Baigėsi kardinolų kolegijos pasirengimai konklavai

Baigėsi kardinolų kolegijos pasirengimai konklavai
12-oji generalinė kongregacija @VATICAN MEDIA
 
 
www.vaticannews.va
 
 
Per pastarąsias dvi savaites nuo balandžio 22 d. iki gegužės 6 d. įvyko dvylika prieškonklavinių posėdžių – generalinių kongregacijų. Visi į Romą atvykę ir Romos vyskupijoje gyvenantys kardinolai visų pirma prisiekė gerbti konklavos taisykles, apibrėžtas apaštališkojoje konstitucijoje „Universi dominici gregis“. Nuo antradienio, gegužės 6-sios, popietės konklavos dalyviai jau yra apsigyvenę jiems skirtose patalpose Vatikane – naujuosiuose ir senuosiuose Šv. Mortos namuose.
 

Kardinolai, tiek dalyvausiantys konklavoje, tiek dėl amžiaus ar kitų priežasčių nedalyvausiantys joje, per devynias gedulo dienas dalyvavo Mišiose už popiežių Pranciškų, prieškonklaviniuose posėdžiuose dalijosi mintimis dėl Bažnyčios ateities vizijos, mąstė apie galimą būsimo popiežiaus profilį, dalyvavo bendroje maldoje už konklavą.

Pirmojoje prieškonklavinėje kongregacijoje, surengtoje dieną po popiežiaus Pranciškaus mirties, dalyvavo apie 60 kardinolų. Balandžio 28 d. pranešta, kad konklava prasidės gegužės 7 d. Gegužės 5-osios rytą vienuoliktosios kongregacijos dalyvių skaičius išaugo iki 179 kardinolų, joje dalyvavo visi būsimos konklavos dalyviai: 133 kardinolai. Pagal konklavos taisykles, popiežiaus rinkimai vyks Siksto koplyčioje.

133 konklavos dalyvių skaičius ligi šiol neturėjo precedento, taip pat rekordiniai konklavoje atstovaujamų kraštų ir vienuolijų skaičiai. Konklavoje dalyvaus kardinolai iš 70 kraštų ir 18 vienuolinių kongregacijų.

Konklavoje, pagal žemynus, dalyvaus 52 kardinolai iš 18 Europos kraštų, 37 – iš 15 Šiaurės, Centrinės ir Pietų Amerikos kraštų, 23 – iš 17 Azijos kraštų, 17 – iš 16 Afrikos kraštų ir 4 – iš 4 Okeanijos salyno kraštų.

Iš 133 konklavoje dalyvausiančių kardinolų 101 arba 75.9 % yra vyskupijų ir arkivyskupijų ganytojai iš viso pasaulio, 31 kardinolas arba 23.3 % konklavos dalyvių yra Romoje tarnavę ar tebetarnaujantys kardinolai, 33 kardinolai, arba 24.8 %, yra vienuoliai, tarnaujantys tiek Romoje, tiek vyskupijose.

Popiežius bus išrinktas bent dviem trečdaliais konklavoje dalyvaujančių kardinolų balsų. Reikia vieno balso daugiau, jei skaičius negali būti dalijamas į tris lygias dalis. Tai reiškia, kad galiojančiam išrinkimui reikės 89 balsų iš 133.

Lyginant su netolima praeitimi didelis konklavoje dalyvausiančių kardinolų vienuolių skaičius. Pastarosiose dviejose konklavose 2013 ir 2005 metais kardinolų vienuolių skaičius buvo beveik per pus mažesnis – iš 115 konklavos dalyvių (abejose kardinolų skaičius buvo lygus) vienuoliai sudarė 13.9 % konklavos dalyvių. Taip pat dviejų 1978 m. konklavų dalyvių ir vienuolių skaičius buvo vienodas. Iš 111 konklavų dalyvių vienuoliai sudarė 16.2 % kardinolų. 1963 m. konklavoje iš 80 dalyvių 12.5 % buvo vienuoliai, o 1958 m. konklavoje iš 51 kardinolo 5.9 % buvo vienuoliai.

Šių metų konklavos kardinolų amžiaus vidurkis yra 70,3. Vyriausias yra ispanas kardinolas Carlos Osoro Sierra, Madrido arkivyskupas emeritas, kuriam gegužės 16 d. sukanka 80 m. jauniausias – ukrainietis kardinolas Mykola Byčokas, redemptoristų vienuolis, Australijos rytų apeigų katalikų ukrainiečių sielovados vadovas, kuriam vasario 13 d. sukako 45 m.

Iš 133 naujojo popiežiaus rinkėjų 108 nėra dalyvavę konklavoje, 20 dalyvavo 2013 m. konklavoje, 5 – dviejose konklavose 2005 ir 2013 m.

108 konklavoje dalyvausiančius kardinolus paskyrė popiežius Pranciškus, 20 – popiežius Benediktas XVI ir 5 popiežius šv. Jonas Paulius II.

Konklavos darbams, vietoj kardinolų kolegijos dekano Giovanni Battista Re, dėl amžiaus negalinčio dalyvauti, pirmininkaus vyriausias vyskupų kardinolų rango kardinolas 70 m. Pietro Parolinas.

SAK/Vatican News

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.

Naujienos iš interneto