Pagrindinis puslapis Lietuva VRK pripažino, kad Talkos surinktų parašų už Lietuvos valstybinę kalbą pakanka

VRK pripažino, kad Talkos surinktų parašų už Lietuvos valstybinę kalbą pakanka

Iniciatyvinė grupė „TALKA: už Lietuvos valstybinė kalbą“ prie VRK | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

www.alkas.lt

Lapkričio 12 d. pavakare Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) vienbalsiai  patvirtino, kad piliečių iniciatyvinė grupė „TALKA už Lietuvos valstybinę kalbą“ surinko daugiau kaip 50 000 piliečių parašų ir įgijo teisę pasinaudoti įstatymų leidybos iniciatyva.

VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas sakė, kad piliečių Seimui svarstyti teikiamą įstatymo projektą VRK ketina perduoti jau ateinantį pirmadienį arba antradienį.

Alkas.lt primena, kad piliečių iniciatyvinės grupės „TALKA už Lietuvos valstybinę kalbą“ atstovai lapkričio 4 d. VRK įteikė per du mėnesius surinktus 69 244 Lietuvos piliečių parašus, kad Seimui būtų teikiamas įstatymo projektas dėl nelietuvių kilmės asmenvardžių rašymo dokumentuose.

Pasak Z. Vaigausko VRK patikrinusi surinktus parašus nustatė, kad iš visų gautų parašų reikalavimų neatitinka tik apie 5 nuošimčiai parašų, tad, pasak jo visuomenininkai savo darbą atliko labai kruopščiai.

Šia parašų rinkimo akcija visuomenininkai siekia įpareigoti  Seimą svarstyti projektą,pagal kurį Lietuvos Respublikos piliečių pasų pagrindiniame puslapyje, kaip ir dabar, asmenvardžiai gali būti rašomi tik valstybine kalba, o kitų įrašų puslapyje arba kitoje tapatybės kortelės pusėje pageidaujančiam piliečiui bus leidžiama įsirašyti vardą ir pavardę taip pat ir kita jo pageidaujama kalba.

Tiesioginę transliaciją iš VRK posėdžio galima buvo žiūrėti ČIA (nuo 16 val.).

Iniciatyvinė grupė siūlo pakeisti dabar galiojančią Asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo 5 str. 5 dalį taip: „Duomenys asmens tapatybės kortelėje ir pase įrašomi valstybine kalba. Piliečio vardas (vardai) ir pavardė įrašomi valstybine kalba – 32 raidėmis ir pagal tarimą. Drauge su šiais privalomais užrašais valstybine kalba, piliečio pageidavimu jo vardas (vardai) ir pavardė gali būti užrašyti ir kita lotyniško pagrindo rašmenimis arba perrašius juos lotyniško pagrindo rašmenimis pagal piliečio pasirinktą transliteravimo sistemą (jei piliečio pageidaujamoje kalboje naudojami ne lotyniško pagrindo rašmenys). Šie užrašai kita kalba pase rašomi kitų įrašų skyriaus pirmajame puslapyje, o asmens tapatybės kortelėje – kitoje kortelės pusėje”.

Iniciatyvinės grupės „TALKA: už Lietuvos valstybinę kalbą“ atstovai laukia VRK sprendimo | J. Česnavičiaus nuotr.

Pagal Konstitucijoje įtvirtinta piliečių įstatymo iniciatyvos teise, kad galima būtų pateikti Seimui įstatymo projekto siūlymą svarstyti privaloma tvarka, reikia, kad šią iniciatyvą savo parašais paremtų ne mažiau kaip 50 tūkst. rinkimų teisę turinčių šalies piliečių.

Iniciatyvinės grupės narys ir pagrindinis koordinatorius, politologas Vytautas Sinica prieš šios dienos VRK posėdį išreiškė viltų, kad beveik 700 000 Lietuvos piliečių pasiūlytas įstatymo projekatssėkmingai pasieks Seimą ir, kad Lietuvos piliečių balsas bus pagaliau išgirstas Seime.

„Viliuosi, kad pakaks išminties ir politinės valios priimti šią visuomenininkų siūlomą įstatymo projektą ir garbingai išspręsti ne pirmus metus Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) eskaluojamą klausimą, keliantį įtampą tarp Lietuvos ir Lenkijos valstybių“, – sakė V. Sinica.

Iniciatyvinėje grupėje „TALKA už Lietuvos valstybinę kalbą“ yra rašytojas dr. Vytautas Rubavičius, Panevėžio vyskupas emeritas J.E. Jonas Kauneckas, istorikai akad. prof. Eugenijus Jovaiša, Povilas Urbšys ir Mindaugas Nefas, aktorius Gediminas Storpirštis, režisierius Jonas Vaitkus, kalbininkas habil. dr. Kazimieras Garšva, politologas Vytautas Sinica, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys Gintaras Songaila, kultūros mecenatas, agronomas Ramūnas Karbauskis, verslininkas Mindaugas Karalius, etnokosmologas Jonas Vaiškūnas, Laisvės kovotojų sąjungos garbės pirmininkas Jonas Burokas, geografė Nijolė Balčiūnienė, edukologas Algis Bitautas ir Kristina Kirslienė.

http://alkas.lt/2015/11/12/vrk-pripazino-kad-talkos-surinktu-parasu-uz-lietuvos-valstybine-kalba-pakanka-tiesiogine-transliacija-video/