Pagrindinis puslapis Lietuva Mažoji Lietuva Vilniaus evangelikų liuteronų parapijoje pristatyta doc. dr. Martyno Purvino knyga „Mažosios Lietuvos panemuniais ir pamariais“

Vilniaus evangelikų liuteronų parapijoje pristatyta doc. dr. Martyno Purvino knyga „Mažosios Lietuvos panemuniais ir pamariais“

Juozo Vercinkevičiaus nuotr.

www.voruta.lt

Vilniaus evangelikų liuteronų parapijos salėje sekmadienį (gegužės 22 d.) iškart po pamaldų susirinkę parapijiečiai turėjo progą susitikti su Valstybinės Jono Basanavičiaus ir kitų premijų laureatu, Pagėgių krašto garbės piliečiu, Lietuvos kultūros paveldo tyrėju, senųjų kaimų, liaudies architektūros žinovu, kraštovaizdžio ir urbanistikos vertintoju, pedagogu, publicistu ir enciklopedininku („Mažosios Lietuvos enciklopedijos“ rengėju) doc. dr. Martynu Purvinu. Šįkart buvo pristatyta doc. dr. Martyno Purvino knyga „Mažosios Lietuvos panemuniais ir pamariais“ (I knyga, TrakaiVoruta, 2015).

Doc. dr. M. Purvinas susirinkusiesiems papasakojo, kaip atsirado Mažoji Lietuva, kaip kūrėsi gyvenvietės abipus Nemuno, kokios įtakos jų kūrimuisi turėjo Nemuno upė. Apie kai kurias gyvenvietes jau daug parašyta (pvz., Smalininkus, Viešvilę), tačiau labai trūksta informacijos apie kitapus Nemuno, kairiajame krante, Karaliaučiaus krašte, esančias Mažosios Lietuvos gyvenvietes. Šioje knygoje aprašoma aštuonių dešiniojo ir dvidešimties kairiojo Nemuno kranto gyvenviečių istorinė raida, atskleidžiami karų ir nepalankių režimų nulemti praradimai. Autorius pristatė, apibūdino ir kitas savo knygas, kiek daugiau dėmesio skirdamas knygoms „Mažosios Lietuvos kaimų istorinė raida“ (I knyga, Kaunas: Technologija, 2013, 856 p.) ir „Rytų Lietuvos kaimų istorinė raida“ (I knyga, Kaunas: Technologija, 2011, 708 p.). Taip pat papasakojo apie Evangelikų liuteronų bažnyčią, atsakė į pateiktus klausimus.

IMG_1217

Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios laikraščio „Lietuvos evangelikų kelias“ redaktorius Kęstutis Pulokas

Nacionalinio Lietuvos istorijos laikraščio „Voruta“ steigėjas, leidėjas ir vyriausiasis redaktorius Juozas Vercinkevičius susirinkusiesiems priminė, kad tai jau antroji VšĮ „Vorutos“ fondo išleista doc. dr. M. Purvino knyga – pirmoji „Mažosios Lietuvos etnografiniai kaimai“ (Trakai: Voruta, 2011) išleista prieš penkerius metus. Pažymėtina, kad abiejose knygose skaitytojai ras informacijos apie dešiniajame Nemuno krante esančius Mažosios Lietuvos muziejus, turizmo ir informacijos centrus, Tolminkiemio Kristijono Donelaičio memorialinį muziejų. Be to, po kiekvieno pasakojimo apie vis kitą gyvenvietę pateikiamos reziumė vokiečių ir rusų kalbomis.

Susitikime taip pat kalbėjo architektė Marija Purvinienė, rengiamos „Lietuvos valsčių serijos“ monografijos „Kamajai“ sudarytojas dr. Venantas Mačiekus, Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios laikraščio „Lietuvos evangelikų kelias“ redaktorius Kęstutis Pulokas.