Pagrindinis puslapis Lietuva Vieversiai, gervės ir pilkosios žąsys – jau Lietuvoje

Vieversiai, gervės ir pilkosios žąsys – jau Lietuvoje

Sekmadienį minima 40-ies paukščių diena, kuria švenčiamas paukščių parskridimas. Maždaug tiek paukščių rūšių iš Lietuvos išskrenda žiemoti į svetimas šalis, o pavasarį sugrįžta į gimtinę.

Tačiau Selemonas Paltanavičius tinklalapiui LRT.lt teigia, kad šventės pavadinimas nereiškia, jog būtent šią dieną paukščiai parlekia į Lietuvą. Pirmieji keliautojai – vieversiai, gervės, karveliai uldukai bei pilkosios žąsys – jau čia, bet kitų dar teks palaukti.

„Tai yra šventė, bet nereiškia, kad ir paukščiai jau sugrįžta. Ši šventė apskritai yra ne lietuvių ir su mūsų gamta jos tiesiogiai sieti neįmanoma. Šalyje jau yra pasirodę 2-3 paukščių rūšys ir tokiu metu daugiau niekad nebūna“, – aiškina S. Paltanavičius.

Gamtininkas informuoja, kad prieš dvi savaites prie Vištyčio pastebėti pirmieji vieversiai, sugrįžę karveliai uldukai, Žuvinte ir Nemuno deltoje gagena pilkosios žąsys. Viešvilės rezervate pastebėtos pirmosios gervės.

„Iš keliautojų kol kas sugrįžę tiek. Buvo pasirodę pranešimų apie baltuosius gandrus, bet tokius stebėtojus turėčiau nuliūdinti – šią žiemą šalyje buvo apie 10 baltųjų gandrų, kurie buvo priglausti globėjų, o kol kas gandrams pas mus sugrįžti truputį ankstoka“, – teigia S. Paltanavičius.

 

Pasak gamtininko, kitos paukščių rūšys turėtų pasirodyti palaipsniui. „Pirmiausiai paruoškime žemę, o tada laukime paukščių. Svarbiausias dalykas yra sniegas. Kai tik jis nutirps, tada iškart tikėkimės vieversio, pempės, varnėnų“, – tinklalapiui LRT.lt kalbėjo S. Paltanavičius.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, kovo 10-ąją sniego tikimybė bus maža. Pūs vidutinio stiprumo šiaurės rytų, rytų vėjas. Naktį temperatūra pažemės iki 11–16, šiauriniuose rajonuose vietomis iki 20, pajūryje 8–10 laipsnių šalčio, dieną spaus 1-6 laipsnių šaltukas. Kovo 11-os naktį daugiausia be sniego, dieną kai kur trumpai pasnigs. Numatomi truputį šaltesni orai.

www.lrt.lt

A. Pranaičio nuotr.