Rasos Vasilevičiūtės paroda „Portretas“

Rasos Vasilevičiūtės paroda „Portretas“

Rasos Vasilevičiūtės paveikslas. Aliejinė tapyba. 2022 m.

Onutė Gaidamavičiūtė, www.voruta.lt

Liepos 11 d. Antakalnio galerijoje atidaryta talentingos dailininkės, tapytojos, grafikės, dailės pedagogės, mokytojos, juvelyrės Rasos Vasilevičiūtės tapytų portretų paroda „Portretas“. Tai jau 11-oji asmeninė dailininkės paroda.

R. Vasilevičiūtė 2000 m. apsigynė grafikos bakalaurą Vilniaus dailės akademijoje, jai vadovavo grafikas a. a. Raimondas Miknevičius (1937–2019). Asmenines parodas Rasa rengia nuo 1998 metų. 2000 m. Pavilnio klube „Atžalynas“ surengė parodą „Medžiai be lapų“ (grafikos darbai, atspaudai, piešiniai). Vilniuje pirmoji tapybos tušu paroda „Žolynai“ buvo surengta 2010 m., 2011 m. – Vilniaus A. Mickevičiaus bibliotekoje (tapyba tušu), 2012 m. – Zarasų krašto muziejuje. 2017 m. pirmoji aliejinės tapybos paroda „Portretai“ Vilniuje, Kaune, Zarasų švietimo pagalbos tarnyboje (2017 m. lapkričio 22 d.). 2018 m. aliejinės tapybos paroda „Potėpiai“ veikė Vilniuje, Zarasuose (2018 m. gruodžio 12 d.), paroda „Ir vėl kartu“ 2020 metais veikė Zarasų krašto muziejuje, tais pačiais metais aktų paroda „Moderato. Neskubant“ veikė Antakalnio galerijoje ir Užutrakio dvare.

Ši portretų paroda kamerinė, joje eksponuojama 10 kūrinių: tapytų portretų, taip pat eskizų pieštuku. Kuo jie išsiskiria? Šie portretai žavi ypatingu dėmesingumu detalėms, detaliomis portretuojamųjų veidų, kūnų studijomis, subtiliu psichologizmu. Portretuojamųjų bruožai, detalės itin išieškotos, kaip ir subtili spalvinė modeliuotė. Dailininkės kūrybinis dėmesys ir užmojai itin platūs: ji su entuziazmu tapo moterų, vyrų portretus, figūrines kompozicijas, taip pat vyrų, moterų aktus (tai galite pamatyti parodoje).

Tarp portretuojamųjų – dailininkės Mama, bičiuliai ir bičiulės, netgi poetas Vasilijus Trusovas.

Rasos Vasilevičiūtės tapytas mamos portretas. Paveikslo fragmentas. 2022 m.

Žavi ir dailininkės Mamos su vyru portretas, kitaip tariant, figūrinė kompozicija. Paveiksle, pasitelkiant subtilią šviesotamsą, niuansuotus potėpius, kuriuose svarbus kiekvienas spalvinis pustonis, perteikiamas portretuojamosios inteligentiškumas, orumas, taip ir portretuojamojo mąslumas.

Dauguma portretuojamųjų vaizduojami uždaroje namų aplinkoje, bet keletas ir – gamtos aplinkoje. Pastarieji portretai išsiskiria ypatingu gyvumu. Subtili ir moters su katinu studija. Kalbant apie pastarąją, žavi moters siluetas su katinu ežero ir kalnų fone, taip pat turtinga spalvų paletė, ypač išryškinti melsvi, balsvi, pilkšvi tonai, subtili šaltų ir šiltų, tamsių ir šviesių spalvų dermė.

Ypatingu gyvybingumu, kuris atsiskleidžia per šviesių – gelsvų, balsvų – spalvų paletę, išsiskiria valiūkiškas moters balta palaidine ir baltais batais paveikslas. Įdomu, kad šiuo atveju ir paveikslo fonas įgavęs gyvybės – jis tarsi virpa per intensyvius gelsvus, žalsvus potėpius.

Paroda veiks iki rugpjūčio 5 dienos, o oficialus atidarymas – liepos 21 dieną, 18 val.