Pagrindinis puslapis Aktualioji publicistika Vilniaus rajono savivaldybė ignoruoja, o Švietimo ir mokslo ministerija steigia naujas ikimokyklinio ugdymo grupes, kuriose vaikai galės mokytis valstybine lietuvių kalba

Vilniaus rajono savivaldybė ignoruoja, o Švietimo ir mokslo ministerija steigia naujas ikimokyklinio ugdymo grupes, kuriose vaikai galės mokytis valstybine lietuvių kalba

Vilniaus rajono savivaldybė ignoruoja, o Švietimo ir mokslo ministerija steigia naujas ikimokyklinio ugdymo grupes, kuriose vaikai galės mokytis valstybine lietuvių kalba

Buivydiškių pagrindinės mokyklos Sudervės skyriaus modulinių pastatų įrengimas ir montavimas. ŠMM nuotr.

Filomena VILŪNAITĖ, Vilniaus rajonas, www.voruta.lt

Vilniaus rajono savivaldybė jau seniai ignoruoja savo gyventojų prašymus steigti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes patiems mažiausiems savo rajono gyventojams. Problemos nebūtų, jei tėveliai pageidautų ugdyti vaikus lenkų kalba. Prašome – lopšeliuose darželiuose vietų kiek nori ir kada nori, mat šios ugdymo įstaigos, kuriose mokoma lenkų kalba, yra apytuštės. O štai su grupėmis, kuriose mokoma lietuvių kalba, yra didžiulė problema. Nekalbama, kad yra eilė, kalbama apie tai, kad jų kai kuriose seniūnijose visiškai nėra ir, regis, dar artimiausią dešimtmetį nebus…

Švietimo ir mokslo ministerijos Regioninių mokyklų skyrius, matydamas, kokia tai milžiniška bėda, kiekvienais metais stengiasi patenkinti tėvelių prašymus ir steigia tokias ugdymo įstaigas ten, kur jų labiausiai reikia. Kitaip tariant, daro tai, ką turėtų daryti Vilniaus rajono savivaldybė. Taip buvo atkūrus Nepriklausomą Lietuvą, taip yra ir praėjus jau 28 –eriems metams nuo atkūrimo…

Regioninių mokyklų skyrius šiemet, iki metų pabaigos, planuoja įsteigti 5-ias darželių grupes Vilniaus rajone. Viena jau yra – Mickūnuose. Avižieniuose – taip pat. Dar 3 laukia savo eilės Sudervėje.

Modulinio darželio pastatų apžiūra. Iš kairės: ŠMM kancleris Tomas Daukantas ir UAB Cramo MS nuomos direktorius Jurij Vasiljev. ŠMM nuotr.

„Grupės bus įkurdintos moduliniuose pastatuose. Teliko sutvarkyti formalumus, – paklaustas, kaip sekasi spręsti šį opų klausimą, atsako ŠMM Regioninių mokyklų skyriaus vedėjas Jonas Vasiliauskas. Kiekvienoje grupėje bus po 15 vaikų, tai – lopšeliai – darželiai, grupės vaikams nuo 1,5 iki 3 metų. Mat būtent šių grupių poreikis yra pats didžiausias. Be to, šalia modulinių darželio pastatų Sudervėje sumontuota ir sporto salė, užsiėmimai joje jau vyksta,“ – sako Jonas Vasiliauskas.

Vietos naujų grupių moduliniams pastatams atsirado Buivydiškių pagrindinės mokyklos Sudervės skyriaus teritorijoje.

Vilnijos mokyklų rėmėjai

Žinia, be privačių rėmėjų mokyklos Vilnijoje gyventų daug sunkiau, nors ir dabar negali pasigirti esančios turtuolėmis. Vytauto Landsbergio fondas, Tautos fondas iš Jungtinių Amerikos Valstijų, verslininkas Pranas Kiznis, Lietuvių švietimo draugija „Rytas“ –  tai dažniausiai minimi rėmėjų vardai. Be jų pagalbos švietimo įstaigos rytinėje Lietuvoje išsiverstų sunkiai, nes naujakuriams reikia visko – pradedant sąvaržėlėmis ir stalais, baigiant kuprinėmis, kalėdinėmis dovanėlėmis ir net uniformomis vaikams. „Kiekvienais metais Amerikoje esantis Tautos fondas aukomis paremia Lietuvoje skurstančias mokyklas ir užribio lituanistines mokyklėles bei lietuviškas draugijas, – „Vorutai“ sako Vida Lelkaitienė, Tautos fondo Lietuvos atstovybės reikalų tvarkytoja. – Vien šiais metais Lietuvą pasiekė per 70 tūkstančių dolerių paramos. Daugiausia remiamos Vilnijos ir Vilniaus krašto mokyklos.“

„2018 m. rugsėjį Mickūnų vaikų lopšelio – darželio bendruomenė pasitiko su daug didesniu šurmuliu ir džiugesiu nei įprastai, – „Vorutai“ rašo Daiva Ulčiskaitė-Vaitonienė, Mickūnų vaikų lopšelio – darželio auklėtoja metodininkė. Dideliam tėvelių džiaugsmui, duris pravėrė naujai įsteigta ikimokyklinio ugdymo grupė. Šios grupės steigimo rėmėjas – Vytauto Landsbergio fondas. Džiugu, kad dėl didelės V. Landsbergio fondo paramos pavyko įgyvendinti seniai puoselėtą idėją – įsteigti dar vieną ikimokyklinę grupę. Jau ilgus metus darželio bendruomenė gvildeno mintį dėl papildomos grupės steigimo. Mickūnų miestelis smarkiai plečiasi, šeimų su mažyliais daugėja, ugdymo įstaigų poreikis didėja. Mūsų darželyje veikiančios keturios ikimokyklinio ugdymo grupės jau nebesutalpino visų norinčiųjų. Aktyvaus tėvų dalyvavimo ir Vytauto Landsbergio fondo paramos dėka, galime džiaugtis nauja ikimokyklinio ugdymo grupe  bei suteikta galimybe dar 20 vaikų ugdytis mūsų įstaigoje.“

Mickūnų vaikų lopšelio – darželio naujos grupės „Skruzdėliukai“ ir priešmokyklinio ugdymo grupės įsteigimo – atidarymo akimirka su Vytauto Landsbergio fondo valdybos pirmininke Gražina Landsbergiene ir ŠMM Regioninių mokyklų skyriaus vedėju Jonu Vasiliausku. Astos Jakštaitės nuotr.

Kitaip tariant, jei ne minėti asmenys ir organizacijos bei Švietimo ir mokslo ministerijos Regioninių mokyklų skyrius, lietuvių kalba šiame regione skambėtų vis rečiau. Apie sunkumus, su kuriais susiduria Pietryčių Lietuvos gyventojai, tėveliai, norintys ugdyti vaikus lietuvių kalba, o ypač – Vilniaus rajone, „Voruta“ rašė ne vieną sykį ir ne vienerius metus.

Nieko nemato, nieko negirdi, nieko nesako. O svarbiausia – nedaro

Vilniaus rajono savivaldybė, kuriai pagal Švietimo įstatymą priklauso patenkinti augantį ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių valstybine kalba poreikį, kuo nuoširdžiausiai to nedaro. Pavyzdžiui, Vilniaus rajone, Didžiojoje Riešėje, Riešės seniūnijoje, apskritai nėra ikimokyklinio ugdymo įstaigų lietuvių kalba. Yra vienintelis darželis, kuriame ugdoma lenkų kalba, tačiau jis – apytuštis… Tuo tarpu į Vilniaus rajono savivaldybės valdininkų širdis ir protus kelintus metus bando prisibelsti 86-ių vaikučių tėveliai, prašydami steigti ikimokyklinio ugdymo grupes lietuvių kalba. Ar reikia dar rašyti, kad niekas jų negirdi ir net nesiruošia ką nors tokio nuveikti jų labui? Teisėtiems norams? Be to, Vilniaus rajono savivaldybė sukūrė apribojimus tokiems lietuvių kalbos norėtojams. Privalai deklaruoti gyvenamąją vietą Vilniaus rajone mažiausiai dvejus metus, kad galėtum pretenduoti į ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Čia tai bent! Be to, lopšelių – darželių grupių, tų, kurių labiausiai reikia ir kurių yra pats didžiausias poreikis, rajono savivaldybė tiesiog nesteigia. Nesteigia tų grupių, kuriose būtų ugdoma lietuvių kalba. Tėveliams sakoma – ateikite po 5 metų… Tada tėvai, suprantama, vietos vaikams ieško Vilniaus mieste. Ir patys mieste deklaruoja gyvenamąją vietą, nes kitaip darželio negaus. Taip Vilniaus rajono savivaldybė „atsikrato“ nereikalingų rinkėjų, kurie, labai realu, po tokių akibrokštų vargu bau ar rajono savivaldybių rinkimuose balsuotų už dabartinius valdančiuosius…

Grįžtant prie rėmėjų, pastarieji, pasak ŠMM Regioninių mokyklų skyriaus vedėjo Jono Vasiliausko, šią situaciją itin gerai žino, todėl aukodami, kiek išgali, padeda ir prisideda prie ŠMM ministerijos iniciatyvų sudaryti skriaudžiamiems Vilniaus ir kitų Pietryčių Lietuvos rajonų gyventojams sąlygas ugdyti savo vaikus valstybine lietuvių kalba.

Naujienos iš interneto