Pagrindinis puslapis Istorija Istorinei Prezidentūrai Kaune bus perduotas Vasario 16-osios akto originalas

Istorinei Prezidentūrai Kaune bus perduotas Vasario 16-osios akto originalas

Istorinei Prezidentūrai Kaune bus perduotas Vasario 16-osios akto originalas
www.voruta.lt

Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba patvirtino, kad Lietuvos Tarybos nutarimas dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, pasirašytas 1918 m. vasario 16 d. Vilniuje, bus eksponuojamas Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje, Kaune.

Tai bus paskutiniai šio ypatingos svarbos dokumento metai Lietuvoje. Metų pabaigoje dokumentas grįš į Vokietijos Federacinės Respublikos užsienio reikalų ministerijos Politinį archyvą. Pagal šio archyvo ir Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos bei Lietuvos valstybės istorijos archyvo (LVIA) susitarimą Lietuvos Tarybos nutarimas dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, pasirašytas 1918 m. vasario 16 d. Lietuvai perduotas ilgiausiai penkeriems metams, dokumento saugojimą pratęsiant kas metus. Susitarimas numatė galimybę šiais metais dokumentą eksponuoti Istorinėje Prezidentūroje Kaune.

Pagal iš anksto suderintą grafiką dokumentas nuo 2018 m. buvo eksponuojamas Signatarų namuose ir saugomas Lietuvos valstybės istorijos archyvo saugykloje, kurperiodiškai sugrįždavo „pailsėti” saugykloje. Anot LVIA direktoriaus Ramučio Kurpės, tokie reikalavimai yra įprasti trapiems dokumentams, jautriai reaguojantiems į temperatūros ir šviesos pokyčius.

Nutarimo nuorašas su originaliais signatarų parašais yra autentiškas Lietuvos valstybės gimimo liudijimo egzempliorius.

„Labai džiaugiamės, kad Vokietijos Federacinės Respublikos užsienio reikalų ministerijos Politinis archyvas sutiko pratęsti sutartį dar metams ir Lietuvos gimimo liudijimas galės būti eksponuojamas Kaune. Priimdami sprendimą leisti eksponuoti dokumentą, įsitikinome, kad bus užtikrintas ne tik dokumento saugumas, bet ir atitikimas mikroklimato reikalavimams“, – patikino Lietuvos vyriausioji archyvarė Kristina Ramonienė.

Šis unikalus istorinis dokumentas yra apdraustas bendrovėje „Lietuvos draudimas“.

Simbolinė Vasario 16-osios akto perdavimo ceremonija ir spaudos konferencija vyks vasario 16 d. 11 val. Istorinėje Prezidentūroje Kaune (Vilniaus g. 33).

Agnė Vilkišienė, www.archyvai.lt