Pagrindinis puslapis Pasaulis Mįslingos struktūros Kazachstane – jų paslaptį bando atskleisti ir lietuviai

Mįslingos struktūros Kazachstane – jų paslaptį bando atskleisti ir lietuviai

technologijos.lt, Google Earth nuotr.

Šiaurės Kazachstane buvo rasta daugiau nei 50 paslaptingų žemės raižinių, primenančių Naskos slėnio linijas (Peru). Į klausimą, kaip jie ten atsirado, bando atsakyti ir Vilniaus Universiteto mokslininkai.

Šias plačias struktūras daugiausia sudaro iš žemės supilti kauburiai. Juos aptikti padėjo „Google Earth“ programa, kuomet atsitiktinai žvalgantis po žemės paviršių centrinėje Azijoje, buvo pastebėtos taisyklingos geometrinės formos: kvadratai, žiedai, kryžiai ir net svastikos. Formų dydis svyruoja tarp 90 ir 400 metrų, o kai kurios iš jų yra ilgesnės nei šiuolaikiniai lėktuvnešiai. Pasak mokslininkų, geoglifai yra labai sunkiai pastebimi stovint ant žemės, tačiau gerai matomi iš dangaus.

Pastaruosius kelerius metus geoglifus analizuojantys archeologai iš Kazachstano Kostanajaus universiteto, į pagalbą pasikvietė ir specialistus iš Lietuvos (Vilniaus universiteto). Tarptautinė komanda, atlikusi archeologinius kasinėjimus, žemės tyrimus radarais, aerofotografavimą ir pritaikę datavimo metodą, neseniai Europos metiniame archeologų asociacijos susitikime Stambule pristatė gautus pirminius rezultatus.

Daugelis geoglifų buvo suformuoti iš žemės kauburių, tačiau vienas jų – svastika, buvo sukurta naudojant medieną.

„Archeologiniai kasinėjimai atskleidė, kad konstrukcijose būta žaizdrų, kas sufleruoja, jog geoglifuose vyko tam tikro ritualinės apeigos“, – teigia archeologai Irina Ševnina ir Andriejus Logvinas, iš Kostanajaus universiteto.

„Senovės gentys taip pat galėjo juos naudoti, kaip nuosavybės teisės į žemę žymeklius“, – priduria jie.

Aišku tik viena – šiuos geoglifus sukūrė senovėje gyvenę žmonės, tačiau jų tiksli paskirtis vis dar išlieka paslaptyje. Kodėl jas kūrę Azijos gyventojai naudojo būtent tokias geometrines formas taip pat lieka neaišku. Visgi, svastika ar kryžiai yra gerai žinomi senoviniai simboliai, randami ne tik Azijoje, bet ir visoje Europoje.

Visą Kazachstano geoglifų galeriją galite peržiūrėti čia.

Geoglifai kitose pasaulio vietose

Nors Naskos piešiniai, esantys Peru dykumoje, yra žinomiausi pasaulio geoglifai, archeologiniai tyrimai rodo, kad panašių formų galima rasti daugelyje pasaulio vietų.

Pavyzdžiui, Artimuosiuose Rytuose, mokslininkai aptiko tūkstančius rato formos struktūrų, kurios yra įžiūrimos tik iš viršaus. O neseniai Rusijoje buvo rastas briedžio formos geoglifas, kuris, regis, yra dar senesnis už garsiąsias Naskos linijas.

Senovinių raižinių taip pat buvo aptikta ir daugelyje kitų šalių, įskaitant Jungtinę Karalystę, Braziliją, Jungtines Amerikos Valstijas. Galimybė naudotis aukštos rezoliucijos „Google Earth“ vaizdais, per pastarąjį dešimtmetį padėjo surasti ir ištirti šimtus mįslingų struktūrų, tiek profesionaliems archeologams, tiek mėgėjams.

Naujienos iš interneto