Pagrindinis puslapis Religija Vatikanas Vatikano radijui 80 metų

Vatikano radijui 80 metų

Su vasario 11-ąją minimu Laterano sutarčių pasirašymu tiesiogiai susijęs ir popiežiaus Pijaus XI sprendimas įkurti savo radijo stotį.

Vatikano radiją įrengė pats radijo išradėjas Guglielmo Marconi ir vos paminėjus antrąsias Laterano sutarčių pasirašymo metines, 1931 m. vasario 12-ąją popiežius Pijus XI pirmą kartą radijo bangomis kreipėsi į viso pasaulio tikinčiuosius.

Šį šeštadienį, 2011 m. vasario 12 d., sukako lygiai 80 m. nuo tos inauguracinės kalbos, žyminčios Vatikano radijo istorijos pradžią. Sukakties proga, ketvirtadienio vakarą, vasario 10-ąją, buvo atidaryta Vatikano radijo istorijai skirta paroda Vatikano muziejuose. Aštuonių dešimtmečių techninę evoliucija ir Vatikano radijo laidose atspindėtą Bažnyčios gyvenimo kaitą vaizduojančios parodos atidaryme kalbėjo Vatikano Miesto Valstybės gubernatūros vadovas kardinolas Giovanni Lajolo, Šventojo Sosto Valstybės sekretoriato asesorius mons. Peter Brian Wells, Vatikano muziejų direktorius Antonio Paolucci ir Vatikano radijo direktorius t. Federico Lombardi SJ.

Parodos pristatyme kalbėta ne tik mūsų radijo istoriją, bet ir apie dabartį. Šiuo metu Vatikano radijuje dirba 355 žmonės – 115 moterų ir 240 vyrų; tarp jų 36 yra kunigai, 8 seserys vienuolės, 307 pasauliečiai; 206 žurnalistai, 116 technikų, 33 direkcijos ir administracijos darbuotojai. Visą radijo personalą sudaro 59 šalių piliečiai.

Šiuo metu rengiamos radijo laidos 45 kalbomis, o 38 kalbomis skelbiamos žinios internete. Radijo laidų bendra trukmė – apie 66 valandas per parą. Popiežiaus vadovaujamos Mišios ir susitikimai su tikinčiais tiesioginėse Vatikano radijo transliacijose komentuojami aštuoniomis kalbomis – italų, anglų, prancūzų, ispanų, portugalų, vokiečių, arabų ir kinų.

Laidas iš Vatikano radijo siųstuvų centro transliuoja 21 siųstuvas ir 39 antenos – ultratrumposiomis, vidutinėmis ir trumposiomis bangomis, analoginiu ir keliais skaitmeniniais formatais. Transliacijoms naudojami aštuoni palydoviniai kanalai. Be to, daugumą laidų retransliuoja vietiniai radijai daugelyje pasaulio šalių. Visa transliacijų, įrašų ir tekstinė medžiaga skelbiama interneto svetainėje, į kurią vis labiau integruojama foto ir video medžiaga.

Prie to, apie ką kalbėta ketvirtadienio vakaro spaudos konferencijoje, mes savo ruožtu priduriame, kad jau daugiau kaip septynis dešimtmečius per Vatikano radiją skamba ir laidos lietuvių kalba. Visai neseniai, pernai lapkričio 27 d. minėjome pirmosios laidos 70-ąsias metines. Apie lietuviškosios Vatikano radijo redakcijos istoriją ir dabartį plačiau pasakojama interneto svetainėje bernardinai.lt paskelbtame Dalios Žemaitytės straipsnyje: „Vatikano radijas. 80 metų patirtis“. (jm)

www.radiovaticana.org/lt

Naujienos iš interneto