Kalbos premija skirta doc. dr. A. Kučinskienei ir Lituanistinių mokyklų asociacijai

Kalbos premija skirta doc. dr. A. Kučinskienei ir Lituanistinių mokyklų asociacijai

Doc.dr. Audronė Kučinskienė. Ilonos Šilenkovos nuotr.

Kaip ir kasmet, Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija už reikšmingą, neatlygintinai atliekamą lituanistinę veiklą skiria žodžio laisvės gynėjos, labdaros organizatorės Felicijos Bortkevičienės atminimą įamžinančią Kalbos premiją. Šiais metais Kalbos premija skiriama net dviem laureatams: Vilniaus universiteto docentei dr. Audronei Kučinskienei ir Lituanistinių mokyklų asociacijai.

„Gegužės 7-oji, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena, yra simbolinė data apmąstyti lietuvių kalbos padėtį, būklę, jos gyvavimo teisines aplinkybes ir vartosenos tikrovę. Šiandien prisimename ne tik knygnešius, daraktorius, mūsų raštijos pradininkus, didžiuosius bei įžvalgiuosius tautos kūrėjus Valančių, Daukantą, Jablonskį ir kitus, bet kartu turime puikią progą įvertinti lietuvių kalbos entuziastus už jų reikšmingą lituanistinę veiklą. Džiaugiamės šiųmečiais laureatais, kurie neatlygintinai ir atsidavę puoselėja lietuvių kalbą. Juk tik lietuvišką žodį nuoširdžiai mylintiems atsiveria mūsų gimtosios kalbos klodai“, – sako Seimo Pirmininko pavaduotojas, Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos pirmininkas dr. Paulius Saudargas.

Šių metų Kalbos premijos laureatė, Vilniaus universiteto docentė dr. A. Kučinskienė visuomenine ir moksline veikla jau beveik du dešimtmečius prisideda prie lituanistinės pažangos ir stengiasi skatinti taisyklingos ir gražios lietuvių kalbos vartojimą bendrojo ugdymo mokyklose, akademinėje srityje ir viešajame gyvenime. Jos atlikti lotyniškų Cicerono kalbų vertimai padėjo įtvirtinti lietuvių kalbos normomis pagrįstus antikinių terminų variantus lietuvių kalboje, suformavo unikalią lietuvišką Cicerono ir retorikos tyrimų tradiciją. Laureatės inicijuotas, vadovautas ir vykdytas projektas „Antikinių tikrinių vardų skaitmeninė duomenų bazė“ (2013–2015) padėjo susisteminti ir skaitmeninėje erdvėje pateikti vieningus, vertimų tradicija ir kalbos normomis pagrįstus antikinių vardų ir vietovardžių lietuvinimo principus. Doc. dr. A. Kučinskienės visuomeninė veikla prisideda prie platesnės lietuvių kultūros plėtros ir visuomenės pažangos. Ji neatlygintinai organizuoja kasmetines klasikinės filologijos studentų tiriamąsias-pažintines ekspedicijas po antikines archeologines vietoves. Premijos laureatė dar 2010 m. inicijavo ir kasmet organizuoja Antikos žinių konkursą moksleiviams, rengia jo užduotis, organizuoja mokytojų kvalifikacijos kėlimo seminarus ir skaito pranešimus apie antikinę kultūrą lietuvių kalbos ir literatūros bei istorijos mokytojams. Doc. dr. A. Kučinskienė taip pat prisidėjo rengiant Lotynų kalbos ir Antikos kultūros bendrąją programą, nuolatdirba su jaunaisiais vertėjais iš lotynų kalbos ir padeda jiems koreguoti jų vertimus į lietuvių kalbą.

Šiais metais Kalbos premija skiriama ir Lituanistinių mokyklų asociacijai, vienijančiai apie 80 lituanistinių mokyklų visuose žemynuose – nuo Šiaurės ir Pietų Amerikos iki Australijos ir Europos. Šiose mokyklose dirba per 400 mokytojų, mokosi apie 3500 mokinių. Ši savanoriškais pagrindais veikianti asociacija yra svarbi lituanistinio švietimo judėjimo dalis, siekianti stiprinti lituanistinių mokyklų veiklą ir lituanistinio ugdymo kokybę. Lituanistinių mokyklų asociacija ne tik puoselėja lietuvybę, bet ir aktyviai prisideda prie lietuvių bendruomenės užsienyje stiprinimo. Pagrindiniai asociacijos tikslai yra mokytojų kvalifikacijos kėlimas, lituanistinių interesų gynimas, lituanistinių mokyklų tinklo plėtra bei specialistų, t. y. mokytojų profesionalų, vienijimas. Asociacija organizuoja seminarus, stovyklas, diskusijas ir forumus, kuriuose dalijamasi gerąja patirtimi, naujausiomis mokymo metodikomis, užsimezga naujos pažintys ir gimsta nauji lituanistinių mokyklų projektai. Ji taip pat rūpinasi nuotolinio mokymo sistemos kūrimu ir lituanistinio švietimo integravimu į Lietuvos švietimo sistemą. Asociacijos pastangų dėka, mokyklos, kuriose mokoma lietuvių kalbos, tampa vis populiaresnės, o mokinių ir mokytojų skaičius jose nuolat auga.

Kalbos premija tradiciškai bus įteikta Valdovų rūmuose gruodžio pradžioje vyksiančiame renginyje „Kalbos vakaras“.

Žodžio laisvės gynėjos, labdaros organizatorės Felicijos Bortkevičienės (1873–1945) atminimą įamžinanti Kalbos premija skiriama už reikšmingą, neatlygintinai atliekamą lituanistinę veiklą Lietuvos ir užsienio šalių piliečiams, organizacijoms ar institucijoms.

LRS Švietimo ir mokslo komiteto biuro inform.

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.

Naujienos iš interneto