politinis ir ekonominis mūsų šalies potencialas„. „Atminties kelio“ dalyviai kviečiami atsinešti akmenėlius su užrašytais Holokausto aukų vardais. Tai ir pagarba žydiškai tradicijai, ir simbolinis aukų įasmeninimas.

Didžiausias „Atminties kelio“ minėjimas vyks Vilniuje.  Renginys prasidės rugsėjo 23 d. 11:00 val. Rūdninkų aikštėje. Nuo 12:15 val. minėjimo dalyviai eis iki Vilniaus geležinkelio stoties, iš čia 13:00 vyks traukiniu iki Panerių ir tęs eiseną iki Panerių memorialo, kur 13:30 val. prasidės minėjimas.  Renginyje dalyvaus LR Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė ir kiti Vyriausybės nariai, Lietuvoje reziduojantys užsienio šalių ambasadoriai, svečiai iš užsienio, keli šimtai mokinių iš Vilniaus ir kitų miestų.

Visoje Lietuvoje maždaug 150 mokyklų organizuoja „Atminties kelio“ eisenas ir kitus minėjimo renginius. Daugiau informacijos apie renginius kitose Lietuvos miestuose:

https://www.komisija.lt/wp-content/uploads/2022/09/ATMINTIES-KELIAS_renginiai-LT_09-23-d.pdf

Pilietinę inciatyvą „Atminties kelias“ inicijuoja Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti. Renginys Vilniuje organizuojamas bendradarbiaujant su Tarptautine Gyvųjų maršo organizaciją (International March of the Living).