Pagrindinis puslapis Turizmas Žygis „Gintaro Žagunio keliais“

Žygis „Gintaro Žagunio keliais“

Šių metų gegužės 17 dieną Dieveniškių krašte įvyko pirmą kartą organizuotas orientacinis žygis „Gintaro Žagunio keliais“. Šis žygis buvo skirtas paminėti 23-iąsias Krašto apsaugos departamento Šalčininkų užkardos  Dieveniškių ruožo patrulinės tarnybos baro pamainos viršininko mirties metines. Šio žygio dalyviams buvo pasiūlytos įveikti 22 km ir 34 km trasos. Nebuvo  jokio amžiaus ar laiko limito – svarbiausia saugiai ir su gera nuotaika įveikti pasirinktą trasą. Pasirinktą trasą buvo galima įveikti einant, arba dviračiu.
Į žygį rinkosi nemažas būrys jaunųjų šaulių iš Šalčininkų 11-osios šaulių kuopos, pasiryžusių įveikti 22 km trasą,. Juos lydėjo Krašto apsaugos savanorių pajėgų atstovai, neleisdami paklysti nė vienam žygeiviui. Vyresni Šaulių sąjungos atstovai, garbaus amžiaus žmonės, grupelė LKA Jaunesniųjų karininkų vadų mokymų klausytojų, keliolika pasieniečių klubo atstovų, keli šiaurietiško ėjimo entuziastai ir būrelis dviratininkų pasiryžo įveikti 34 km atstumą.
Renginys prasidėjo Dieveniškių miestelio bažnyčioje, kur buvo aukojamos mišios Gintario Žigunio mirties metinėms paminėti, o taip pat pasimelsti už žygeivių sveikatą, paprašyti jiems sveikatos, ištvermės ir jėgų nueiti pasirinktą trasą iki galo.
Po mišių žygeivių procesija patraukė į stovyklavietę, kur visiems buvo išdalinti trasų žemėlapiai, nurodyta, iki kelintos valandos maždaug turėtų būti grįžta į stovyklavietę. Tuomet, kas dviračiu, kas su šiaurietiško ėjimo lazdomis, kas pėsčiomis ir su Lietuvos trispalve rankose, žygeiviai buvo išlydėti į trasą.
Įveikus maždaug 14 km buvo įrengtas vandens ir poilsio punktas – Gintaro Žagunio užkarda. Joje orientacinio žygio dalyviai galėjo pailsėti, o tuo pat metu apžiūrėto šioje Krašto apsaugos pasienio užkardoje dirbančių pareigūnų turimą ginkluotę, kurios mini paroda buvo paruošta kaip tik šio žygio proga. Šiek tiek atsipūtę, atsigėrę ir pasipildę savo turimas vandens atsargas žygeiviai toliau leidosi į kelią.
Kitas laukiantis atskaitos taškas – Bėčkonių piliakalnis. Pakeliui žygeivius vargino kaitri gegužės saulė, tačiau netrukus juos atgaivino trumpas pavasarinis lietus. Pasiekę Bėčkonių piliakalnį dalyviai galėjo prisėsti, šiek tiek pailsėti ir užkąsti lauko pavėsinėje, o paskui – toliau Gintaro Žagunio keliais. Nuo šios vietos 34 km trasą pasirinkusiems dalyviams iki finišo buvo belikę tik 9 km.
Visi dalyviai spėjo grįžti iki 6 valandos vakaro. Grįžus paskutiniesiems dalyviams buvo apdovanojimai, kuriose įvairias atminimo dovanėles gavo kuo nors ypatingai pasižymėję žygio dalyviai. Pagrindinė dovana – knygą apie Suomijos pergalę prieš Rusiją II-ojo pasaulinio karo metais atiteko JKVM grupelei už tai, jog visą 34 km atstumą jie įveikė visi garbingai nešdami Lietuvos trispalvę. Taip pat visi žygio dalyviai gavo specialiai šiam žygiui paminėti sukurtą ženklelį.
Visi  žygio dalyviai buvo pavaišinti čia pat vietoje pasienio darbuotojų pagaminta koše ir arbata. Pasistiprinę šiais skanėstais žygeiviai galėjo atsipalaiduoti klausydamiesi trijų jaunųjų bardų koncerto, bendraudami tarpusavyje ar jaukiai sėdėdami prie didžiulio laužo. Nemažas būrys žygeivių pasiliko ypatingai pramogai – nakvynei miške, tad visi kaip įmanydami ruošėsi sau būstus – kas po 2, kas po 3-4, o kai kas net ir po 5 statėsi palapines ar pastoges, taisėsi miegmaišius. Sutemus visi žygio dalyviai buvo pakviesti pažiūrėti dokumentinį filmą apie Lietuvos partizaninį judėjimą, kuriame buvo galima išgirsti partizanų ar jų artimųjų prisiminimų. Po jo vieni skubėjo į savo miegmaišius pailsėt po varginančios dienos, o kiti pasiliko budėti prie laužo, toliau dalintis dienos įspūdžiais.
Visą šį orientacinį žygį organizavo VSAT, Dieveniškių regioninis parkas, Šalčininkų šaulių 11kuopa, ŠLTG ir kt.

Barauskaitė Agnė