Pagrindinis puslapis Uncategorized Vilniaus rajono darželiuose lietuvių vaikams vietos nėra

Vilniaus rajono darželiuose lietuvių vaikams vietos nėra

Po vaiko teisių apsaugos kontrolierės apsilankymo Vilniaus rajono darželyje jau įsteigta lietuviška grupė, tačiau atliktas tyrimas rodo, kad dar 4 ikimokykliniuose įstaigose galimybių vaikus ugdyti valstybine kalba nėra.
 
Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė atliko išsamų tyrimą dėl problemų ikimokyklinėse įstaigose Vilniaus rajone. Tokį tyrimą paskatino šių metų gegužės mėnesyje kontrolierės apsilankymas Vilniaus rajono Kalvelių vaikų darželyje, kur kilo problemos dėl papildomos lietuviškos grupės steigimo. Nors prašymą steigti papildomą grupę lietuvių kalba pasirašė apie pusšimtį bendruomenės narių (ne tik lietuvių, bet ir lenkų tautybės), Vilniaus rajono Švietimo skyrius neskubėjo atsižvelgti į gyventojų norą vaikus ugdyti valstybine kalba, vaikų tėvams buvo siūlomos laisvos vietos tik lenkų kalbos grupėje. Po kontrolierės raginimo, jau birželį, Vilniaus rajono savivaldybėje buvo priimtas sprendimas Kalvelių vaikų darželyje įsteigti lietuvišką grupę.
 
Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigoje ir anksčiau buvo tirti tėvų skundai dėl problemų Vilniaus rajone esančiose ugdymo įstaigose, kuriose prioritetas skiriamas ugdymui lenkų kalba, ir kartais diskriminuojami vaikai, norintys gauti išsilavinimą valstybine lietuvių kalba.
 
„Kadangi įtarėme, kad panaši situacija gali būti ir kituose rajono ikimokyklinėse įstaigose, atlikome tyrimą, kuris patvirtino mūsų įtarimus – iš 25 rajono ikimokyklinių įstaigų, 4 – vaikų ugdymas vysta tik lenkų kalba, o tai reiškia, kad šeimos neturi kito pasirinkimo“ – sako E. Žiobienė.
 
Vaiko teisių apsaugos kontrolierės pažymoje Vilniaus rajono savivaldybei rekomenduojama Lavoriškių ir Rudaminos lopšeliuose-darželiuose bei Buivydžių ir Mostiškių vaikų darželiuose įsteigti bent po vieną lietuvišką grupę, kad Vilniaus rajono gyventojai, turėtų galimybę minėtose ikimokyklinėse ugdymo įstaigose savo vaikus ugdyti lietuvių kalba. Tyrimo metu nustatyti ir kiti pažeidimai ikimokyklinėse įstaigose Vilniaus rajone. Vaiko teisių apsaugos kontrolierė tikisi, kad iki naujųjų mokslo metų situacija šiose įstaigose pagerės.
 
Vilniaus rajono seniūnijų duomenimis, šiuo metu Vilniaus rajone gyvena 6 307 ikimokyklinio amžiaus vaikai. Iš jų pagal amžiaus grupes:
 
Vilniaus rajono savivaldybės ikimokyklinio ugdymo įstaigas lanko 1 496 vaikai. Vilniaus rajono savivaldybės įstaigų, vykdančių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas Vilniaus rajone yra 25 (5 vaikų lopšeliai-darželiai, 14 vaikų darželių ir 6 mokyklos-darželiai). Jose yra 84 vaikų grupės. Iš jų 44 grupės, kuriose 815 vaikų yra ugdomi lietuvių kalba, 39 grupės, kuriose 663 vaikai ugdomi lenkų kalba ir 1 grupė, kurioje 18 vaikų ugdomi rusų kalba.
 
123 com. nuotr.