Pagrindinis puslapis Lietuva Nuomonės, diskusijos, komentarai A. Medalinskas. Sulaukiau atgalinio smūgio

A. Medalinskas. Sulaukiau atgalinio smūgio

Alvydas MEDALINSKAS

Skelbiame buvusio Lietuvos Persitvarkymo sąjūdžio iniciatyvinės grupės ir Lietuvos Respublikos Seimo nario, politologo Alvydo Medalinsko komentarą paskelbta jo asmeninėje Feisbuko paskyroje, po to kai gruodžio 8 d. Vilnaius Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai sulaikė jo žmoną, bendrovės Pet Style direktorę Daivą Medalinskienę su dukra ir du administracijos darbuotojus kaltindami sukčiavimu ir apgaulingu apskaitos tvarkymu.

Iki šiol galvojau, kad Franco Kafkos romanas „Procesas“ apie policinę valstybę, kur susidorojama su žmogumi, šiam nesuprantant, už ką, netinka mūsų šaliai. Iki šiol buvau įsitikinęs, kad situacija, nutikusi Rusijos antikorupciniam aktyvistui Aleksejui Navalnui, kuris atskleidęs valdžios korupciją ir teisėsaugos neskaidrius darbus, pats buvo apkaltintas tuo, negali atsikartoti Lietuvoje. Todėl nekreipiau dėmesio į draugų ir atsitiktinai sutiktų žmonių perspėjimus apie tai nekalbėti, nerašyti.

Daugiau, nei dešimt metų šalia straipsnių apie užsienio politiką ir pilietinę visuomenę, daug dėmesio skiriu korupcijos, nepotizmo politikoje, kontrabandos ir šia veikla užsiimančių asmenų ryšių su politikais ar teisėsauga problemai, taip pat ir pačių teisėsaugininkų, visų pirma, prokurorų, neskaidriems veiksmams. Ne todėl, kad norėčiau kam nors „įkasti“, o todėl, kad esu įsitikinęs, jog šias problemas būtina Lietuvoje pažaboti. Kitaip žmonės yra demoralizuojami.

Ir štai sulaukiau atgalinio smūgio. Ne pats. Smogta per žmoną ir dukrą. Neskaidria veikla yra apkaltinta žmonos įmonė (Pet Style, – Alkas.lt pastaba), surašius tarp kaltinimų pačių neįtikėčiausių dalykų. Gerai, kad Lietuvoje jau aiškėja sveikos teismų sistemos kontūrai, todėl tikiu, kad ką besurašytų prokurorai ar jų žinioje esantys policininkai, teismas pasvėręs visus argumentus už ir prieš priims teisingą sprendimą. Jeigu, žinoma iki teismo viskas dar nueis, nes kaip matau, kaltinimai yra tarsi iš lubų, o tiksliau pasakius, iš kažkokio skundo surašyti.

Smūgis smogtas iš karto dviem kryptimis. Apkaltinta buvo ne tik žmona, kuri buvo pasodinta parai į areštinę ten pat į tą pačią kamerą pasodinus ir narkomanę. Kliuvo ir dukrai. Apie ją surašyti ir dabar nuleisti į žiniasklaidą patys bjauriausi dalykai. Ir viskas tik dėl to, kad ji atėjusi į mamos saloną ryte prieš paskaitas norėjo atsispausdinti referatą studijoms, tačiau ten netikėtai pamatė būrį civilių vyriškių, todėl puolė skambinti mamai telefonui. Už tai buvo surakinta už nugaros antrankiais, o trys policininkai, augaloti vyrai, skundžiasi, kad buvo sumušti merginos, kurios rankos už nugaros buvo surakintos.

Dukra turėjo praleisti penkias valandas areštinėje be jokio sulaikymo orderio, o žmonai grasinta, kad ji bus laikoma 10 parų, jeigu nesutiks pasirašyti po jai pateiktais kaltinimais. Grasinta ir šantažuoti taip pat ir kiti žmonės, gąsdinant juos pasodinti į belangę ar atimti turimą turtą. Jokių problemų sakė nebus, jeigu tik jie pasirašys po žmonai metamais kaltinimais.

Pastaruosius keletą metų daug laiko praleidau už Lietuvos ribų, todėl negaliu pasakyti, kaip vyko visa ši veikla, bet manau, kad ji buvo visiškai skaidri. Tačiau faktas, kad remiantis vienu skundu ar keletu galima bandyti šių dienų Lietuvoje taip traiškyti žmogaus likimą ir verslą, yra labai liūdnas dalykas.

Šioje situacijoje yra keletas labai bjaurių dalykų. Viena, tai dideli moraliniai ir kitokie išbandymai, kurie krito ant žmonos galvos ir palikęs į šoną kitus reikalus, stengsiuosi ją palaikyti. Antra, visiškai neaišku už ką smūgis trenktas ir per dukrą. Trečia, dabar kiekvienas galės volioti situaciją, kaip norės, o teisėsauga galės nuleidinėti į žiniasklaidą tuos „faktus“, kuriuos norės, ir be jokios atsakomybės, kaip atsitiko ir dabar, tęsis daugiau, nei metus, nes pasirodo įvairių, tame tarpe ir galimai fiktyvių finansinių bylų, kam nors ką nors įskundus ar duodant suvokti kokiam nors žmogui, kad reikia būti sukalbamesniam, tiek yra sukelta, kad eilė jas tirti yra sudaryta metams į priekį. Per tą laiką smūgį gali patirti verslas, atsiranda kitos nenumatytos išlaidos, nors aš tikiu, kad Pet Style klientai šios įmonės, tarp kurių yra daug ir žinomų Lietuvoje žmonių, ir užsienio diplomatai ir toliau ateis į saloną, atves čia savo augintinius.

Kai paklausiau teisėsaugininkų, ar jie atsiprašys po kelių metų, jeigu teismas įrodys, kad šioje istorijoje kaltinimai neturėjo pagrindo, jie tik nudelbė akis į žemę. Po tam tikros pauzės paklausė: o aš, ar atsiprašysiu, jeigu paaiškės, kad teisūs pareigūnai. Atsakiau, kad atsiprašysiu, bet jie gi patys žino, kad jie yra neteisūs. Ir nėra jokio teisinio instrumento mūsų valstybėje, kad, jeigu koks nors pareigūnas įsivelia į verslo tarpusavio ginčus ar sutinka tapti instrumentu, suduodant smūgį, kam reikia, atsakytų savo kišene už padarytą žmogui materialinę ir moralinę žalą. Jie yra ramūs, nes pagal mūsų teisinę praktiką už tai atsako valstybė, tai yra kiekvienas iš mūsų mokesčių mokėtojų.

Labai norėčiau pamatyti statistiką, kiek panašių bylų baigiasi niekuo, todėl, kad sukeliamos jos ir pagal visai nepagrįstus skundus, net, jeigu nutarus pradėti bylą telefono klausomasi mėnesį ir daugiau. O bičiuliams, su kuriais pastaruosius keletą mėnesių kalbėjome apie taip ilgai kurto antikorupcinio portalo paleidimą, noriu nuraminti, kad jį tikrai mes paleisime, bet gal ne kitą savaitę, kaip norėjome, o nuo kitų metų pradžios, nepaisant visko.

Kas žino, gal noras paleisti tą antikorupcinį portalą, kuriame būtų kalbama ir apie teisėsaugos, visų pirma, prokurorų neskaidrią veiklą ir tapo vienu iš stimulu šį smūgį kirsti nieko nelaukiant dabar. Juk telefono pokalbių prokurorai jau klausėsi ne vieną savaitę.