Pagrindinis puslapis Pasaulis Lietuva - JAV Vizito metu JAV A. Butkevičius nori aptarti ir skalūnų žvalgybą bei gavybą Lietuvoje

Vizito metu JAV A. Butkevičius nori aptarti ir skalūnų žvalgybą bei gavybą Lietuvoje

Vytautas Markevičius, LRT Radijo laida „Ryto garsai“, LRT.lt

Premjeras Algirdas Butkevičius pradeda susitikimus Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), kur viešės maždaug savaitę. Pasak A. Butkevičiaus, vieni svarbiausių vizito klausimų – lietuviškų maisto gaminių eksporto į JAV galimybė ir energetika, tačiau taip pat norima aptarti skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą Lietuvoje.  

„Susitiksiu su Skalūnų asociacijos atstovais ir pristatysiu Vyriausybėje pritartiems teisės aktams, kurie numato pelno mokesčio lengvatas iki 2020 m. Nuo išgaunamų skalūnų dujų mokestis būtų tik 1 proc., o po to būtų 15 proc. Žinoma, pakviesiu jų atstovus dalyvauti tarptautiniame konkurse, kuris artimiausiu metu bus paskelbtas. To konkurso sąlygos bus supaprastintos, lyginant su ankstesnėmis konkurso sąlygomis“, – interviu LRT radijui sako premjeras A. Butkevičius.

– Kokie pagrindiniai Jūsų, kaip Ministro Pirmininko, pirmo vizito į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV) tikslai?

– Pirmiausia tikrai reikia pasidžiaugti, kad šis vizitas buvo planuotas ilgai, ir šiuo metu jis yra labai reikalingas. Turiu padėkoti mūsų ambasadorei, esančiai Vašingtone, už sudarytą gal kiek įtemptą darbotvarkę. Bet laikas reikalauja, kad jis būtų išnaudotas produktyviai. Teks lankytis keliuose miestuose. Tai yra pirmas mano vizitas, ir aš tuo džiaugiuosi, nes jis yra labai reikalingas, atsižvelgiant ne tik į geopolitinę, bet ir ekonominę padėtį, ypač – po Rusijos įvesto embargo lietuviškiems maisto produktams.

– Kokius klausimus žadate aptarti su JAV viceprezidentu Joe Bidenu?

– Su viceprezidentu J. Bidenu kalbėsimės ir politiniais klausimais, dėl geopolitinės padėties esančios tiek Europoje, tiek pasaulyje. Taip pat kalbėsimės apie ekonominių santykių stiprinimą tarp Lietuvos ir JAV.

Savaime suprantama, kalbėsimės apie NATO vaidmenį mūsų Baltijos valstybėse ir pačioje Lietuvoje. Taip pat pristatysiu, kad jau esame numatę labai daug padidinti Krašto apsaugos ministerijos finansavimą. Kaip tik Vyriausybėje buvo pritarta padidinti gynybos išlaidas netgi 400 mln. litų, ko niekada nebuvo. Kiek atsimenu, kaip mes sakome – geriausiais ekonominiais metais buvo pasiektas 1 mlrd. 277 mln. litų, tai kitais metais krašto apsaugos biudžeto asignavimus esame numatę 1 mlrd. 466 mln. litų.

Žinoma, taip pat priminsiu, kad mums yra labai svarbu, kad JAV atidarytų savo rinką lietuviškiems maisto produktams, nes jau du kartus JAV ekspertai tikrino mūsų mėsos ir pieno perdirbimo įmones. Mums būtų didžiulis pasiekimas, jei gautume tuos sertifikatus, kurie suteikia teisę eksportuoti maisto produktus.

– Vizito metu ypatingą dėmesį žadate skirti energetikai, be kita ko, ir suskystintųjų dujų prekybos ir gabenimo į Lietuvą problemoms. Kas svarbu Lietuvai?

– Bus labai svarbus susitikimas su pačiu energetikos sekretoriumi. Kalbėsimės apie mūsų valstybėje įgyvendinamus energetinius projektus ir pasakysiu, kad jau gruodžio mėnesį Lietuva nebebus energetinė sala. Mes turime pasirašę kontraktą su Norvegijos kompanija „Statoil“, dujų tiekėja, kad suskystintųjų dujų terminalas bus užbaigtas šiais metais. Kiek žinau, kai kurie atstovai iš JAV energetikos sektoriaus ruošiasi atvykti į Klaipėdą į atidarymą spalio 27 d. Taip pat pristatysiu elektros jungčių projektus, kurie turėtų būti užbaigti 2015 m., t. y. elektros jungtis su Švedija ir Lenkija.

Taip pat kalbėsimės apie skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą Lietuvoje, susitiksiu su Skalūnų asociacijos atstovais ir pristatysiu teisės aktus, kuriems buvo pritarta Vyriausybėje, ir kurie numato pelno mokesčio lengvatas iki 2020 m. Nuo išgaunamų skalūnų dujų mokestis būtų tik 1 proc., o po to būtų 15 proc. Žinoma, pakviesiu jų atstovus dalyvauti tarptautiniame konkurse, kuris artimiausiu metu bus paskelbtas. To konkurso sąlygos bus supaprastintos, lyginant su ankstesnėmis konkurso sąlygomis, nes anksčiau buvo nustatyta labai griežta metodika: norint dalyvauti galutiniame konkurso procese, reikėjo sumokėti didžiules pinigų sumas iš anksto.

– Vizito metu nemažai dėmesio bus skiriama mokslui bei šiuolaikinėms technologijoms. Vizito metu ketinate pasirašyti Lietuvos bendradarbiavimo su kosminių tyrimų agentūra NASA sutartį. Ką tai reiškia?

– Taip, bus pasirašyta sutartis, lankysimės inovacijų ir mokslo srityje didžiulę plėtrą padariusioje institucijoje. Prieš kurį laiką centro atstovai buvo atvykę į Lietuvą. Šios sutarties pasirašymas reiškia, kad mūsų mokslininkams yra atidaromos dar platesnės galimybės vykti į JAV ir Mokslo ir inovacijų centre atidaryti savo ofisus. Ten dalyvauja daugelio pasaulio šalių nariai, kurie turi įkūrę savo ofisus.

Taip pat yra sudaromos galimybės dalyvauti moksle – tiek mokslininkams, tiek jauniems būsimiems mokslininkams. Šiame Mokslo ir inovacijų centre dirba, kaip dažnai mėgstama sakyti, pats didžiausias pasaulio protų elitas, kuris kuria įvairiausias programas, vadovaudamasis naujomis inovacijomis ir technologijomis. Manau, kad mokslui Lietuvoje tai – didžiulis progresas. Esame maža, atvira šalis ir galime konkuruoti, turėdami dideles žinias ir pritraukdami inovacijas į savo šalį.

– Premjere, vizito metu Los Andžele atidarysite dar vieną Lietuvos konsulatą. Kodėl jis reikalingas?

– Jeigu žiūrėtume į JAV geografiją, pastebėtume, kad mūsų diplomatinės atstovybės daugiausia yra sutelktos Niujorke, Čikagoje ir Vašingtone, vienoje JAV teritorijoje, vakarinėje dalyje. Ten, kur yra Los Andželas, neturime jokios diplomatinės atstovybės. Verslas šioje JAV dalyje yra labai gerai išvystytas. Turime sudaryti galimybes JAV verslininkams, kuriems reikia greičiau gauti vizas. Manome, kad tai tame regione pagerins ekonominius santykius tarp Lietuvos ir JAV verslininkų.

car.lt nuotr.