Debunk.org: Prieš Gegužės 9-ąją šešiskart išaugęs Kremliaus žiniasklaidos dėmesys Lietuvai

Debunk.org: Prieš Gegužės 9-ąją šešiskart išaugęs Kremliaus žiniasklaidos dėmesys Lietuvai

Asociatyvi Freepik nuotr.

Praėjusią savaitę principinga Lietuvos pozicija neleisti savo oro erdve naudotis Slovakijos ir Serbijos vadovams, keliaujantiems į Pergalės dienos paradą Maskvoje, sukėlė tikrą furorą Kremliui palankioje žiniasklaidoje. Dezinformacijos analizės centro „Debunk.org“ tyrimo duomenimis, šiemet prieš Gegužės 9-osios iškilmes Lietuva neigiamame kontekste buvo minima šešiskart dažniau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu.

Pasak daugelio politikos analitikų, Kremliui Gegužės 9-oji yra ne tik metų šventė, tačiau ir centrinė Vladimiro Putino režimo ašis, ant kurios laikosi šiandieninė rusiškojo šovinizmo tapatybė. Tad apvali sukaktis – šiais metais pasaulis mini 80-ąsias Antrojo Pasaulinio karo pabaigos metines – kartu su dinamiška geopolitine situacija galėjo tapti vienais esminių veiksnių, lėmusių išaugusį dezinformacijos apie Lietuvą mastą.

„Debunk.org“ vyr. analitikas Algirdas Kazlauskas išskiria keletą esminių aspektų, kodėl Lietuva bei kitos Baltijos šalys dažniau nei įprastai figūravo rusiškoje žiniasklaidoje.

„Autoritariniai režimai yra linkę į pompastiką, ypač tam tikromis simbolinėmis progomis, todėl 80-osios Antrojo pasaulinio karo metinės natūraliai sulaukė daugiau dėmesio nei ankstesniais metais. Be to, taip sutapo, jog naujos JAV valdžios šiemet įpūsti vėjai ir tiesioginis dialogas su Maskva, tam tikra prasme atgaivino jos propagandistų ūpą įvairiose temose“, – dėstė Debunk.org analitikas.

Vis dėlto svarbiausiu veiksniu tapo Lietuvos ir kitų kaimyninių šalių politinė laikysena, atsisakant išduoti leidimus keliauti į Maskvą savo oro erdve Slovakijos ir Serbijos šalių vadovams. Į šią žinią sureagavo beveik visi pagrindiniai Kremliui palankūs interneto portalai. „Baltijos šalių ir Lenkijos sprendimą komentavo tiek įvairūs politikos apžvalgininkai, tiek ir aukšto rango politikai. Viešumoje buvo paskleistas visas spektras negatyvių naratyvų apie minėtas šalis“, – teigė A. Kazlauskas, pridurdamas, jog tokiam ažiotažui įtaką galėjo daryti ir tiesiogiai nesusiję veiksniai: „Suintensyvėjusios Ukrainos ginkluotųjų pajėgų atakos prieš strateginės infrastruktūros objektus įvairiose Rusijos dalyse sutrikdė transporto judėjimą, interneto ryšį bei kitas komunikacijos priemones. Tad neatmestina versija, jog kai kurios naujienos buvo specialiai sureikšmintos, siekiant nukreipti skaitytojų dėmesį nuo Kremliaus režimo patiriamų nesklandumų, ruošiantis Gegužės 9-osios iškilmėmis“.

Debunk.org atliktos analizės duomenimis, 2025 m. balandžio 27 – gegužės 10 d. Kremliui palankioje medijoje buvo paskelbtas 461 turinio vienetas, kuriame buvo aptikta klaidinančios informacijos apie Lietuvą Pergalės dienos (Gegužės 9-osios) kontekste. Tai yra 6,5 karto daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu (71 publikacija).

Dažniausiai pasitaikę naratyvai, kaip įprasta, skelbė seniai pažįstamas bei kartais viena kitai prieštaraujančias Kremliaus propagandines klišes. Anot A. Kazlausko labiausiai kartota, jog Lietuva bei kitos Baltijos šalys yra menkos politiniu ir kariniu požiūriu, tačiau agresyvios ir ES institucijas išnaudojančios savo interesams. Iš kitos pusės skelbta, kad neva visoje Europoje atgimsta nacizmas, todėl didieji politiniai žaidėjai palaiko ir skatina tariamas nacizmo ir „rusofobijos“ apraiškas Baltijos šalyse.

„Viena vertus, buvo kuriamas įspūdis, jog Baltijos šalys nusipelno būti pamokytos, nes savo tariamai įžūliu elgesiu sabotuoja Rusijos interesus Europoje. Kita vertus, įvairiomis žinutėmis kurpiama pasaka, jog Vakaruose neva vis labiau įsigalint nacizmui, Kremlius tampa vieninteliu bastionu, apie save buriančiu antinacistines pajėgas“, – pažymėjo A. Kazlauskas.

Dėmesio sulaukė ir tradicinės Gegužės 9-osios temos – Baltijos šalių okupacijos, Laisvės kovotojų rezistencinis judėjimas bei šiandienė politika riboti Kremliaus imperializmą šlovinančių simbolių viešą demonstravimą.

Debunk.org pranešimas

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.

Naujienos iš interneto