Pagrindinis puslapis Reklama Akinių rasojimas

Akinių rasojimas

Akinių rasojimas

 

Drėgmės kaupimasis ant akinių lęšių yra senai žinoma problema. Tai nutinka sportuojant, tvankiose patalpose ar išėjus į šaltą orą. Bet visuotinis ir dažnai privalomas apsauginių kaukių dėvėjimas pavertė akinių rasojimą nuolatiniu nepatogumu, nutinkančiu kasdienėje aplinkoje. Nors kaukės laikomos svarbiu žingsniu siekiant sulėtinti koronaviruso plitimą visuomenėje, nešiojantiems akinius jos reiškia beveik neišvengiamą akinių rasojimą. Šiame straipsnyje pabandysime apžvelgti šio reiškinio priežastis ir galimus sprendimus, kuriuos galite pritaikyti patys ar pasiteirauti apie juos apsilankę akinių parduotuvėje.

Pagrindiniai veiksniai, prisidedantys prie akinių aprasojimo

 

Aplinkos šiluma – jei skirtingose akinių lęšių pusėse yra didelis temperatūros skirtumas, šiltesnėje pusėje akinių stiklas vėsins orą ir ant jo kaupsis vandens lašeliai (kondensatas).

Prigludę akiniai – arti odos esantys akiniai riboja oro srauto judėjimą, kuris leidžia šilumai ir drėgmei kauptis tarp akinių ir odos, ši rasojimo priežastis itin dažna.

Daugiau drėgmės – akivaizdu, kad kuo daugiau drėgmės, tuo didesnė tikimybė, kad lęšiai aprasos, tai ypač svarbu tvankiose patalpose ir egzotinių šalių klimato sąlygomis.

Fizinis krūvis – sunkus darbas sukelia odos paviršiaus įkaitimą ir prakaito išsiskyrimą, o papildoma šiluma ir drėgmė prisideda prie lašelių kaupimosi ant lęšių.

Apsauginės kaukės – kvėpuojant šiltas ir drėgnas iškvepiamas oras kyla per kaukės viršų ir kaupiasi tarpe už vėsesnių akinių lęšių, dėl drėgmės ir temperatūros skirtumų neišvengimai susidaro kondensatas.

Metodai, susiję su kauke

Kai kuriose kaukės viršutinėje dalyje turi metalinę juostelę, kurią galima sulenkti pagal savo nosies formą. Tokiu būdu padidėja kaukės prigludimas prie veido, kas leidžia apriboti drėgmės kiekį, išeinantį iš kaukės. Teoriškai tokią juostelę galima įterpti ir į namie pasisiūtą kaukę, bet šis elementas turėtų būti patikimai pritvirtintas, kad nesubraižytų veido ar nesukeltų nepatogumo.

Užlenkite dalį kaukės, jei kaukės kraštas bus žemiau, iškvepiamas drėgnas oras nebepateks už akinių ir nesukels jų aprasojimo. Nors tai skamba kaip ypač lengvas sprendimas, sulankstyti kaukę, kad ji tinkamai saugotų nuo COVID ir padėtų nuo rasojimo nėra taip paprasta. Be abejo, galima pasižiūrėti YouTube įrašų, patariančių kaip tai atlikti. Šis metodas yra populiarus Japonijoje ir oficialiai rekomenduojamas Tokijo policijos departamento.

Kai kurie žmonės naudoja papildomą medžiagą – sulankstytą audinį pakiša po kauke, kad jis liktų ant nosies tiltelio. Toks audinys blokuoja oro srautą ir sugeria dalį drėgmės, išeinančios iš kaukės, tad akinių lęšiai išlieka skaidrūs. Bet išlaikyti audinį vienoje vietoje gali būti sudėtinga, ypač jei kaukė yra laisvesnė.

Panašus būdas riboti drėgno oro srautą yra fiksuoti viršutinį kaukės kraštą prie odos nosies srityje. Tam galima naudoti pleistrą arba lipnią izoliacinę juostą. Šio metodo trūkumas yra tas, kad papildomas spaudimas ir sulipimą garantuojančios medžiagos gali sukelti odos dirginimą. Panašus efektas pasiekiamas pakeliant kaukę aukštyn ir jos viršutinį kraštą prispaudžiant akiniais. Taip neleidžiama šiltam ir drėgnam orui patekti po akiniais ir kondensuotis ant jų stiklų.

Kitas patarimas būtų pastumti akinius į priekį ant nosies, padidinant tarpą tarp akinių ir veido, taip leidžiant orui geriau cirkuliuoti. Didesnis tarpas tiesiog nesudaro sąlygų drėgmei kauptis, bet padidėjęs ir neįprastas atstumas gali sukelti su regos korekcija susijusių problemų.

 

Namų sąlygomis prieinamos priemonės nuo akinių aprasojimo

 

Ką besakytų interneto portalai, dantų pasta nėra tinkama kasdieniams akiniams. Mitas yra kilęs iš nardytojų naudojamų metodų, nes kai kurios nardymui skirtos naujos kaukės vis dar turi silikono sluoksnį, susidariusį gamybos metu, kurį bandoma pašalinti trinant su dantų pasta. Turbūt tikrai nenorėtumėte nutrinti savo akinių paviršiaus, ypač jei jie turi papildomą dangą.

Kai kurie žmonės siūlo tiesiog išplauti akinių stiklus muiluotu vandeniu ir išdžiovinti, taip sudarant ploną paviršiaus įtempimą mažinančią plėvelę. Toks sluoksnis leidžia drėgmės lašeliams iškvepiamame ore tolygiai pasiskirstyti, ir nesikaupti ant akinių. Žinoma, tokia plėvelė gali būti netolygi ir apsunkinti matomumą.

Panašiai patariama vartoti ir indų ploviklį ar skutimosi priemones. Patartina naudoti paprastesnes priemones, neturinčias kvapnių, odą drėkinančių medžiagų, nes jos gali pakenkti akinių lęšiams ar jų dangoms.

Galima pasigaminti ir naminio purškalo nuo rasojimo. Patariama lygiomis dalimis sumaišyti vandenį ir izopropilo alkoholį ir pridėti keletą lašų skysto muilo. Gautą tirpalą supilti į purškimo buteliuką ir prieš vartojant gerai suplakti buteliuką. Vis tik namų sąlygomis būtų sudėtinga užtikrinti tinkamas tirpalo proporcijas ir nepakenkti akiniams.

Kai kurie entuziastai siūlo panašų tirpalą gaminti su actu. Bet dauguma ekspertų nurodo, kad actas neveikia kaip rasojimą mažinanti priemonė, tad gal geriau actą palikti kovotojams su „chemtreil‘ais“.

Įvairūs produktai skirti mažinti akinių rasojimą

 

Skystos rasojimą mažinančios priemonės paprastai būna parduodamos supakuotos į purškimo buteliuką. Priklausomai nuo gamintojo, tokio buteliuko pakanka iki 300 panaudojimų. Šie purškikliai yra suderinami su kitomis lęšių dangomis, saugančiomis nuo perteklinio atsispindėjimo ar įbrėžimų. Patartina akinius purkšti gerokai prie dedantis kaukę are patenkant į tvankią patalpą, nes keletą pirmųjų minučių rasojimas slopinamas gana silpnai.

Rasojimą mažinantis gelis geriau užtikrina aktyvių medžiagų pasiskirstymą akinių lęšių paviršiuje ir jų tolygų veikimą. Kai kurie vartotojai mano, kad gelis ženkliai efektyvesnis nei purškiami tirpalai, bet jį sudėtingiau vartoti. Rekomenduojama tepti plonu sluoksniu iš abiejų lęšių pusių ir nuvalyti specialia servetėle ar mikropluošto šluoste. Kartais geliai būna įvardinami kaip kremai ar lęšių valymo balzamai, bet tiek poveikis, tiek vartojimo būdas išlieka identiški.

Kita galimybė yra akiniams skirtos apsauginės servetėlės su rasojimą mažinančiu poveikiu. Jas paprasta vartoti, bet šis vienkartinis produktas gali kenkti ne tik aplinkai, bet ir piniginei. Kai kurių gamintojų produktų kaina pasiekia 1,5 euro už servetėlę.

Taip pat siūlomas specialus rasojimą stabdantys audinys – iš esmės daugkartinė servetėlė, kurią galima naudoti iki 200 kartų. Tačiau reikėtų ja iš naujo valyti akinius kas 8 valandas, taip pat negalima plauti paties audinio, tad jį sutepus telktų pirkti naują.

Ieškantiems patvaresnio rasojimo problemų sprendimo verta pasidomėti specialiomis lęšių dangomis, kurios gali būti kombinuojamos su kitomis dangomis, mažinančiomis atspindžius arba įbrėžimus. Šis variantas nereikalauja papildomų pastangų ir periodiškų išlaidų purškalams ar servetėlėms, kas aktualu žmonėms pastoviai nešiojantiems kaukes.

Apibendrinimas

Dabartinėje situacijoje kaukių dėvėjimas ir su juo susijęs akinių rasojimas yra neišvengiami. Tad džiaugsimės, jei ši apžvalga bus naudinga norintiems išvengti drėgmės ir vandens lašelių kaupimosi ant lęšių. Nei viena priemonė negali padėti šimtu procentų visose situacijose, jei susidarys didelis drėgmės ir temperatūros skirtumas, akiniai ir kiti paviršiai neabejotinai rasos. Vis tik šią problemą galima sumažinti tinkamai dėvint kaukę ir naudojant specialias priemones.

Šie rasojimą mažinantys technologiniai sprendimai jau ilgą laiką buvo naudojami sveikatos priežiūros specialistų, slidininkų, laboratorijų darbuotojų ar ir nardytojų. Dabar dėl kaukių nešiojimo šie komerciniai produktai gali būti naudingi daugumai akinius nešiojančių žmonių.

PR

Naujienos iš interneto